7 fenomenalnych ciekawostek o oceanach! Podmorskie tajemnice, o których nie mieliście pojęcia

Julia Łowińska
Choć nasze życie toczy się ponad powierzchnią wody i wydaje nam się, że o świecie wiemy już wszystko, to tak naprawdę oceany skrywają tajemnice, które do tej pory stanowią zagadkę dla naukowców. Czy wiedzieliście, że księżyc jest już lepiej zbadany niż morskie dna? Więkoszość podwodnego życia wciąż pozostaje niezbadana. Te 7 faktów ukazuje, jak niesamowite jest podwodne życie.
Ciekawostki o oceanach. Co skrywają głębokie wody? Fot. Unsplash / Silas Baisch

1. Więcej ludzi było na księżycu niż w Rowie Mariańskim

Oceany wciąż pozostają jednym z najbardziej tajemniczych obszarów na naszej planecie. Naukowcy szacują, że udało nam się poznać tylko 5 proc ich powierzchni. Dobrym zilustrowaniem tego może być "wielki krok dla ludzkości" i loty w kosmos ludzkości.

Do tej pory na księżycu stanęło 12 osób. Tymczasem, najgłębszy znany rów oceaniczny, sięgający 11 km Rów Mariański, do tej pory był eksplorowany jedynie przez 3 nurków. Wśród nich był nie kto inny jak twórca filmu "Titanic". Reżyser James Cameron podobno marzył o wyprawie od dawna i sam zaprojektował wiele elementów maszynerii potrzebnych podczas ekspedycji.

2. Dna oceanów to największe muzeum świata

Oceany to istne cmentarzyska statków! Na ich dnie zatopione jest około 3 miliony wraków. Poza tym dna oceanów to nie tylko okręty, ale także inne artefakty. Podwodne muzea, które można odwiedzić nurkując zyskały ostatnio na popularności. Najbardziej znane jest chyba Muzeum MUSA w Meksyku, gdzie podwodna armia przyprawia trochę o dreszcze. Największa zatopiona rzeźba waży ponad 60 ton. Wrażenie robi też 2,5 tonowa figura Chrystusa z brązu zatopiona u wybrzeży Portofino we Włoszech. Poza tym szacuje się, że na dnie oceanów zatopione jest około 20 ton złota. Jest ono jednak głównie w sproszkowanej postaci, dlatego nie opłaca się go wyławiać.

3. Podwodne jeziora i wodospady to tylko część oceanicznego krajobrazu

Podwodny krajobraz wcale tak bardzo nie odbiega od tego "ziemskiego". Dno oceanów jest podobnie ukształtowane, a prawdziwi "rekordziści" znajdują się właśnie tutaj.
Grzbiet śródoceaniczny (ang. Mid-ocean ridge) rozciąga się wokół wszystkich kontynentów świata na długość 65 000 kilometrów. Ta 9 razy tyle, co najdłuższy łańcuch górski świata, czyli 9 000 kilometrowe Andy. Mówi się, że podwodne góry są mniej zbadane przez naukowców niż powierzchnia księżyca czy Wenus.


Poza tym dzięki łączeniu się słonej wody i siarkowodoru powstaje substancja o innej gęstości niż woda, dzięki czemu mogą istnieć podwodne jeziora, rzeki i wodospady. Skala wybuchów podwodnych wulkanów też przewyższa tą ziemską.

4. Istnieją więcej niż trzy oceany

Jeszcze do niedawna wyróżniano tylko 3 oceany. Później grono wielkich wód zasilił Ocean Arktyczny, który wzbudzał kontrowersje ze względu na to, że nie jest zbyt duży. Aktualna klasyfikacja wyróżnia 5 oceanów i obok Oceanu Spokojnego, Atlantyckiego, Indyjskiego, Arktycznego znalazł się Ocean Południowy, który rozciąga się wzdłuż wybrzeża Antarktydy.

5. Ponad 70 proc. tlenu na naszej planecie jest produkowane przez oceany

Mogłoby się wydawać, że drzewa i rośliny na powierzchni ziemi to najwięksi dostarczyciele tlenu na naszej planecie. Nic bardziej mylnego! Ponad 70 proc. pierwiastka jest wytwarzane przez oceaniczne algi. Dlatego tak ważne jest, aby oceany utrzymać w dobrej formie. Bez wód nie będzie i ludzi.

6. Ocean to dom dla prawie 95 proc. gatunków zwierząt na całym świecie

Mogłoby się wydawać, że świat dzikich egzotycznych zwierząt to afrykańskie sawanny i amazońskie dżungle. Tymczasem pod powierzchnią wody toczy się fascynujące życie, o którym nie mamy nawet pojęcia. Zwierzęta zamieszkujące oceany stanowią aż 94 proc. wszystkich gatunków świata! Znaczna z nich część jest nam znana w bardzo małym stopniu – ryby żyjące na głębinach wciąż stanowią pewną tajemnicę dla naukowców, którzy nie wiedzą o nich zbyt dużo.

7. Najdziwniejsze zwierzęta świata żyją w morskich głębinach

1500 metrów pod powierzchnią wody znaleźć można najdziwniejsze stwory. Przeźroczysta ośmiornica, ryba o długości 10 m, świecące zwierzęta czy kałamarnica ważąca 700 kg to nie historie wzięte z filmu science-fiction. Te zwierzęta naprawdę istnieją i są świetnie przystosowane do takich warunków jak minimalna ilość światła i śladowe ilości tlenu w wodzie.
Czytaj także: Egzotyczne owoce jak z filmu sci-fi. Oto najdziwniejsze owoce świata, o których nie słyszeliście