Ile kosztuje chleb, masło i inne podstawowe produkty? Ściąga dla Morawieckiego i Suskiego
Jak poinformował niedawno Główny Urząd Statystyczny, inflacja w Polsce pobiła kolejny rekord i jest najwyższa od 20 lat. To oznacza, iż zwykli obywatele muszą zmagać się z szalejącą na każdym kroku drożyzną, ale przypadkiem wyszło na jaw, że rządzący naszym krajem nie mają zielonego pojęcia o cenach podstawowych produktów. Zrobiliśmy więc małą ściągę dla polityków odrealnionych tak, jak Mateusz Morawiecki i Marek Suski.
- Jak się okazuje, czołowi politycy PiS nie mają pojęcia o tym, ile Polacy wydają na życie
- Premier Morawiecki nie potrafił podać ceny chleba, a poseł Suski nie wie, ile kosztuje masło
- Zrobiliśmy małą ściągę z cenami dla odrealnionych polityków
W PiS nie wiedzą, ile kosztują podstawowe zakupy
Ile kosztuje chleb? Na to proste pytanie premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Faktu" odpowiadał przez półtorej minuty. W tym czasie zdążył wspomnieć o rolnikach rzekomo radujących się w skupach rolnych, a nawet uczynić odwołanie do polityki emerytalnej, ale konkretnej ceny nie potrafił wskazać.Szybko okazało się, że odrealnienie od codziennego życia Polaków cechuje nie tylko szefa rządu. W Radiu ZET proste pytanie o cenę masła zadano czołowemu posłowi Prawa i Sprawiedliwości Markowi Suskiemu. – Jak chodzę do sklepów to mam listę od żony i robię zakupy zbiorczo. Nie oglądam cen, bo są paski tak naprawdę na wyrobach – brzmiała odpowiedź.Ceny w polskich sklepach jesienią 2021 roku
Bądźmy szczerzy – to niedopuszczalne, aby ludzie rządzący Polską nie mieli pojęcia o cenach podstawowych produktów. W naTemat.pl postanowiliśmy więc stworzyć pewną ściągawkę (na podstawie cen w kilku najpopularniejszych sieciach handlowych) dla Morawieckiego, Suskiego i reszty polityków potrzebujących takiej wiedzy.Ile kosztuje chleb, masło i inne podstawowe produkty?
- Chleb (pszenny, bochenek 1000g) ≈ 3,70 zł
- Masło (najpopularniejszy rodzaj, kostka 200g ≈ 4,50 zł
- Jaja (10 szt., chów klatkowy, klasa M) ≈ 5 zł
- Olej (najpopularniejsza marka, 1l) ≈ 7,50 zł
- Mleko (3,2 proc., 1l) ≈ 2,90 zł
- Ser (polski, typu gouda za 1kg) ≈ 20 zł
- Mąka (pszenna, 1kg) ≈ 2,60 zł
- Cukier (biały, 1kg) ≈ 2,50 zł
- Sól (1kg) ≈ 1,70 zł
- Ziemniaki (najtańsze, 1kg) ≈ 1,80 zł
- Jabłka (najtańsze, 1kg) ≈ 3 zł
- Pomidory (polskie, najtańsze, 1kg) ≈ 4,80 zł
- Kurczak (cały, cena za 1kg) ≈ 9,20 zł
- Schab wieprzowy (bez kości, cena za 1kg) ≈ 16,70 zł
- Kiełbasa (typu zwyczajna, cena za 1kg) ≈ 21 zł
- Parówki (wieprzowe, najtańsze, opakowanie 250g) ≈ 4,60 zł
W ujęciu rok do roku ceny większości wymienionych produktów istotnie zdrożały. Za tłuszcze Polacy płacą średnio prawie o 5 proc. więcej niż pod koniec lata w 2020 roku. Pieczywo zdrożało o blisko 7 proc., a warzywa o około 8 proc.Szczególnie mocno podrożało mięso drobiowe. Kto chce sobie na nie pozwolić, ten na przełomie sierpnia i września 2021 roku musi zapłacić za kilogram aż 24,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Źródła szalejącej drożyzny
Wzrost cen w sklepach w dużej mierze jest rezultatem drożejących usług, energii elektrycznej czy paliwa. Szczególnie boleśnie w kieszeniach przedsiębiorców odczuwalna jest ta ostatnia kwestia. W ciągu roku benzyna zdrożała aż o 29 proc. Energia elektryczna w ujęciu rok do roku jest droższa "tylko" o 9,5 proc., ale już zapowiadane są kolejne gigantyczne podwyżki jej ceny.Dowiedz się więcej o drożyźnie w Polsce:
- Duda i Morawiecki wmawiali nam, że jest taniej. Oto cała prawda, jak rosną ceny w Polsce
- Podliczono drożyznę w państwie PiS. Ta grafika będzie prześladować rządzących
- Portal TVP Info pokazał stację, na której paliwo jest za mniej niż 4 zł. Pereira musi się tłumaczyć
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut