Korea Północna znów uruchomiła reaktor jądrowy. Trwają obliczenia, ile broni może wyprodukować
Wszystko wskazuje na to, że Korea Północna uruchomiła ponownie swój reaktor jądrowy w Yongbyon. Tak wynika z doniesień agendy ONZ, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
Obecnie MAEA może przeprowadzać oceny jedynie na podstawie zdjęć satelitarnych, bo w 2009 roku została wydalona z kraju przez rząd w Pjongjang. Osoby z agencji śledzące sytuację powiedziały, że reaktor najprawdopodobniej działa, bo od lipca odprowadza wodę chłodzącą.
Czytaj także: Igrzyska olimpijskie w Tokio "wystartowały". Korea Północna żyje w równoległej rzeczywistości
Kompleks jądrowy Yongbyon, w którym znajduje się 5-megawatowy reaktor, to główny punkt programu nuklearnego prowadzonego przez Koreę Północną. Jednak od grudnia 2018 roku był nieczynny. Według MAEA, wcześniej z przywódcą Korei Kim Dzong Unem rozmawiał na ten temat ówczesny prezydent USA Donald Trump.
Możliwe wznowienie negocjacji między Koreą Północną i USA
BBC podkreśla, że eksperci obserwują od długiego czasu Yongbyon, bo chcą ustalić, jak wiele broni jest w stanie wyprodukować reżim Kim Dzong Una. MAEA zdradziła, że laboratorium radiochemiczne w tym kompleksie działało w 2021 roku przez pięć miesięcy i najprawdopodobniej przetworzyło pełną partię wypalonego paliwa jądrowego.MAEA stwierdziła, że ostatnie działania w reaktorze i laboratorium są "bardzo niepokojące” i naruszają rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ. Z kolei minister spraw zagranicznych Korei Południowej powiedział agencji prasowej Yonhap, ze ich rząd w porozumieniu z USA śledzi uważnie działalność nuklearną i rakietową swojego północnego sąsiada.
Czytaj także: Surowsze kary w Korei Płn. Obóz pracy, a nawet śmierć za obejrzenie zagranicznego filmu
Podobno Donald Trump odrzucił wcześniej ofertę rozbrojenia reaktora w zamian za złagodzenie sankcji. To według BBC miało doprowadzić do załamania w negocjacjach z Kim Dzong Unem w Hanoi w 2019 roku.
W styczniu przywódca Korei Północnej powiedział, że jego "naukowcy będą pracować nad miniaturyzacją głowic i opracowaniem broni taktycznej oraz bardzo dużej broni wodorowej”. I choć rząd wcześniej skupił się na kończących się zapasach żywności i kryzysie ekonomicznym, to teraz pojawiły się na to dowody, że rzeczywiście pracę reaktora wznowiono.
To może być kolejny problem dla administracji obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Ta zapowiedziała, że jest gotowa do wznowienia negocjacji z Koreą Północną, ale na razie nie jest to jej priorytet.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut