Amerykanie podejmą kroki prawne wobec Polski po uchwaleniu "lex TVN"
Koncern Discovery podejmie kroki prawne wobec Polski w związku z uchwaleniem ustawy lex TVN – podała spółka w komunikacie. Discovery poinformowało o tym oficjalnie rząd Mateusza Morawieckiego i Andrzeja Dudę.
Koncern Discovery liczy na pozytywne rozwiązanie sytuacji. Jeśli jednak do tego nie dojdzie, ma zamiar zarzucić Polsce naruszenie bilateralnej umowy inwestycyjnej. Amerykanie uważają, że obecne działania rządu są dyskryminujące i uderzają w wolność słowa. Discovery zamierza agresywnie bronić swoich praw.
Spółka podkreśliła w komunikacie, że TVN stał się obiektem "kampanii dyskryminującej", włącznie z nieprzedłużeniem koncesji dla TVN24. Jej kulminacją miało być środowe głosowanie w Sejmie.
Koncern podkreślił, że wciąż ma nadzieję na pozytywne rozwiązanie sytuacji. Jeśli do tego nie dojdzie, Discovery sięgnie po postępowanie arbitrażowe zgodnie z artykułem IX bilateralnej umowy inwestycyjnej Polski i USA. Spółka w ten sposób będzie próbować dochodzić "pełnej kompensacji za naruszenia Polski".
"Discovery z sukcesami operowało i inwestowało w Polsce przez niemal 25 lat, co czyni z nas jednego z największych międzynarodowych inwestorów i pracodawców w tym niesamowitym kraju. Jednakże obecne działania rządu Polski, szkodliwe i dyskryminujące, nie pozostawiają nam innego wyboru, jak postawienie zarzutów w ramach bilateralnego traktatu inwestycyjnego Polski i USA"– napisał w komunikacie JB Perrette, CEO Discovery International.
"Jesteśmy głęboko zobowiązani do chronienia naszej inwestycji w Polsce i ludzi, obrony publicznego interesu jakim są niezależne media oraz prawa do wolności słowa. Discovery, jako chroniony inwestor w Polsce, posiada istotne prawa i wolności w ramach traktatu polsko-amerykańskiego" – dodał Perrette.