Piotr Fronczewski został uznany za jednego największych polskich aktorów. Dziś kończy 75 lat

Diana Wawrzusiszyn
Piotr Fronczewski jest jednym z najpopularniejszych polskich aktorów. Dziś świętuje 75. urodziny. Jego dorobek artystyczny jest imponujący, zagrał w ponad 90 filmach i czterdziestu serialach, blisko 120 spektaklach Teatru Telewizji i w 60 sztukach teatralnych.
Piotr Fronczewski. Fot. YouTube/OTO Film

Piotr Fronczewski: młodość i początki kariery

Aktor urodził się 8 czerwca 1946 r. w Łodzi. Tam spędził pierwsze lata życia, potem wraz z rodzicami przeprowadził się do Warszawy. Już jako dziecko interesował się teatrem. Grał nawet w spektaklach Teatru Telewizji i Teatru Syrena. Naturalną ścieżką były więc studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, które rozpoczął w 1964 roku. Ukończył je z wyróżnieniem i zaczął pracować jako zawodowy aktor w warszawskich teatrach.

Role teatralne

Najpierw trafił do Teatru Współczesnego, a od 1973 roku występował na deskach Teatru Dramatycznego, gdzie dyrektorem był legendarny aktor Gustaw Holoubek. W jednym z wywiadów dla Onetu Fronczewski wyznaje:
Piotr Fronczewski

Nieco żartobliwie, ale i z dużą dozą powagi mogę powiedzieć, że Gustaw Holoubek jest dla mnie jednym z dowodów na istnienie Pana Boga. Mam wrażenie, że nasze spotkanie (...) nie było przypadkowe, jak również to, co miało miejsce przed i po.

Holoubek docenił talent Fronczewskiego. W 1990 wymienił trzech największych polskich aktorów dramatycznych po 1965 roku, obok Wojciecha Pszoniaka i Andrzeja Seweryna, był właśnie Piotr Fronczewski.
W Teatrze Dramatycznym pozostał przez kolejne 10 lat, w tym czasie występował również w Kabarecie Pod Egidą Jana Pietrzaka i Kabarecie Olgi Lipińskiej, za co inwigilowało go SB.


W latach 1984–1987 Fronczewski występował w Teatrze Studio. A Od 1991 roku jest aktorem Teatru Ateneum. W swoim dorobku ma role w blisko 60 sztukach teatralnych i 120 spektaklach Teatru Telewizji.

Na szklanym ekranie

Jeszcze na długo przed rozpoczęciem studiów, Fronczewski dostawał propozycje filmowe. Jego debiutem była rola Bogusia w wojennym filmie “Wolne Miasto” w reżyserii Stanisława Różewicza. Miał wtedy 12 lat. Popularność zaczął zdobywać w latach 70., kiedy grał Freda Kampinosa vel Szpicbródki w komedii kryminalnej "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy" (1978).

Ogólnopolską sławę przyniosła mu rola Ambrożego Kleksa w filmach "Akademia Pana Kleksa", "Podróże Pana Kleksa" i "Pan Kleks w kosmosie". Łącznie Fronczewski zagrał w ponad 90 filmach

Role w serialach

Dla młodszej publiczności Piotr Fronczewski znany jest głównie z roli Jacka Kwiatkowskiego w serialu “Rodzina zastępcza”. Był to jeden z najdłużej emitowanych polskich seriali – łącznie od 1999 do 2009 roku wyemitowano 329 odcinków. Fronczewski zagrał także w: “Polskich drogach”, “Awanturze o Basię”, “ Ekstradycji”, “Tygrysach Europy”, “Magdzie M.” czy w nowszych produkcji cjch “Rojst” i “W rytmie serca”.Fronczewski do tej pory zagrał w 40 serialach.

Głos jak żaden inny

Cechą charakterystyczną aktora jest jego niski i głęboki. Występował w słuchowiskach radiowych np. “W Jezioranach”, “Rodzina Poszepszyńskich”. Użyczał głosu bohaterom filmów animowanych (m.in. Diego z “Epoki lodowcowej”). Często pełni rolę narratora (jak np. we “Wrotach Baldura” - "Baldur's Gate"). Współprowadził też audycję radiową w RMF FM – "Koniec Wieku". Czytał Harry’ego Pottera, a w audycji "Sekret na lato w RMF FM" emitowano fragmenty czytanej przez niego książki "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna.
Czytaj także: Fronczewski ma problemy ze zdrowiem. Aktor powinien przejść kolejną operację

Franek Kimono

W latach 80. wykreował postać Franka Kimono, który miał być kpiną z muzyki disco. Pomysłodawcą postaci był Andrzej Korzyński, a współautorami Mariusz Zabrodzki i Sławomir Wesołowski. Pod tym pseudonimem wydał cztery żartobliwe albumy: “Franek Kimono”, “Franek Kimono i goła prywatka”, “Drugie wejście smoka” i “Toczy się życie (powrót mistrza)”. Wylansował przebój „King Bruce Lee karate mistrz”. Franek Kimono jako formę ekspresji wokalnej stosował melodeklamację.

Piotr Fronczewski: życie prywatne

Aktor swoją przyszłą żonę Ewę poznał w windzie bloku na ul. Wspólnej w Warszawie.
Piotr Fronczewski

Od razu zwróciła moją uwagę - była śliczną dziewczyną o klasycznej urodzie, a przy tym miała w sobie jakąś wyraźnie odczuwalną, interesującą dojrzałość niespotykaną w tak młodym wieku.

W 1974 wzięli ślub, mają dwie córki: Katarzynę i Magdalenę.

W 2015 roku aktor napisał książę "Ja, Fronczewski" , w której opowiedział wiele historii z życia prywatnego. Przyznał, że na początku lat 80. zdradzał swoją żonę z aktorką Joanną Pacułą.

Szczątki uczciwości nie pozwalały mi dłużej tkwić w tym gigantycznym oszustwie. Musiałem to powiedzieć, również po to, by egoistycznie sobie ulżyć. Zrzucić ten ciężar. Świadectwo życia z barków (...) Ewa była zdruzgotana. Zdemolowana psychicznie. Nie odezwała się chyba nawet słowem. Płakała.

Małżeństwu ostatecznie udało się przetrwać kryzys. Ewa Fronczewska nigdy publicznie nie wypowiedziała się na temat małżeństwa.