To już ostatnie dwa dni na udział w Spisie Powszechnym! Za niespisanie się grozi surowa kara

redakcja naTemat
Zostały ostatnie dwa dni na wzięcie udziału w Narodowy Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Na obywateli, którzy nie wyrobią się z tym w terminie, zostaną nałożone surowe sankcje – uderzające przede wszystkim po kieszeniach.
Do kiedy czas na udział w Spisie Powszechny 2021? Jest on obowiązkowy, a za niespisanie się grozi surowa kara. Fot. Marek Bazak / East News


Do kiedy czas na udział w Spisie Powszechny 2021?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa już tylko do 30 września. Początkowo proces ten miał zakończyć się 30 czerwca, ale ze względu na pandemię koronawirusa przesunięto ten termin. Pomimo tego przed absolutnie ostatecznym momentem na spełnienie tego obywatelskiego obowiązku, wielu Polaków nadal zwleka ze spisaniem się. A udział w Narodowym Spisie Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 jest naprawdę całkiem prosty. Można tego dokonać na kilka sposób – zarówno poprzez samospis w internecie (na stronie spis.gov.pl), jak i telefonicznie. W tym drugim przypadku mowa o dwóch opcjach. Udział w Spisie Powszechnym można wziąć, dzwoniąc samemu na infolinię spisową 22 279 99 99 lub odbierając telefon od rachmistrza spisowego, który może kontaktować się spod numeru 22 828 88 88.


Jaka kara za brak udziału w Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań?

Jak wspomniano, udział w spisie jest też obowiązkowy. Kto w żaden ze wspomnianych sposobów nie zdąży spisać się przed 30 września 2021 roku, ten wystawi się na odpowiedzialność karną. Zgodnie z obowiązującym prawem (art. 57 ustawy o statystyce publicznej), za odmowę wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł.

Jak już wspominaliśmy w naTemat.pl, w 2021 roku próżno czekać aż rachmistrz spisowy zapuka do naszego domu. Taką metodę stosowano jeszcze podczas ostatniego Spisu Powszechnego z 2011 roku, ale teraz Główny Urząd Statystyczny ją porzucił. Kto nie chce lub nie może wziąć udziału w Narodowym Spisie Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 poprzez środki komunikacji na odległość, ten ma jednak możliwość udania się do miejsc, w których możliwy jest asystowany spis. Są one organizowane przez lokalne samorządy w urzędach lub innych instytucjach publicznych.

W ostatnich dniach Spisu Powszechnego w całej Polsce będziemy mieli do czynienia także z różnymi nietypowymi inicjatywami. Po niektórych miejscowościach krążyć będą spisobusy, organizowane będą Noce Spisowe lub festyny powiązane z możliwością spełnienia obowiązku spisowego.

Dowiedz się więcej o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021: