Październik, czyli sezon inwazji biedronek azjatyckich! Plaga uderza w polskie domy

Joanna Stawczyk
Kolejny rok z rzędu biedronki azjatyckie atakują polskie domy. W ostatnich dniach odnotowano pojawienie się dużej ilości osobników tego gatunku mi.in. w Lublinie, Warszawie, Łodzi oraz innych miastach. Okazuje się, że chińskie biedronki łatwo pomylić z polskimi. Ugryzienie azjatyckiej odmiany może powodować alergię.
Inwazja biedronek azjatyckich w październiku. Jak wyglądają, czy są groźne? Fot. Jacek Boron/REPORTER

Czy biedronki azjatyckie są groźne? Atakują w październiku

Biedronki azjatyckie (Harmonia axyridis) ukochały sobie parapety i okienne szczeliny. Mimo to najchętniej chciałyby dostać się do środka naszych ciepłych mieszkań. Szukają bezpiecznego schronienia, gdzie mogłyby przezimować.

Pochodzenie: Gatunek przybył z południowo-wschodniej Azji. W XIX wieku biedronki sprowadzano do Stanów Zjednoczonych oraz Europy. Biedronka azjatycka zawitała w Polsce już w 2006 roku. Po raz pierwszy zarejestrowano jej obecność w Poznaniu.

Potocznie nazywa się je arlekinami, harlekinami. Specyficzny gatunek biedronki aktywuje się szczególnie mocno jesienią na przełomie października i listopada. Ugryzienie przez azjatycką biedronkę nie należy do przyjemnych. Może wywołać alergię.
Czy biedronki azjatyckie są groźne? Atakują w październikuFot. Jacek Boron/REPORTER
"Biedronka azjatycka w chwilach zagrożenia wydziela z gruczołów obronnych (zlokalizowanych w stawach nóg) żółtą hemolimfę, która w zetknięciu ze skórą człowieka może powodować reakcje alergiczne takie jak astmę, wysypkę lub zapalenie spojówek. Do kontaktów z ludźmi dochodzi najczęściej w budynkach mieszkalnych, gdzie owady dorosłe mogą masowo pojawiać się jesienią w poszukiwaniu miejsc dogodnych do przezimowania" – wyjaśnia Instytut Ochrony Przyrody.


Alergia po ukąszeniu biedronki azjatyckiej: rozpoznasz po miejscowym zaczerwienieniu oraz pieczeniu skóry. Jak w każdej reakcji alergicznej od ugryzienia, skrajne przypadki mogą powodować problemy z oddychaniem. "Wapno musujące" do picia pomaga zwalczyć objawy reakcji alergicznej. Jeśli obawiasz się inwazji, pomyśl o zamontowaniu moskitier.

Jak rozróżnić biedronki azjatyckie od polskich?

Pomimo braku bardzo wyraźnych różnic w wyglądzie owadów, biedronka azjatycka odbiega od naszej rodzimej siedmiokropki. Jej ubarwienie może przybierać odcienie żółtego, pomarańczowego, czerwonego, a nawet czarnego. Kluczem do rozstrzygnięcia wątpliwości jest ilość kropek. Biedronka azjatycka ma o wiele więcej kropek niż nasza polska siedmiokropka.

"Najczęściej spotykane formy mają żółto-pomarańczowe pokrywy ze zmienną (do 20) liczbą czarnych plamek, lub pokrywy są czarne, z 2-4 pomarańczowo-czerwonymi plamami" – tłumaczy IOP.

Biedronki azjatyckie dają o sobie znać w Łodzi

– Wyszłam na balkon i dostrzegłam, że na białej elewacji mojego bloku jest pełno biedronek. Mam wrażenie, że cały czas przylatuje ich coraz więcej – relacjonuje nam mieszkająca w Łodzi czytelniczka naTemat.
Inwazja biedronek azjatyckich. Zdjęcie od mieszkanki ŁodziFot. Zdjęcie nadesłane przez czytelniczkę naTemat
– Są różnej wielkości i zauważyłam, że na pancerzu mają dużo kropek. Jedne są bardziej czerwone, a inne blado żółte – podkreśla. Do wiadomości zostało załączone także zdjęcie, na którym widać powiększające się oblężenie.
Czytaj także: "Coś wyszło z dorsza". W popularnych rybach można natrafić na robaki – czy jest się czego bać?

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut