Ilu uczniów w Warszawie nie chodzi na lekcje religii? Policzyła to radna Diduszko–Zyglewska
– W Warszawie na religię nie chodzi ok. 80 tys. uczniów – wylicza radna Agata Diduszko-Zyglewska po ankiecie, którą działacze Lewicy przeprowadzili w szkołach. Są takie placówki, gdzie na katechezę uczęszcza tylko kilka procent uczniów. A w jednej ze szkół żaden uczeń nie miał w ostatnim roku szkolnym religii.
Religia w podstawówkach w Warszawie
Na ankietę rozesłaną w trybie dostępu do informacji publicznej odpowiedziało, jak informuje radna, ok. 50 proc. szkół w Warszawie. Z zebranych danych wynika, iż w Warszawie w szkolnej katechezie uczestniczy 79 proc. uczniów.
Jak wynika z zebranych danych mieszkańcy Wilanowa najmniej chętnie wysyłają dzieci na religię (niecałe 62 proc. uczniów uczęszcza na te lekcje). Natomiast najwięcej uczniów chodzi na religię na Woli (91,5 proc.) i Żoliborzu (90 proc.).
Warto wspomnieć, że w jednej z najbardziej obleganych podstawówek w Śródmieściu, nr 12 przy Górnośląskiej, w katechezie uczestniczy niespełna połowa, bo 47,3 proc. uczniów.
Religia w szkołach średnich w Warszawie
Zdaniem radnej Diduszko-Zyglewskiej odpływ uczniów z lekcji religii, i to na dużą skalę, widać w szkołach średnich. Młodzi zaczęli masowo wypisywać się ze szkolnej katechezy po fali jesiennych Strajków Kobiet przeciw zakazowi aborcji embriopatologicznej.
W 2019 r. w Warszawie na religię uczęszczało 44 proc. licealistów i 41 proc. uczniów techników. W ostatnim roku szkolnym, jak policzyli działacze Nowej Lewicy, wskaźnik dla szkół średnich wyniósł 35 proc.
Najwięcej uczniów, bo aż 70 proc. notują np. LO im. Powstańców Warszawy na Pradze-Południe i Technikum Ogrodnicze na Mokotowie. Najmniejsze zainteresowanie katechezą odnotowały szkoły na Targówku (21 proc.).
Wyniki przeprowadzonych ankiet wskazują, że im starsza młodzież, tym częściej rezygnuje z katechezy. Co ciekawe, w Zespole Szkół nr 40 - Technikum Mechanicznym, liceum i branżówce przy ul. Objazdowej w roku szkolnym 2020/21 na lekcje religii nie uczęszczał żaden uczeń.
Wicedyrektorka Izabela Sikora w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" zdradziła, że w ostatnim roku szkolnym powód "zera procent" uczniów na religii to brak nauczyciela. Na dwa tygodnie przed nowym rokiem szkolnym szkoła nadal jednak nie ma katechety wyznaczonego przez biskupa.
Czytaj także: Tłum wiernych modlił się w bazylice w Licheniu mimo pandemii. Lekarz ostrzega, czym to grozi
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut