"Rewers" podbił serca milionów polskich widzów. Kim jest i czym się zajmuje Borys Lankosz?

redakcja naTemat
Borys Lankosz to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych polskich twórców filmowych. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi zadebiutował na ekranie w 2001 roku wielokrotnie nagradzanym na międzynarodowych festiwalach dokumentem "Rozwój", dotyczącym pacjentów domu opieki społecznej. Kim jest i z czego jeszcze zasłynął Borys Lankosz?
Film "Rewers" w reżyserii Borysa Lankosza był prawdziwym hitem. Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta
Borys Lankosz urodził się 31 marca 1973 roku w Krakowie. Swój prawdziwy sukces osiągnął podczas reżyserskiego debiutu fabularnego, który miał miejsce w 2009 roku. Wyreżyserowany przez niego film "Rewers" został obsypany wieloma nagrodami, w tym niezwykle prestiżowym Złotym Lwem na FPFF w Gdyni. "Rewers" do teraz zresztą uznawany jest za jeden z najlepszych filmów dekady i był polskim kandydatem do Nagrody Akademii Filmowej.

Borys Lankosz – biografia

Lankosz wychował się w rodzinie inteligenckiej z tradycjami. Już w wieku 9 lat wziął udział w castingu do roli chłopca w serialu "6 milionów sekund". Dzisiejszy reżyser wygrał casting i przez niemal rok, wraz z matką, mieszkał w hotelu w Katowicach, gdzie była baza całego filmu. Do dzisiaj Lankosz w wywiadach wyraźnie podkreśla, że czas realizacji serialu był jednym z najtrudniejszych doświadczeń całego jego dzieciństwa. Rola w serialu niezbyt mu się spodobała, przez co jest zdania, że "aktorstwo jest jednym z najgorszych zawodów w świata". Poza występem w serialu "6 milionów sekund", Lankosz ma w swoim dorobku jeszcze kilka drobnych ról filmowych. Nigdy jednak w żadnej produkcji nie był postacią pierwszoplanową.
Dzięki rodzicom od najmłodszych lat było widać u niego duże zainteresowanie muzyką. W wolnych chwilach Borys Lankosz lubił grać na fortepianie, a w przeszłości całkiem na poważnie myślał nawet o rozpoczęciu kariery muzycznej. W wieku 14 lat obejrzał jednak w telewizji, całkiem przypadkowo, cykl filmów Romana Polańskiego i zdecydował się na zamianę fortepianu na kamerę VHS. Od tego czasu Lankosz zaczął kręcić etiudy filmowe, a po maturze dostał się za trzecim razem na studia na Wydziale Reżyserskim PWSFTviT w Łodzi. Studiował tam między innymi z Małgorzatą Szumowską czy też Łukaszem Barczykiem.


Lankosz uwagę na siebie zwrócił już w 2001 roku przy okazji swojego filmu dyplomowego "Rozwój", który wzbudził spore emocje. Mimo tego, że Lankosz po jego emisji uzyskał dyplom, tak jednak film nie spodobał się do końca wszystkim widzom. Mowa tutaj chociażby o wybitnym dokumentaliście i jednym z profesorów Szkoły Filmowej Kazimierzu Karabaszu, który uznał film za nieetyczny. Nie przeszkodziło to jednak w zaprezentowaniu wyżej wspomnianej produkcji na wielu festiwalach, co przyniosło jednocześnie Lankoszowi ogromne, międzynarodowe uznanie.

"Rewers", od którego wszystko tak naprawdę nabrało rozpędu

Pełnometrażowy debiut Borysa Lankosza czyli "Rewers" podbił serca polskich widzów. Akcja filmu dzieje się w dwóch wymiarach czasowych – w pierwszej połowie lat 50. ubiegłego stulecia i współcześnie. "Rewers" tym samym idealnie wpisał się w tradycję polskiej kultury. Główną bohaterką jest Sabina, w rolę której kapitalnie wcieliła się Agata Buzek. "Rewers" na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2009 roku zdobył aż 11 nagród, włącznie ze "Złotymi Lwami". Sam Borys Lankosz został osobiście również laureatem Paszportu "Polityki" 2009 w dziedzinie filmu.

"Ziarno prawdy" z Robertem Więckiewiczem było kolejnym strzałem w dziesiątkę

Borys Lankosz w kolejnych latach pokazał także swoje upodobanie do adaptacji filmowych, ekranizując powieści polskich pisarzy. W 2015 roku zaprezentował "Ziarno prawdy" z Robertem Więckiewiczem w roli głównej na podstawie książki Zygmunta Miłoszewskiego, który jednocześnie został współtwórcą scenariusza. Lankosz dzięki temu powrócił do swojego ulubionego tematu, czyli traumy polsko-żydowskiej. Jednocześnie zdołał przekuć on ten motyw w kryminalną konwencję, co było sporym wyzwaniem. Miłoszewski po zakończeniu współpracy z Lankoszem w samych superlatywach wypowiadał się na jego temat.
– Dziękuję Borysowi za to, co zrobił z tą powieścią, że podszedł do niej z szacunkiem. To nie tylko ekranizacja powieści, lecz polski kryminał filmowy z prawdziwego zdarzenia, który trzyma w napięciu, który chce się oglądać, który ma zwroty akcji, gdzie nic nie jest tym, czym na początku się wydaje – mówił Miłoszewski.

Drugą ekranizacją, jeśli chodzi o powieści było "Ciemno, prawie noc" z 2019 roku. Film został wykonany na podstawie kryminału Joanny Bator. Sam Lankosz tuż po produkcji nie ukrywał swojej fascynacji powieścią wyżej wspomnianej autorki.

Borys Lankosz – życie prywatne

Żoną Borysa Lankosza jest Magdalena Lankosz, dziennikarka związana w przeszłości z "Gazetą Wyborczą" i "Wysokimi Obcasami". Pracowała także jako redaktorka działu filmowego "Dziennika", co można powiedzieć umożliwiło jej poznanie swojego męża. Jak sama mówi w wywiadzie z serwisem Viva.pl Lankosza poznała na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2009 roku. Ich znajomość zaczęła się od wywiadu, a summa summarum para tak się w sobie zakochała, że z festiwalu wyjeżdżała już razem.

Czytaj także: W Gdyni startuje 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W tym roku gwiazd nie zabraknie

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut