Oto skutki globalnego ocieplenia. Lodowiec w Szwecji niknie w zastraszającym tempie

Julia Łowińska
Na naszych oczach "odsłaniają" się kolejne skutki ocieplenia klimatu. I to w sensie dosłownym. Szwedzki lodowiec stopniał o ponad 2 metry w ciągu zaledwie roku. Tym samym stracił tytuł najwyższej góry w kraju.
Lodowiec Kebnekaise topnieje. W ubiegłym roku "zmniejszył się" aż o 2 metry. Fot. Alexandar Vujadinovic / WikiCommons

Topnienie lodowców w Szwecji

Lodowiec Kebnekaise był najwyższym szczytem Szwecji, Laponii i europejskiej strefy polarnej. Zlokalizowana na południowej stronie góry pokrywa lodowa stopniała w ponad jednej trzeciej w porównaniu z ostatnimi pomiarami.

Naukowcy ze Sztokholmskiego Uniwersytetu zmierzyli górę w ubiegłą sobotę. Jej wysokość wynosi teraz 2094 metry. Zmiany są jeszcze bardziej rażące, jeśli przyrównamy pomiary z tymi z lat 90. – wtedy Kebnekaise mierzył sobie 2018 m.n.p.m. Z kolei od 1969 r. lodowiec stracił ponad 24 metry.

– Spadek wysokości szczytu oraz zmianę wyglądu lodowca można tłumaczyć głównie rosnącymi temperaturami powietrza, ale także zmieniającymi się warunkami wietrznymi, które wpływają na rozmieszczenie śniegu zimą – tłumaczyli naukowcy.
Czytaj także: To dopiero początek katastrofy klimatycznej. Ogień trawi Europę Południową, a Północ wciąż zalana
Wpływ globalnego ocieplenia na klimat można było zauważyć w całej Europie, którą nawiedziły liczne powodzie i pożary na niespotykaną dotychczas skalę. Topnienie lodowców to tylko kolejne zjawisko świadczące o zachodzących zmianach klimatu.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut