"Grozili, że po porodzie zabiorą mi córkę". Małżeństwo z Tadżykistanu znalazło azyl w Polsce

redakcja naTemat
Azyl jest jednym z podstawowych praw człowieka. Ale jak z tym prawem do azylu jest w Polsce? Dlaczego w ostatnich latach wzrosła niechęć Polaków do imigrantów? Jacek Pałasiński porusza temat uchodźców w Polsce w podcaście "Allegro ma non troppo, czyli godzina z Jackiem". Swoją dramatyczną historię opowiadają w nim Sanjar i Sitora Hoshimi, małżeństwo, które musiało uciekać z Tadżykistanu, rodzice małej Simin Marysi. Jak żyje im się w Polsce?
Sanjar i Sitora Hoshimi uciekli z Tadżykistanu. Mieszkają w Polsce, wychowują córeczkę Simin Marysię Fot. naTemat
W najnowszym odcinku podcastu "Allegro ma non troppo" Jacek Pałasiński porusza temat wyjątkowo ważny – azylu i imigracji w Polsce. Kwestia ta od kilku lat budzi w Polsce spore emocje, mimo że prawo do azylu gwarantuje szereg dokumentów międzynarodowych.

OGLĄDAJ

POSŁUCHAJ

W Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, dokumencie ONZ podpisanym również przez Polskę, znajduje się artykuł 14., który głosi: "Każdy człowiek ma prawo ubiegać się o azyl i korzystać z niego w innym kraju w razie prześladowania". Z kolei W Konwencji Genewskiej z 1951 roku znajduje się zapis: "Każda osoba uciekająca przed prześladowaniami lub narażona na ryzyko doznania poważnej krzywdy w swoim kraju ma prawo ubiegać się o ochronę międzynarodową".

Czy te zapisy prawne są respektowane przez obecne polskie władze? Gość podcastu, Katarzyna Chimiak, kierowniczka Programu Polityki Europejskiej i Migracyjnej w Instytucie Spraw Publicznych, podkreśla, że tak. W ostatnich latach w Polsce jest jednak duży problem z przestrzeganiem postanowień Konwencji Genewskiej dotyczących samego przyjmowania uchodźców.

– Od 2015 roku było sporo wiadomości, że straż graniczna odmawia przyjmowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowych od osób, które nadjeżdżają, w szczególności z terenu Białorusi – mówi Chimiak, precyzując, że chodzi na przykład o osoby z Afganistanu, Iraku czy Rosji.

Jak zauważa Jacek Pałasiński, jest to łamanie obowiązującego prawa. Dlaczego nikt nie reagował? Skąd wymierzona w uchodźców kampania polityczna, która kilka lat temu zwiększyła negatywne nastroje w Polsce wobec imigrantów? Dlaczego w kraju, w którym Kościół Katolicki ma tak silną pozycję, nie chcemy słuchać apelów papieża Franciszka?

Podcast porusza też temat życia uchodźców w Polsce. Co dzieje się z uchodźcą po wjeździe do Polski? Gdzie mieszka i z czego żyje? Jak w Polsce są traktowani cudzoziemcy i czy czują się dyskryminowani, np. z powodu religii? Na te i na inne pytania odpowiedzą nie tylko Jacek Pałasiński i Katarzyna Chimiak.

Swoją historię w "Allegro ma non troppo" opowiadają Sanjar i Sitora Hoshimi, imigranci z Tadżykistanu, którzy uciekli z ojczyzny do Polski, gdy spodziewali się dziecka. Małżeństwu zagrożono bowiem, że po porodzie ich córeczka zostanie im odebrana…

"Allegro ma non troppo" czyli godzina z Jackiem, to nowy podcast naTemat.pl, w którym znakomity dziennikarz Jacek Pałasiński, rozmawia z wybitnymi osobistościami na istotne tematy, z lekkim przymrużeniem oka. Samo "allegro ma non troppo" to termin muzyczny, który potocznie oznacza "wesoło, ale nie za bardzo" i taki też jest motyw przewodni podcastów Pałasińskiego.