Prof. Ryszard Schnepf o ustawie ws. roszczeń majątkowych. "To rozwiązanie ma błąd prawny"
"Allegro ma non Troppo" to podcast, w którym znany dziennikarz Jacek Pałasiński rozmawia z zaproszonymi gośćmi na tematy lżejsze i te bardziej poważne, które dotykają życia politycznego czy spraw społecznych. W najnowszym wywiadzie Pałasiński zaprosił do naszego studia byłego ambasadora i ministra, prof. Ryszarda Schnepfa.
Patrząc na dyplomatyczne i międzynarodowe obycie prof. Schnepfa Pałasiński chciał dowiedzieć się przede wszystkim, co sądzi na temat nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Z nowych przepisów wynika bowiem, że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie jej zakwestiowanie co godzi w prawa osób, które roszczą sobie prawa do majątków, z którego ich rodziny zostały ograbione podczas wojny.
– Ta regulacja ma dwie strony. Jedna, to jest wyprostowanie prawa, czyli zakończenie pewnego etapu, stabilizacja prawna tych, którzy od 20, 30, 40, a może i dłużej zamieszkują w jakimś miejscu. Możemy sobie tylko wyobrazić, jakie do jest doznanie, gdy okazuje się, że nie jesteśmy prawowitymi mieszkańcami. Rozumiem więc, że zamyka się teraz ten pewien okres od strony prawnej – mówi w rozmowie z Jackiem Pałasińskim, prof. Ryszard Schnepf. Były ambasador podkreśla, że teraz, w jego mniemaniu, to państwo przejmuje obowiązek odpowiedzialności przed tymi właścicielami, którzy mieli prawo do tych nieruchomości i je nieprawnie stracili. Sęk w tym, że w nowych przepisach tak nie jest.
– To jest prawny błąd, który powstał w tym rozwiązaniu, bo nie ma ciągu dalszego. W moim przekonaniu państwo powinno przejąć od obywatela obowiązek uregulowania tej kwestii z dawnymi właścicielami – twierdzi prof. Schnepf. – Były już projekty ustaw o wieloletnich bonach skarbowych, o sposobie wyliczenia wartości tych utraconych majątków – dodał.
Ale to nie wszystkie tematy, które poruszyli w rozmowie Jacek Pałasiński i prof. Ryszard Schnepf. Zapraszamy do obejrzenia całego podcastu, bo warto!