Kolejne duże nazwisko w ekipie Szymona Hołowni. Do Polski 2050 dołącza Jacek Trela

Jakub Noch
Polska 2050 będzie miała kolejnego wpływowego działacza. Do formacji Szymona Hołowni postanowił dołączyć mecenas Jacek Trela. Znany prawnik jeszcze do niedawna zasiadał w fotelu prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej i stronił od polityki, ale teraz ma się to zmienić.
Były prezes Naczelnej Rady Adwokackiej (NRA) Jacek Trela dołącza do formacji Szymona Hołowni Polska 2050. Fot. Fcebook.com/szymonholowniaoficjalny


Były prezes NRA w Polska 2050

– Dzisiaj dołącza do naszych struktur politycznych pan mecenas Jacek Trela – poinformował założyciel partii Polska 2050 na konferencji zorganizowanej w środowe przedpołudnie przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego. – Cieszę się, że zasila on naszą gałąź prawną – dodał Szymon Hołownia.


– Dołączam dlatego, że program Polski 2050 jest programem propolskim – dla młodego pokolenia, dla starszego pokolenia, dla takiej Polski, jaką chcieliśmy mieć, gdy głosowaliśmy w referendum z 2004 roku decydującym o wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej – mówił sam Jacek Trela.

Kim jest Jacek Trela?

Jacek Trela to 65-latek z Warszawy, który w latach 2016-20 pełnił funkcję prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej. Wcześniej w życiorysie nowego działacza Polski 2050 było wiele innych ważnych funkcji w samorządzie zawodowym.

W latach 1992-95 Trela był członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, natomiast w okresie 1998-2001 stał w tej instytucji na czele Komisji ds. Etyki, a później objął stanowisko dziekana ORA. Na dalszym etapie kariery w samorządzie adwokackim – w latach 2004-07– Trela kierował Sądem Polubownym warszawskiej rady.

Za bogaty dorobek zawodowy Trela został dwukrotnie odznaczony. W 2006 roku otrzymał on odznakę Adwokatura Zasłużonym, a jedenaście lat później na jego piersi znalazł się Medal "Zasłużony dla Wymiaru Sprawiedliwości – Bene Merentibus Iustitiae".

Ze stołecznym środowiskiem prawniczym Jacek Trela był związany nieprzerwanie od początków swej kariery. W 1979 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a później w stolicy odbył aplikację adwokacką. Na listę adwokatów Trelę wpisano w 1986 roku.

W PRL pomagał opozycjonistom, w III RP unikał polityki

Z okresu PRL znana jest także pewna opozycyjna karta Jacka Treli. W trakcie – przypadającej na okres stanu wojennego – aplikacji młody wówczas prawnik angażował się w działania Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom.

Dotąd o poglądach politycznych Jacka Treli nie było wiadomo zbyt wiele. Dość łatwo można było się jednak domyślić, iż nie należał on do zwolenników obozu aktualnie rządzącego Polską.

Gdy w 2017 roku w parlamencie toczył się bój o sprawiedliwe sądy, Trela nie zostawiał suchej nitki na tzw. reformach Zjednoczonej Prawicy. – Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym robi nam podróż w przeszłość, będziemy przed 1990 rokiem, nie mam co do tego wątpliwości – grzmiał ówczesny prezes NRA w Sejmie.

Kolejny ekspert w drużynie Hołowni

Przypomnijmy, iż dla Polski 2050 to nie pierwszy tego typu "transfer", który dotyczy dużego, ale nie stricte politycznego nazwiska. Od 2020 roku jako członek kolegium ekspertów formację Szymona Hołowni wspiera były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Mirosław Różański.

Dowiedz się więcej o partii Polska 2050 Szymona Hołowni:

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut