"Jaka dziś pogoda w Tatrach"? Oto 4 najlepsze źródła górskich prognoz
Lipiec i sierpień to miesiące, w których Polacy szturmują tatrzańskie szlaki. Latem w Tatry idzie najwięcej turystów nie tylko ze względu na urlopy, ale i najbardziej sprzyjające warunki atmosferyczne. Jednak pogoda w Tatrach w tym okresie wcale nie jest taka stabilna, a bagatelizowanie prognoz to częsta przyczyna wypadków. Gdzie więc szukać najlepszej i najbardziej aktualnej wiedzy o tym, jaka jest pogoda w Tatrach?
- Gdzie najlepiej sprawdzić, jaka jest pogoda w Tatrach?
- Zapoznanie się z prognozą pogody to podstawa bezpiecznych wędrówek po górach
- Wskazujemy 4 najbardziej renomowane źródła wiedzy o warunkach atmosferycznych w Tatrach
Każdego roku Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przeprowadza latem kilkaset interwencji, z których istotna część dotyczy najbardziej tragicznych sytuacji. Wielu wypadków na górskich szlakach można byłoby jednak uniknąć, gdyby turyści dysponowali aktualną i wiarygodną prognozą pogody dla Tatr.
Bo między bajki należy włożyć twierdzenia, że wyjazd w góry latem to gwarancja bezpiecznych warunków atmosferycznych na szlakach i szczytach. Ewidentnie załamująca się pogoda bywa zapowiedzią poważnych kłopotów nawet na teoretycznie łatwych szlakach oraz w de facto powszechnie dostępnych miejscach.
Tak było przecież w przypadku tragicznych wydarzeń na Giewoncie w 2019 roku. Silna burza w Tatrach odebrała życie 5 osobom, a 157 turystów zostało rannych. Ten smutny bilans w głównej mierze był skutkiem zbagatelizowania prognoz pogody i publikowanych wówczas ostrzeżeń lub zwyczajnie braku o nich wiedzy.
Czytaj także: "Janusz mówił, że pogoda jest dobra na spacer". Taternicy opisują, co usłyszeli pod Giewontem
"Jaka dziś pogoda w Tatrach?"
Gdzie więc każdy odpowiedzialny turysta powinien szukać prognoz pogody dla Tatr? Z jakąkolwiek pomocą przychodzą tutaj oczywiście wszystkie serwisy i aplikacje pogodowe. Jednak za naprawdę pewne źródła informacji o warunkach atmosferycznych i ewentualnych ostrzeżeniach można uznać cztery serwisy.Serwis górski IMGW
Pierwszy to oczywiście Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który już od dłuższego czasu prowadzi podserwis gory.imgw.pl. Można tam znaleźć prognozę pogody dla wszystkich najpopularniejszych polskich miejscowości górskich na trwającą dobę oraz kolejny dzień.Tatrzański Park Narodowy
Kolejne źródło informacji o pogodzie w najwyższym paśmie górskim w Polsce to serwis Tatrzańskiego Parku Narodowego. TPN na swoje stronie oferuje prognozę pogody nie tylko dla Zakopanego, ale także dla konkretnie wskazanych najpopularniejszych miejsc w Tatrach.TPN publikuje także codzienne komunikaty turystyczne. Z nich można dowiedzieć się nie tylko o tym, czy i gdzie szykują się jakieś niebezpieczne zjawiska pogodowe, ale także zdobyć wiedzę na temat ewentualnych zmian na szlakach lub zamknięcia niektórych tras.
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
Przed podjęciem decyzji o ruszeniu w góry warto też zasięgnąć wiedzy o warunkach pogodowych od Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pod adresem pogoda.topr.pl turyści również znajdą informacje o aktualnej sytuacji pogodowej w najpopularniejszych miejscach.Portal Tatrzański
Czwarte renomowane źródło informacji o pogodzie w Tatrach to Portal Tatrzański. Tam publikowana jest prognoza na kilka kolejnych dni, która de facto bywa podsumowaniem tego, co o pogodzie w górach można dowiedzieć się z wymienionych wcześniej miejsc.Pogoda w Tatrach jest kapryśna i zmienna, ale to nie oznacza, iż trzeba bać się wyjścia na szlak, gdy pojawiają się pierwsze chmury. Ba, nawet deszczowe dni mogą przynieść ciekawą przygodę i dać okazję do obserwowania zapierających dech w piersiach widoków. Jednak tylko zapoznanie się z wiarygodną prognozą pogody pozwoli dowiedzieć się, czy danego dnia warunki będą stabilne, a wyprawa bezpieczna.
Dowiedz się więcej o Tatrach:
- Oto 6 nieoczywistych miejsc w Tatrach. Na tych trasach unikniesz tłumu turystów
- Wzmożony ruch turystyczny w Tatrach. Przyrodnicy apelują o zachowanie bezpieczeństwa
- Jesienią w górach też jest pięknie. 5 łatwych tras w Tatrach z najlepszymi widokami
Posłuchaj: