Nie tylko TVN24... KRRiT przekłada głosowanie także nad koncesją dla TVN 7
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji cały czas nie przedłużyła koncesji na nadawanie dla TVN 7. Z ustaleń portalu Wirtualnemedia.pl wynika, że KRRiT ma identyczne uwagi w tej sprawie, co w przypadku stacji TVN24. Chodzi więc o "naruszenie przepisów dotyczących struktury właścicielskiej".
Prof. Janusz Kawecki, jeden z członków KRRiT, w rozmowie z portalem odniósł się do tej sprawy i podkreślił, że problem rekoncesji nie dotyczy wyłącznie TVN24, lecz ogólnie: wszystkich kanałów TVN. Jego zdaniem TVN od 2015 r. narusza przepisy dotyczące własności mediów w Polsce.
Z ustaleń portalu wynika, że KRRiT nie planuje w najbliższym czasie kolejnego posiedzenia w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN 7. Co więcej, Rada nie będzie także na razie debatowała nad prawami do nadawania dla TVN24. KRRiT ma bowiem czekać na ostateczne wejście w życie przepisów nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji znanej jako lex TVN.
Jak informowaliśmy w naTemat, Sejm uchwalił tzw. ustawę medialną w środę 11 sierpnia. Lex TVN ma według posłów Prawa i Sprawiedliwości uniemożliwić przejęcie kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty z państw stanowiących "istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju".
W praktyce ustawa jest bezpośrednim uderzeniem w należącą do amerykańskiej grupy medialnej Discovery stację TVN. Gdyby nowe przepisy weszły w życie, Amerykanie mieliby 7 miesięcy na dostosowanie się do nich. Jeśli to nie nastąpi, to KRRiT będzie mogła zgodnie z artykułem 38 ustawy o radiofonii i telewizji cofnąć koncesje poszczególnym stacjom. Koncesja dla TVN 7 wygaśnie pod koniec lutego 2022 r., z kolei dla TVN 24 już 26 września 2021 r.
Przypomnijmy, że Krajowa Rada składa się z pięciu członków wybieranych przez Sejm, Senat oraz prezydenta RP. Obecnie w jej skład wchodzą: Witold Kołodziejski (przewodniczący), Teresa Bochwic, Janusz Kawecki, Andrzej Sabatowski oraz Elżbieta Więcławska-Sauk.
Czytaj także: "Nowy szczyt bezczelności". Piasecki ostro o zarzutach Suskiego ws. omijania prawa przez TVN
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut