Szeptuchy, przemytnicy, tajemnice Podlasia. Nowy sezon serialu “Kruk” wkrótce w CANAL+ online

Karolina Pałys
Adam Kruk wraca na Podlasie. W drugiej serii głośnej produkcji surrealistyczny niepokój łączy się z mistycyzmem. Reżyser — Maciej Pieprzyca — wprowadzi nas w niesamowity świat szeptuch. W rolę przewodnika, podobnie jak wcześniej, wcieli się Michał Żurawski. Ale w obsadzie nie zabraknie sporych niespodzianek.
Fot_Jaroslaw Sosiński
— Jesteśmy zmasakrowani, zmęczeni, zniszczeni — mówił Michał Żurawski chwilę przed tym, jak na planie drugiego sezonu “Kruka” padł ostatni klaps. W klipie promującym to wydarzenie, który możecie obejrzeć na CANAL+ online, widać dokładnie, dlaczego ekipa mogła być, lekko mówiąc, zmęczona.


Standardowym wybuchom, pościgom i dramatycznym krzykom, jakie zwyczajowo spotkamy w serialu kryminalnym towarzyszy specyficzna, oniryczna otoczka, do której przyzwyczaili nas twórcy serialu. Tym razem jednak komisarz Adam Kruk, zamiast konfrontować się z demonami przeszłości, będzie musiał zmierzyć się z chorobą, która trawi jego duszę obecnie. Co to może być? Urok, przestrach a może wiatr?

Szeptuchy ratują Kruka

Urok to dolegliwość magiczna. Wśród objawów należy wymienić permanentny niepokój, problemy z koncentracją, bezsenność, brak apetytu, bóle brzucha. Przestrach objawia się podobnie, z tym że określany jest jako choroba duszy — lęk, którego nie daje się oswoić, ani pozbyć. Wiatr z kolei to poważna, fizyczna dolegliwość. Oznacza ból i niemoc, chorobę, która może prowadzić do paraliżu, a nawet śmierci.

Takie definicje mogłyby znaleźć się w tajemnych księgach, którymi posługują się szeptuchy, Mało prawdopodobne jednak, aby podlaskie znachorki musiały w ogóle posługiwać się notatkami. Ich tajemna wiedza jest przekazywana z jednego “wybrańca” na drugiego. Zresztą, aby “szeptać”, trzeba mieć specjalne predyspozycje.
Fot. Jarosław Sosiński
Wbrew pozorom szeptucha nie jest postacią stworzona na potrzeby serialu. Kobiety lub też mężczyźni, obdarzeni szczególnym, mistycznym darem wciąż na Podlasiu mieszkają. Antropolodzy tłumaczą, że dziś “szeptucha to ktoś, kto modlitwą pośredniczy między chorym a Bogiem”. Nie da się jednak ukryć, że wielu przypisuje temu “pośrednictwu” nadprzyrodzoną moc.

Adam Kruk należy do takich osób. Przeprowadzka do Białegostoku z żoną i synem nie dała pożądanych efektów. Głowa Kruka nie jest spokojniejsza — wciąż cierpi na bezsenność, wciąż zmaga się z napadami agresji, mrocznymi wizjami z przeszłości. Zanika mu pamięć, zdarza się, że nie umie racjonalnie ocenić sytuacji.
Jak w takim stanie ducha można rozpracowywać mafię papierosową? Ciężko, dlatego Kruk desperacko pragnie pomocy. Szeptucha na pewno go nie zawiedzie. Tylko jaki będzie efekt odczyniania przez nią uroków?

Nowe twarze w obsadzie

Nowa seria “Kruka” jest kolejnym, odrębnym rozdziałem opowieści. Co za tym idzie, w obsadzie pojawia się wiele nowych twarzy.
Magdalena KoleśnikFot_Jaroslaw Sosiński
Dla tych, którzy ostatnio odkryli na nowo przyjemność chodzenia do kin, miłym zaskoczeniem może być obecność Magdaleny Koleśnik. Aktorka zebrała niedawno entuzjastyczne za rolę roli fit-influencerki w filmie “Sweat” Magnusa van Horna. Pod okiem Macieja Pieprzycy wciela się natomiast w Justynę — policjantkę i współpracowniczkę Kruka.

Wspólnie poprowadzą śledztwo w sprawie zabójstw rudowłosych kobiet. Ich współpraca ma szansę zacieśnić się jeszcze bardziej: Justyna pochodzi z BIałegostoku więc szeptuchy nie są jej obce — dosłownie. Kobieta fascynuje się podlaską magią.

Na komisariacie pojawi się również komisarz Kołecki, grany przez Leszka Lichotę. Podejrzliwy w stosunku do współpracowników nie zjedna sobie sympatii Kruka. Przynajmniej na początku. Kołecki ma jednak do wspomnianej podejrzliwości powody. Jego zdaniem lokalna mafia ma w policji swojego kreta. Czy to prawda, czy tylko paranoiczne domysły dowiemy się dopiero po 9 lipca.

W oczekiwaniu na premierowy odcinek drugiego sezonu możecie posłuchać utworu z serialu nagranego przez zespół Południce:

Artykuł powstał we współpracy z CANAL+.