Co dalej z lex TVN? Senat już poinformował, jak potraktuje projekt forsowany przez PiS
"Demokratyczna większość w Senacie nigdy nie zgodzi się na zamach na niezależne od władzy media. Będziemy stać na straży wolności słowa i konstytucyjnej wolności prasy!" - zadeklarował na Twitterze marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Późnym wieczorem 11 sierpnia posłowie przegłosowali w Sejmie ustawę nazywaną powszechnie lex TVN.
Po godzinach debatowania i licznych sporach głosami posłów PiS, Solidarnej Polski, ruchu Kukiz'15 oraz polityków niezrzeszonych, którzy odeszli z Porozumienia Jarosława Gowina, projekt został zatwierdzony.
Przegłosowanie projektu ustawy oznacza, że trafi ona teraz do Senatu. Tam większość ma opozycja, która najpewniej go odrzuci. Wówczas lex TVN znów trafiłby do Sejmu. Jest to scenariusz bardzo prawdopodobny, o czym świadczą deklaracje senatorów.
"Wolne media są fundamentem demokracji. Dają dostęp do rzetelnej informacji i są tamą dla propagandy rządzących. Demokratyczna większość w Senacie nigdy nie zgodzi się na zamach na niezależne od władzy media. Będziemy stać na straży wolności słowa i konstytucyjnej wolności prasy!" – napisał na Twitterze marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
– Na sali sejmowej padła informacja, że zostanie przedstawiona poprawka, która w praktyce ma doprowadzić do tego, że stacja TVN, według słów posła Suskiego, dalej mogłaby nadawać (...) Jeżeli ta poprawka będzie budzić najmniejsze wątpliwości co do jej rzeczywistych intencji, to oczywistą rzeczą jest, że naszym scenariuszem będzie weto do tej ustawy – zadeklarował Krzysztof Kwiatkowski w rozmowie z dziennikarzami.
Co istotne, aby Sejm mógł odrzucić senackie weto potrzeba większości bezwzględnej. Oznacza to, że za odrzuceniem weta będzie musiało opowiedzieć się 231 posłów. A klub parlamentarny PiS takiej większości w Sejmie na ten moment nie ma.
Istotni mogliby się wówczas okazać posłowie, którzy w środę wstrzymali się w Sejmie od głosu ws. lex TVN. Przy następnej okazji oddając taki sam głos, de facto wpłynęliby na korzyść przeciwników ustawy.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut