Grał Filipka w "Stawiam na Tolka Banana". Co stało się z Sergiuszem Lachem?

redakcja naTemat
Telewidzom zapadł w pamięć jako Filipek z serialu "Stawiam na Tolka Banana”. Jak potoczyła się kariera Sergiusza Lacha i co się z nim stało?
Sergiusz Lach filmpolski.pl

Początek kariery Sergiusza Lacha

Sergiusz Lach urodził się w 1961 roku w Warszawie. Zadebiutował w 1972 roku rolą Pawła w "Zniszczyć pirata”. W dramacie wyreżyserowanym przez Huberta Drapellę zagrał syna głównego bohatera. Do roli "Stawiam na Tolka Banana” wybrał go reżyser Stanisław Jędryka. Powiedział: "Testowałem przed kamerą setki dzieci, ale tylko w jednym wypadku, gdy zrobiłem próbę, nie miałem cienia wątpliwości. Było tak z Sergiuszem Lachem, Filipkiem”.

Serial "Stawiam na Tolka Banana” wyemitowano po raz pierwszy w 1973 roku, kiedy Sergiusz Lach miał 12 lat. Serial stał się kultowy, a rola Sergiusza Lacha bardzo charakterystyczna. Gra on łobuziaka, który jest najmłodszym z bohaterów filmu. Jest znany z takich powiedzeń, jak "muka” czy "piramidalnie zajęty”. Robił ze wszystkimi interesy i sprzedał na przykład zdechłego kota jako "najlepszego sposobu na alkoholika”.


"Stawiam na Tolka Banana” to polski serial, który miał siedem odcinków. Został nakręcony na podstawie powieści młodzieżowej pod tym samym tytułem, autorstwa Adama Bahdaja z 1966 roku. Opowiada o warszawskiej grupie tzw. trudnej młodzieży. Bohaterowie filmu - czterej chłopcy i dziewczynka w wieku 12-14 lat - pozostają w stałym konflikcie z porządkiem społecznym. Jak czytamy na stronie filmpolski.pl, "Stawiam na Tolka Banana” wskazuje na potrzebę istnienia w życiu młodych ludzi ideałów, szlachetnych mitów i wzorców postępowania. Pozytywny wpływ ma na nią romantyczna postać Tolka Banana. Dzięki niemu bohaterowie uczą się przyjaźni i uczciwości, w myśl zasady "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego".

Z czołówki filmu pochodzi bardzo znana piosenka, którą skomponował Jerzy Matuszkiewicz. Słowa napisał Adam Bahdaj. Utwór "Ballada o Tolku Bananie” stała się hitem, który był grany m.in. przez Wilki czy zespół Strachy na Lachy.

W 1975 roku Lach zagrał Władka Czarneckiego – główną rolę w filmie "Oczekiwanie” z cyklu "Nim powstanie rodzina...”.

Sergiusz Lach porzucił aktorstwo

Sergiusz Lach porzucił aktorstwo. Postanowił za to zająć się fotografią reporterską. Był też działaczem pierwszej "Solidarności”. Dokumentował wówczas wydarzenia opozycyjne.

W połowie lat 80. postanowił wyemigrować do Szwecji, uzyskał obywatelstwo tego kraju i osiedlił się w Sztokholmie, gdzie założył rodzinę.

Ostatni raz na ekranie

Ostatni raz Sergiusz Lach na ekranie pojawił się w 1995 roku. Było to w filmie dokumentalnym Stanisława Jędryki „Tolek Banan i inni". W produkcji wystąpili dziecięcy bohaterowie serialu "Stawiam na Tolka Banana" i wspominali pracę na planie.

W 2009 roku, czyli ponad 30 lat od premiery serialu „Stawiam na Tolka Banana” Sergiusz Lach zajął dziesiąte miejsce w dziennikarskim rankingu polskich aktorów dziecięcych zorganizowanym przez dziennik „Fakt”.

Zmarł nagle 8 listopada 2015 roku.