Klamka zapadła. Od przyszłego roku czeka nas podatkowa rewolucja

Agata Sucharska
Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. To tzw. pakiet podatkowy, który jest częścią programu PiS Polski Ład. Większość zmian ma wejść w życie już w 2022 roku.
Sejm przyjął projekt ustawy o zmianach podatkowych. Czeka nas rewolucja. Fot. Jakub Kamiński / East News
W piątek posłowie zajęli się podatkową częścią Polskiego Ładu, czyli projektem, który zakłada m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, podwyższenie drugiego progu podatkowego do poziomu 120 tysięcy złotych rocznie i wprowadzenie ulgi dla klasy średniej.

Za projektem zagłosowało 235 posłów (z czego 227 z PiS), wstrzymało się dwóch, a przeciwnych było 217. Ustawa trafi teraz do Senatu.
Należy dodać, że do tzw. pakietu podatkowego wprowadzono bardzo wiele poprawek. Spośród 70 zgłoszonych zmian, komisja finansów rekomendowała przyjęcie ponad dwudziestu z nich.


Jak informowaliśmy w naTemat, komisja finansów m.in. przegłosowała poprawkę, zgodnie z którą rodzic wychowujący samotnie dzieci będzie miał utrudnioną możliwość uzyskania ulgi podatkowej.
Czytaj także: Polski Ład – kto zyska, a kto straci? [WYLICZENIA EKSPERTÓW]
"Wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł zwielokrotni zysk samotnych rodziców w stosunku do korzyści uzyskiwanych przez rodziców będących małżonkami, co może być powszechnie postrzegane jako nieuzasadnione" – brzmiała treść uzasadnienia poprawki.

W ramach zmian w przepisach podatkowych klub Prawa i Sprawiedliwości wniósł też poprawkę, dzięki której próg dochodów miesięcznych uzyskiwanych przez osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, na podstawie których będzie można ubiegać się o ulgę dla klasy średniej, podniesiono z ponad 11 tysięcy do 13 tysięcy złotych.

Zdaniem rządzących, nowe przepisy podatkowe mają pozwolić na pozostawienie w kieszeniach Polaków około 17 miliardów złotych.
Czytaj także: Ile na Polskim Ładzie straci twoje miasto? Specjalny licznik ujawnia koszt programu

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut