Tadeusz Truskolaski hospitalizowany z powodu COVID-19. Co wiadomo o prezydencie Białegostoku?

Daria Siemion
Tadeusz Truskolaski poinformował na Twitterze, że trafił do szpitala w wyniku zachorowania na COVID-19. Prezydent Białegostoku został zaszczepiony dwiema dawkami szczepionki. Kim jest ten polityk?
Tadeusz Truskolaski trafił do szpitala z powodu koronawirusa fot. Rafal Gaglewski / Reporter
"Drodzy białostoczanie, COVID-19 nie ominął także mnie. Od wczoraj jestem w szpitalu. Zapewne dzięki pełnemu zaszczepieniu choroba przebiega łagodniej. Dbajcie o siebie, szczepcie się i pozostańcie zdrowi" - napisał na Twitterze Tadeusz Truskolaski. Jak podaje "Kurier Poranny" Tadeusz Truskolaski przebywa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Towarzyszy mu wysoka gorączka, jest osłabiony, odczuwa bóle. Jego stan nie jest jednak na tyle poważny, by wymagał respiratora.


Kim jest Tadeusz Truskolaski?

Tadeusz Truskolaski urodził się 10 kwietnia 1958 roku, ma 63 lata. Od 2006 roku pełni funkcję prezydenta Białegostoku. Jest doktorem nauk ekonomicznych. Opublikował ponad 100 prac o charakterze naukowym. Był wykładowcą akademickim.

Zanim został prezydentem Białegostoku, pracował w Rządowym Centrum Studiów Strategicznych, gdzie zajmował się planami zagospodarowania przestrzennego oraz Programem Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej.

Do 2020 roku był członkiem NSZZ "Solidarność" na Uniwersytecie w Białymstoku. Na prezydenta Białegostoku był wybierany cztery razy. W ostatnich wyborach uzyskał 56,21% głosów. W II turze pokonał kandydata Prawa i Sprawiedliwości.

Ma żonę Ewę. Poznali się na rodzinnym spotkaniu. Po czterech latach trwania związku zdecydowali się na ślub. Zamieszkali razem w wynajętym mieszkaniu w Białymstoku. Ewa wzięła na siebie obowiązki domowe, a Tadeusz karierę.

Jest związany z Koalicją Obywatelską, choć w wyborach startuje jako niezależny kandydat lub przedstawiciel własnego komitetu. Jest odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego.

Grożono mu śmiercią

Truskolaski nie we wszystkich kręgach jest lubiany. W lipcu 2021 roku otrzymał na służbowego maila groźby. "Truskolaski zginiesz ŻYDZIE... Zadźgam cię jak Adamowicza... Poderżnę ci ten głupi łeb... Długo nie pożyjesz" - pisał dręczyciel.

"Długo nie pożyjesz. Pożegnaj się z rodziną. Zabiję cię na dniach. I tak nie mam nic do stracenia. Zginiesz kur** za to co mi zrobiłeś" - czytamy w liście. Truskolaski groźby potraktował poważnie. U jego boku zaczęli pojawiać się ochroniarze.

Po upływie kilku dni podobne listy otrzymali prezydenci innych dużych miast w Polsce, m.in. Wrocławia, Gdańska, Olsztyna. Białostocka policja wszczęła w tej sprawie śledztwo. Nie ujawniono czy udało się ustalić tożsamość sprawcy.

Truskolaski ma wielu wrogów

Truskolaski w wielu sprawach bywa bezkompromisowy, co przysparza mu nie tylko sympatyków, ale i wrogów. Polityk wielokrotnie narażał się środowiskom prawicowym.

Chciał pomóc afgańskim uchodźcom przebywającym na granicy z Białorusią. - Tam są konkretni ludzie, którym trzeba pomóc. - To jest normalny ludzki odruch — powiedział Gazecie Wyborczej.

Prezydent Białegostoku skierował do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez dyrektora Muzeum Podlaskiego w związku tym, że uniemożliwił on odtworzenie z wieży ratuszowej unijnego hymnu.

Równie negatywnie oceniał ogłoszony przez PiS program "Polski Ład". - To ewidentny zabieg PR-owy. Realizacja tych pomysłów zależeć będzie od pieniędzy unijnych, a to, czy one napłyną szerokim strumieniem, zależało będzie od przestrzegania praworządności w Polsce — powiedział reporterowi Gazety Wyborczej.

Z kolei środowisko LGBT negatywnie oceniło jego decyzję o tym, że nie będzie patronował Marszowi Równości w Białymstoku. - Nie chcę, aby moja decyzja stała się orężem niepotrzebnych ataków lub mogła być wykorzystana politycznie — tłumaczył na łamach Gazety Wyborczej.

Antyszczepionkowcy się cieszą

Hospitalizacja Truskolaskiego to woda na młyn antyszczepionkowców, którzy w komentarzach na Twitterze wytykają prezydentowi, że zachorował mimo podania dwóch dawek szczepionki.
Czytaj także: 100 osób wylądowało w szpitalu przez Trumpa. Uwierzyły mu, że wybielacz leczy koronawirusa
Pojawiły się nawet insynuacje, że Truskolaski nadużywa szpitalnej gościnności i nie powinien być hospitalizowany. Polityk tłumaczy, że choroba zajęła płuca i o wyjściu ze szpitala nie ma mowy.

Truskolaski powiedział, że dzięki przyjęciu dwóch dawek szczepionki przebieg choroby nie jest ciężki. Natychmiast spotkał się z zastrzeżeniami antyszczepionkowców, którzy są przekonani, że to nie szczepionka zagwarantowała mu lekki przebieg choroby.