Ile kosztują lekcje religii w poszczególnych regionach? Te kwoty przyprawiają o zawrót głowy [MAPA]

Anna Świerczek
Członkowie wojewódzkich grup Świeckiej Szkoły oraz osoby z niezależnych inicjatyw, w tym politycy, zapytali samorządy o to, jakie kwoty przeznaczono w roku szkolnym 2019/2020 na pensje katechetów. Zebrane dane przedstawiono w formie interaktywnej mapy. Koszty poniesione na nauczanie religii w niektórych regionach są niebywale wysokie.
Interaktywna mapa zawiera informacje na temat kosztów poniesionych na nauczanie religii w roku szkolnym 2019/2020 w placówkach prowadzonych przez samorządy. Fot. Piotr Sawecki / Reporter
Dziesiątki aktywistów Świeckiej Szkoły, skupionych w wojewódzkich grupach na Facebooku, postanowiło stworzyć mapę, dzięki której możemy sprawdzić, jakie kwoty w poszczególnych powiatach i gminach przeznaczane są na lekcje religii w szkołach.

"Ponad 37 mln zł rocznie Lubuskie płaci za wynagrodzenia katechetów. Najwięcej wydają Zielona Góra (4,8 mln zł) i Gorzów Wielkopolski (4,5 mln zł). Dobra robota Świecka Szkoła! Czas wystawić rachunek Kościołowi Katolickiemu!" – zwróciła uwagę na Twitterze Anita Kucharska-Dziedzic, nauczycielka akademicka, a także liderka Lewicy w Lubuskim. Co jeszcze pokazuje interaktywna mapa?
Wystarczy kliknąć na konkretny obszar, aby zweryfikować takie informacje, jak: kwota przeznaczona na lekcje religii, liczba mieszkańców, liczba uczniów, a także kwota, która przypada na mieszkańca oraz ucznia za opłacenie osób prowadzących katechezę.


Wartościowe w interaktywnej mapie jest przede wszystkim to, że jej twórcom udało się zobrazować, jaki jest kosz lekcji religii w poszczególnych gminach, a nie jak działo się dotychczas – kilkumiliardowe podsumowanie z całej Polski.
Jeden z twórców tego projektu przypomniał na Facebooku, że katecheci, w przeciwieństwie do innych nauczycieli, nie podlegają dyrektorom szkół ani kuratorium – odpowiadają tylko przed lokalnym biskupem. To on deleguje pracowników na dane stanowiska i odpowiada za ich zwolnienia. Ministerstwo Edukacji i Nauki ma mieć do wglądu materiały używane podczas katechizacji, ale nie ma wpływu na ich treść.

"Podsumowując: z budżetu państwa (w tym z lokalnych samorządów) płacimy na coś, na co państwo nie ma wpływu. Z tego, jak młodzież relacjonuje przebieg lekcji religii, można wysnuć wniosek, że na zajęciach wpaja się uczniom ksenofobię i nietolerancję wobec innych ludzi. Za nasze pieniądze, które mogłyby zostać wydane na pilniejsze potrzeby – psychologów w szkołach, czy upadającą ochronę zdrowia. Lekcje religii kosztują i to całkiem dużo" – ocenił Dawid F. Lewiński.

Dodajmy, że dane dostępne na interaktywnej mapce udało się zebrać od 81 proc. gmin z całej Polski.
Czytaj także: Jak wypisać dziecko z lekcji religii? Odpowiadamy na Wasze pytania [PORADNIK]

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut