41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku. Tak zaczęła się droga do wolności

Diana Wawrzusiszyn
31 sierpnia 1980 r., zakończył się strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. O godz. 16.00 w Sali BHP Lech Wałęsa słynnym wielkim długopisem sygnował Porozumienia Sierpniowe, jedno z czterech porozumień zawartych przez komunistyczny rząd z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980 roku.
41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych – brama nr 2 Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980. Fot. Krzysztof Korczyński/ Archiwum ECS/ Wikipedia
Sierpień’80 przeszedł do historii jako miesiąc strajków, których zwieńczeniem było podpisanie czterech porozumień sierpniowych: w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju i Hucie Katowice.

Fala strajków

Chociaż sierpień’80 kojarzony jest z wydarzeniami na Wybrzeżu, to iskrą zapalną były strajki na Lubelszczyźnie – w Świdniku i Lublinie – jeszcze w połowie lipca.

Strajki zaczęły rozprzestrzeniać się w całej Polsce, aż w końcu doszło do buntu robotniczego na Wybrzeżu. Strajkowano też w Mielcu, Tarnobrzegu i Poznaniu. Była to reakcja na podwyżki cen mięsa i wędlin, wprowadzone przez ówczesną ekipę rządzącą Edwarda Gierka.
Rodziny strajkujących przy bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej.Fot. Wikipedia/ Leonard Szmaglik
Symbolicznym momentem tych wydarzeń było dyscyplinarne zwolnienie z pracy Anny Walentynowicz, która była zatrudniona jako spawaczka i suwnicowa. 8 sierpnia 1980, pięć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, Walentynowicz dostała wypowiedzenie. Ta decyzja przesądziła o wybuchu strajku w dniu 14 sierpnia. Zaplanował go i przygotował Bogdan Borusewicz, a rozpoczęli robotnicy związani z Wolnymi Związkami Zawodowymi Wybrzeża. Wkrótce, w stoczni pojawił się też Lech Wałęsa, zwolniony z pracy w 1976 r. Stanął na czele strajku.


Jednym z głównych postulatów protestujących było przywrócenie do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy, strajkujący domagali się też: podwyżki płac dla każdego zatrudnionego, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 r. oraz gwarancji nietykalności dla strajkujących.
Czytaj także: https://natemat.pl/blogi/jerzyborowczak/188433,sierpniowe-strajki
Skala sprzeciwu zmusiła władze komunistyczne do zaakceptowania 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Po raz pierwszy w dziejach bloku państw komunistycznych władze zdecydowały się na podjęcie jawnego i otwartego dialogu ze społeczeństwem.

Wałęsa podpisuje Porozumienia Sierpniowe

31 sierpnia Wałęsa i Mieczysław Jagielski (z ramienia KC PZPR) w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisali porozumienie gdańskie. Wydarzenie te transmitowała telewizja.
Lech Wałęsa w czasie strajku w sierpniu 1980 w Stoczni Gdańskiej.Fot. Wikipedia/ Giedymin Jabłoński
Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na:
Przyjęto też zapis, że nowe związki uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie i "zasady ustroju społecznego i politycznego PRL”. Strajkujące w Gdańsku, Szczecinie i Elblągu zakłady podjęły ponownie pracę 1 września.

Dokument końcowy podpisano o godzinie 16.00. Tym sposobem strajk dobiegł końca.
Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej im. Lenina podczas strajku. Przemawia Lech Wałęsa.Fot. Wikipedia

Narodziny NSZZ "Solidarność"

Wydarzenia sierpniowe i fala strajków z 1980 r. doprowadziła do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, legalnej organizacji związkowej, która była niezależna od władz.

17 września 1980 r. przedstawiciele Międzyzakładowych Komitetów Założycielskich (przekształconych z MKS) przyjęli statut, który rozstrzygał powstanie "Solidarności", na której czele stanął Lech Wałęsa.

Niespełna miesiąc później, 10 listopada, Sąd Najwyższy zarejestrował NSZZ "Solidarność". Wkrótce związek liczył niemal 10 mln członków – było to 80 proc. wszystkich pracowników państwowych.

Podpisanie Porozumień Sierpniowych i powstanie “Solidarności” stało się początkiem przemian z 1989 roku.

Obchody 41. rocznicy Porozumień Sierpniowych

W Gdańsku obchody 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych rozpoczęły się o godzinie 10 otwarciem historycznej bramy nr 2 oraz przemówienia Lecha Wałęsy.
31.08.2021. 41 rocznica podpisania porozumień sierpniowych w Gdańsku.Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER
Podczas wydarzenia przemawiali także: Mieczysław Struk, Aleksandra Dulkiewicz, Bogdan Lis, Agnieszka Owczarczak oraz Basil Kerski.

Wieczorem zaplanowano "Marsz Porozumienia" i "Wiec dla Europy".

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut