Regulamin Sejmu RP zmieniony. Przedłużenie stanu wyjątkowego będzie łatwiejsze

Anna Świerczek
W środę parlamentarzyści przegłosowali proponowane przez PiS zmiany w Regulaminie Sejmu RP. Co to oznacza? Zgodnie z decyzją posłów podczas głosowania nad przedłużeniem stanu nadzwyczajnego wymagana będzie zwykła, a nie bezwzględna większość głosów. Ponadto w debacie ws. wprowadzenia lub przedłużenia takiego stanu nie będzie można zgłaszać wniosków formalnych.
29 września przegłosowano proponowane przez PiS zmiany w Regulaminie Sejmu. Fot. Andrzej Iwanczuk / Reporter
24 września posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli projekt uchwały w sprawie zmian w Regulaminie Sejmu RP. W ich opinii zmiany mają usprawnić proces przedłużania stanu nadzwyczajnego. 28 września rekomendacje w sprawie tej uchwały wydała sejmowa komisja regulaminowa, a dzień później, w środę 29 września, przegłosowano proponowane przez PiS zmiany.

Za całością zmian w Regulaminie Sejmu opowiedziało się 229 posłów, przeciw było 214, od głosu wstrzymała się 1 osoba.

"Za" opowiedziało się 224 posłów i posłanek z klubu PiS, trzech z Kukiz'15 i dwóch niezrzeszonych. "Przeciw" było 120 z Koalicji Obywatelskiej, 45 z Lewicy, 22 z Koalicji Polskiej, 9 z Konfederacji, 7 z Polski 2050, 5 z Porozumienia (Monika Pawłowska wstrzymała się od głosu), oraz 4 z koła Polskich Spraw i dwóch niezrzeszonych.


Co oznacza wprowadzenie zmian? Do przedłużenia stanu wyjątkowego wystarczy teraz zwykła, a nie – jak do tej pory – bezwzględna większość głosów.
Ponadto w debacie nad przedłużeniem stanu wyjątkowego nie będzie można zgłaszać wniosków formalnych dotyczących przerwania, odroczenia czy zamknięcia posiedzenia, a głosowanie nad wnioskiem o przedłużenie ma odbywać się niezwłocznie po zakończeniu debaty.

Jak wynika z harmonogramu obrad Sejmu, posłowie zajmą się wnioskiem prezydenta ws. wyrażenia zgody na przedłużenie stanu wyjątkowego dopiero w czwartek. Wniosek będzie rozpatrywany w godz. 21.00–22.30.

Stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje od 2 września i został wprowadzony na 30 dni. Objęte są nim w sumie 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim). Zgodnie z Konstytucją RP stan wyjątkowy nie może być dłuższy niż 90 dni. Przedłużenie możliwe jest tylko raz, za zgodą Sejmu, na czas nie dłuższy niż 60 dni.
Czytaj także: Była na granicy, gdy w bagnach topili się migranci. "Już nie mieli siły wołać ani trzymać latarek"

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut