Kiszonka, którą pokochali także Polacy! Sprawdź, jak robić kimchi na 5 różnych sposobów

Joanna Stawczyk
Ten koreański przysmak składający się ze fermentowanych lub kiszonych warzyw wywrócił street food do góry nogami. Mimo tego, że klasyczna wersja nie jest żadną nowością, to warto pójść o krok dalej i poeksperymentować z rożnymi wariacjami smakowymi tej potrawy. Zdradzę ci, które połączenia grają ze sobą najlepiej.
Jak zrobić kimchi na kilka sposobów? Oto 5 oryginalnych pomysłów Fot. 123.rf
Nie tylko po koreańsku, ale też po polsku i na wiele różnych sposobów! O tym, że kisić warto dla zdrowia, urody, młodości i zwyczajnej przyjemności z jedzenia, od setek lat wiedzą doskonale przede wszystkim Koreańczycy. Do fermentowania podchodzą z pasją i miłością. Całe szczęście, że zarazili tym tym cały świat.




Jak zrobić smaczne kimchi? To doskonały dodatek do kanapek, zup i hot-dogów

Niektórzy lubią wcinać kimchi prosto ze słoika, a inni uwielbiają jeść je w towarzystwie, jako dodatek do różnych dań. Spróbuj dodać go do tradycyjnego rosołu, a twoje kubki smakowe eksplodują. Oto przepisy na 5 kombinacji.
Jak zrobić smaczne kimchi? To doskonały dodatek do kanapek, zup i hot-dogówFot. 123.rf
Najlepiej, jeśli do przygotowania każdego z tych kimchi użyjesz dwóch szklanych 3-litrowych słoików. Oczywiście, jeżeli nie masz akurat takich, to możesz wybrać kilka mniejszych lub większych. Wszystko zależy od tego, jaką objętość będą miały składniki po wymieszaniu. Chodzi o to, że lepiej nie upychać kimchi pod samą nakrętkę - należy zostawić trochę miejsca na gaz i wodę, która wytworzy się podczas fermentacji.

Kimchi tradycyjne koreańskie

SKŁADNIKI:

- kapusta pekińska
- 3 litry cieplejszej wody do namoczenia kapusty
- 40 g soli
- średnie, słodko-kwaśne jabłko np. Ligol
- 2 duże marchewki
- 1 duży pęczek szczypiorku
- 2 łyżki pasty paprykowej Gochujang
- kawałek obranego imbiru
- 1 mały korzeń kurkumy
- 7 ząbków czosnku
- 100 ml sosu rybnego
- łyżka sosu sojowego
- 1 papryczka chili
- 30 g mąki ryżowej
- 30 g brązowego cukru
- 500 ml wody do przygotowania pasty

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

1. Przygotowanie kapusty: umyj kapustę, przekrój ją na pół, a potem wzdłuż, w drobniejsze paseczki. Następnie wrzuć je do jednej dużej lub dwóch misek. Zagrzej 2 litry wody, dodaj sól i wymieszaj. Kiedy woda lekko ostygnie, zalej solanką kapustę. Jak będzie potrzeba dolej zimnej wody, żeby przykrywała mniej więcej całą kapustę. Kapustę w solance zostaw na 2 godziny, aby zmiękła. Po tym czasie wypłucz sól z kapusty na sitku zimną wodą, a potem starannie ją odsącz.

2. Szczypiorek posiekaj grubo. Umyj i obierz dwie marchewki. Następnie zetrzyj je obieraczką w paseczki albo pokrój w drobne słupki. Posiekane warzywa dodaj do miski z wymoczoną i opłukaną kapustą pekińską.

3. Przygotowanie pasty: Do miksera wrzuć obrany czosnek, kurkumę (używaj rękawiczek do obrania, bo barwi), imbir, jabłko, sos rybny, papryczkę chili i pastę paprykową. Zmiksuj na papkę. Zagotuj około 600 ml (pełną szklankę) wody w garnku, wsyp mąkę ryżową z cukrem. Mieszaj na małym ogniu aż zgęstnieje. Gdy lekko ostygnie, dodaj zmiksowane przyprawy i przemieszaj pastę.

4. Załóż rękawiczki, bo pasta jest mocno barwiąca i ostra. Wymieszaj gotową pastę z kapustą pekińską, marchewką i szczypiorkiem w misce. Przełóż kapustę do słoików, zostawiając trochę miejsca - przy fermentacji poziom soków się podnosi, bo wytwarza się gaz. Zakręć wieczka i odstaw słoiki w temperaturze pokojowej na 3 dni, aby zawartość sfermentowała. Po tym czasie włóż słoiki do lodówki. Kimchi można przechowywać w lodówce nawet 2/3 miesiące.

Kimchi z buraka

SKŁADNIKI:

- 1 kg buraków (podłużnych)
- 2 cebule czerwone
- 1/2 czerwonej papryki
- 5 ząbków czosnku
- średni korzeń pietruszki
- 4 łyżki pasty paprykowej Gochujang
- 1 łyżka miodu
- 2 łyżki sosu sojowego
- 2 łyżki sosu rybnego

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

1. Dokładnie umyj i obierz surowe buraki. Zetrzyj je na tarce, która robi dłuższe paseczki. Staraj się, aby były drobne. Marchewkę i pietruszkę umyj i obierz. Zetrzyj je także na tarce, albo posiekaj w mniejsze słupki. To samo zrób z papryką. Czerwoną cebulę obierz z łupinek i posiekaj w piórka. Przełóż wszystkie warzywa do jednej miski lub większego garnka i wymieszaj.

2. Przygotowanie pasty: w blenderze zmiksuj na drobno czosnek razem z miodem, pastą Gochujang, sosem sojowym i rybnym i łyżką ciepłej wody. Gotową pastę wmasuj w warzywa (załóż rękawiczki, bo barwi!). Burakowe kimchi przełóż do szklanych słoików, dociskając. Zakręć wieczko, pozostawiając trochę miejsca na sok i gaz, który powstanie przy fermentacji. Odstaw słoiki w suche miejsce (np. na parapet) na minimum 5 dni. Później przechowuj w lodówce.
Jak zrobić kimchi z buraka?Fot. 123.rf

Kimchi po polsku - z białej kapusty

SKŁADNIKI:

- główka kapusty kamiennej
- 1 cebula
- 3 litry cieplejszej wody
- 7 łyżek soli
- pęczek szczypiorku - cebulki dymki
- pęczek pietruszki zielonej
- kwaśne jabłko
- 2 ząbki czosnku
- 4 ziarna pieprzu czarnego
- łyżka miodu
- łyżeczka soli himalajskiej
- 3 gałązki kopru włoskiego
- kawałek chrzanu
- kawałek imbiru
- mała łyżeczka kminku w całości
- 30 g mąki ryżowej
- 30 g brązowego cukru
- 500 ml wody do przygotowania pasty

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

1. Przygotowanie kapusty: Zagrzej 2 litry wody, dodaj sól (7 łyżek) i wymieszaj. Jak woda lekko ostygnie, zalej solanką kapustę. Jak będzie potrzeba dolej zimnej wody, żeby przykrywała mniej więcej całą kapustę. Kapustę w solance zostaw na 5-7 godzin, aby zmiękła. Po tym czasie wypłucz sól z kapusty na sitku zimną wodą, a potem starannie ją odsącz.

2. Szczypiorek, cebulę i pietruszkę posiekaj grubo. Posiekane składniki dodaj do miski z wymoczoną i opłukaną kapustą. Wrzuć tam także koper włoski, pieprz czarny, kminek i chrzan.

3. Przygotowanie pasty: Do miksera wrzuć obrany czosnek, imbir, jabłko, sól himalajską i miód. Zmiksuj na papkę. Zagotuj około 600 ml (pełną szklankę) wody w garnku, wsyp mąkę ryżową z cukrem. Mieszaj na małym ogniu aż zgęstnieje. Gdy lekko ostygnie, dodaj zmiksowane przyprawy i przemieszaj pastę.

4. Mix kapusty i reszty składników natrzeć pastą i przełożyć do szklanych słoików. Zakręcić szczelnie i odstawić na 4-5 dni do sfermentowania. Później wstawić do lodówki.

Kimchi egzotyczne z ananasem i curry

SKŁADNIKI:

- 1 mniejsza kapusta pekińska
- 3 litry cieplejszej wody do namoczenia kapusty
- 40 g soli
- kilka kawałków świeżego ananasa (drobno posiekany)
- pęczek szczypioru- cebulki dymki
- 4 ząbki czosnku
- łyżka miodu
- 1 papryczka chili
- mały kawałek imbiru
- 1 łyżka curry w proszku
- 40 ml sosu rybnego
- 40 ml sosu sojowego
- 5 ziaren kolendry
- 30 g mąki ryżowej
- 30 g brązowego cukru
- 500 ml wody do przygotowania pasty

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

1. Przygotowanie kapusty: umyj kapustę, przekrój ją na pół, a potem wzdłuż, w drobniejsze paseczki. Następnie wrzuć ją do dużej miski lub garnka. Zagrzej 3 litry wody, dodaj sól i wymieszaj. Jak woda lekko ostygnie, zalej solanką kapustę. Jak będzie potrzeba dolej zimnej wody, żeby przykrywała mniej więcej całą kapustę. Kapustę w solance zostaw na 4 godziny, aby zmiękła. Po tym czasie wypłucz sól z kapusty na sitku zimną wodą, a potem starannie ją odsącz.

2. Umyj i obierz ananasa. Posiekaj go na drobne kawałeczki. Potem posiekaj grubiej dymkę. Składniki dodaj do miski z wymoczoną i opłukaną kapustą pekińską. Dorzuć ziarenka kolendry. Przemieszaj.

3. Przygotowanie pasty: Do miksera wrzuć obrany czosnek, sproszkowane curry, imbir, sos rybny, sos sojowy, papryczkę chili i miód. Zmiksuj na papkę. Zagotuj około 600 ml (pełną szklankę) wody w garnku, wsyp mąkę ryżową z cukrem. Mieszaj na małym ogniu aż zgęstnieje. Gdy lekko ostygnie, dodaj zmiksowane przyprawy i przemieszaj pastę.

4. Załóż rękawiczki, bo pasta jest mocno barwiąca i ostra. Wymieszaj gotową pastę z kapustą pekińską i resztą składników, dokładnie ją wmasuj. Przełóż do szklanych słoików. Zakręć szczelnie i odstawić na 3-4 dni do sfermentowania. Później wstaw egzotyczne kimchi do lodówki.

Kimchi łagodne - z białej rzodkwi

SKŁADNIKI:

- 1 biała rzodkiew
- 1/2 kapusty pekińskiej
- 3 litry cieplejszej wody do namoczenia kapusty
- 40 g soli
- 1 gruszka
- 1 cebula
- duży pęczek cebulki dymki
- 6 ząbków czosnku
- 2 łyżki pasty miso
- 60 ml sosu sojowego
- 1/2 papryczki chili
- łyżeczka sproszkowanej kurkumy
- mały kawałek imbiru
- 30 g mąki ryżowej
- 30 g brązowego cukru
- 500 ml wody do przygotowania pasty

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

1. Kapustę pekińską i białą rzodkiew umyj, a następnie pokrój - kapustę w większe paseczki, a białą rzodkiew w cienkie plastry. Wrzuć je do dużej miski lub garnka. Zagrzej 2 litry wody, dodaj sól i wymieszaj. Jak woda lekko ostygnie, zalej warzywa solanką. Jak będzie potrzeba dolej zimnej wody, żeby przykrywała mniej więcej całą zawartość. W solance zostaw warzywa na 4 godziny, aby zmiękły. Po tym czasie wypłucz sól z warzyw na sitku zimną wodą, a potem starannie je odsącz. Posiekaj dymkę oraz cebulę i dodaj do kapusty i rzodkwi.

2. Przygotowanie pasty: Do miksera wrzuć obrany czosnek, pokrojoną gruszkę (bez gniazda z nasionkami i ogonka), imbir, pastę miso, sos sojowy, kurkumę i papryczkę chili. Zmiksuj na papkę. Zagotuj około 600 ml (pełną szklankę) wody w garnku, wsyp mąkę ryżową z cukrem. Mieszaj na małym ogniu aż zgęstnieje. Gdy lekko ostygnie, dodaj zmiksowane przyprawy i przemieszaj pastę.

3. Załóż rękawiczki, bo pasta jest mocno intensywna i barwiąca. Wymieszaj gotową pastę z kapustą pekińską, rzodkwią, cebulą i dymką, które są w garnku. Dokładnie wmasuj w nie pastę. Przełóż do szklanych, wyparzonych słoików. Zakręć szczelnie i odstaw na 2-3 dni do sfermentowania. Później wstaw łagodne kimchi do lodówki.
Kimchi z burakiem lub ananasem? Oto 5 sposobów na cudotwórczą kiszonkęFot. 123.rf
Czytaj także: Ulubienica street food festiwali. Jak zrobić genialną, wietnamską zupę PHO?

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut