Duda: Będę stał na straży wolności słowa, własności i zasad prowadzenia działalności gospodarczej

Agata Sucharska
W sobotę po popołudniu odbyły się uroczystości związane z obchodami Święta Wojska Polskiego. Głównym punktem obchodów była uroczysta zmiana wart i przemówienie Andrzeja Dudy przed Grobem Nieznanego Żołnierza. – Zapewniam wszystkich, że będę stał cały czas na straży konstytucyjnych zasad – mówił prezydent.
Obchody Święta Wojska Polskiego. Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy. Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Święto Wojska Polskiego obchodzimy 15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji organizowane są huczne obchody. W tym roku są jednak okrojone, co jest uzasadnione sytuacją pandemiczną w naszym kraju.

Główne obchody miały miejsce przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie odbyła się uroczysta odprawa wart, podczas której przemawiał prezydent Andrzej Duda. Następnie głowa państwa złożyła kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

W swoim przemówieniu prezydent podkreślał, że jest to wielkie święto polskich żołnierzy, którzy zapewniają Polsce bezpieczeństwo, którego ważnym elementem są międzynarodowe sojusze.


– Trzeba mówić o historii trzeba ją wspominać i mówić o wielkich zwycięstwach. (..) Ale Święto Wojska Polskiego to to także teraźniejszość. To kwestia bezpieczeństwa Polski i świata. Sojusze często pisane są krwią żołnierzy. Za bezpieczeństwo nasze i wasze żołnierze czasem oddają życie – mówiła głowa państwa.

– Chce mocno podkreślić, że na nas Polaków sojusznicy zawsze mogą liczyć. My dotrzymamy zapisów Traktatu Północnoatlantyckiego, w tym art. 5. o kolektywnej obronie. Będziemy dotrzymywać tez innych zobowiązań, także umów dwustronnych. (...) Polska umów dotrzymywała, dotrzymuje i zawsze będzie dotrzymywała – powiedział podkreślając, że dopilnowanie tego jest jedynym z jego obowiązków.

– Tak samo jak moim obowiązkiem jest stanie na straży Konstytucji i demokracji. (...) Będę stał na straży konstytucyjnych zasad, wolności słowa, prawa własności i prowadzenia własnej działalności gospodarczej, zasady proporcjonalności, równości traktowania i wszystkiego innego co ważne w państwie demokratycznym, te obowiązki będą realizowane – zaznaczył Andrzej Duda.

Podziękował też za zakup uzbrojenia i modernizację polskiej marynarki. Zapewnił, że "państwo nie skąpi na sprzęt i uposażenia dla żołnierzy" oraz nieustannie zajmuje się jej dozbrajaniem. Złożył podziękowania też dla polskich rodzin. – Żony, mężowie, współsłużą Rzeczpospolitej Polskiej przez to, że tworzą rodzinę, w której żyje żołnierz, gdzie znajduje ukojenie, miłość i ciepło – dodał. Tradycyjnie przez Wisłostradę przechodzi wojskowa defilada. Jednak podobnie jak w zeszłym roku, tym razem też się nie odbędzie. MON zaplanował w zamian specjalne pikniki, na których wojsko zaprezentuje swój sprzęt i wyszkolenie żołnierzy, pokazy lotnicze oraz koncerty orkiestr wojskowych. Będzie też strefa zabaw dla dzieci i żołnierska kuchnia.
Festyny odbędą się w 30 miastach w Polsce, m.in. w Warszawie, Polkowicach, Rypinie, Tucholi, Hrubieszowie, Ossowie, Iłży, Zwoleniu, Teresinie, Radzyminiu, Kluczborku, Brzegu, Suwałkach, Gajewie, Kolnie, Kościerzynie, Kozich Głowach, Kobylinie, Gołdołapie, Skoczowie oraz Wierzchowie.

Przewidziano, że w czasie ich trwania będzie można skorzystać z mobilnych punktów szczepień. Oprócz tego w ramach konkursu "Mur, ale historia Wojska Polskiego" w większych miastach malowane będą murale. Część z nich została już odsłonięta, inne czekają na swoją "premierę" w przeciągu kilku miesięcy.
Czytaj także: „Cud nad Wisłą”, czyli jak w 1920 roku Opatrzność "wypędziła" bolszewików spod Warszawy