Strona internetowa nie działa. Jak sprawdzić, czy to problem tylko u mnie, czy ogólna awaria?

Weronika Tomaszewska-Michalak
W poniedziałek miliony internatów na całym świecie miało problem z zalogowaniem się między innymi na Facebooka. Sytuację udało się opanować po kilku godzinach. Jak w takiej sytuacji sprawdzić, czy dana strona internetowa nie działa tylko u nas, czy to szerszy problem?
Jak łatwo sprawdzić, czy strona internetowa nie działa tylko u nas, czy u wszystkich internatów. Fot. Jeppe Gustafsson/Shutterstock
Jak informowaliśmy w naTemat.pl, 4 października doszło do dużej awarii. Wielu użytkowników serwisów społecznościowych Facebook, WhatsApp i Instagram nie mogło uzyskać do nich dostępu zarówno z poziomu przeglądarki internetowej, jak i aplikacji.
Po sześciu godzinach problem naprawiono. Facebook we wtorek poinformował, że przyczyną była "błędna zmiana konfiguracji".

Jak łatwo sprawdzić, czy strona internetowa nie działa tylko u nas, czy u wszystkich internatów?


Jeśli kiedyś znów natraficie na niedziałającą stronę w internecie, warto znać sposoby na to, jak sprawdzić, czy to ogólnoświatowa awaria, czy brak dostępu dotyczy tylko naszego konta.
Odpowiedzi dostarczy www.downforeveryoneorjustme.com. Wystarczy w pole tekstowe (zaznaczone na czerwono) wpisać nazwę niefunkcjonującej strony. Następnie kliknąć "or just me?".
Jak sprawdzić, czy działa strona internetowa?Fot. downforeveryoneorjustme.com
Wtedy powinna wyświetlić nam się odpowiedź, która przykładowo brzmi: "It's just you. facebook.com is up", co oznacza, że serwis działa u innych internatów.


Kolejną pomocną stroną jest www.isitdownrightnow.com. Funkcja "Is It Down Right Now" monitoruje stan witryn internetowych. Aby sprawdzić, czy dana usługa nie działa u wszystkich, należy wpisać adres URL (w zaznaczone na czerwono miejsce) i nacisnąć "Check".
Funkcja "Is It Down Right Now" monitoruje stan Twoich ulubionych witryn internetowych.Fot. isitdownrightnow.com
Kolejno pojawią się wyniki testu stanu strony w czasie rzeczywistym. Poniżej uzyskamy także historię dostępności "Service Status History", dzięki temu dowiemy się, czy w poprzednich dniach/godzinach, kłopoty z połączeniem mieli też inni użytkownicy.

Downdetector.com także monitoruje na bieżąco problemy i awarie na stronach internetowych. Po podaniu nazwy i kliknięciu "lupy" wyświetli się krótki opis firmy. Tuż pod nim na czerwonym tle napis "I have a problem with Facebook", za pomocą którego możemy zgłosić swoją awarię.
Jak działa Downdetecor?Fot. downdetector.com
Wyniki zgłoszeń problemu z dostępnością do Facebooka.Fot. downdetector.com
Poniżej znajdziemy tabelę pokazującą liczbę zgłaszanych problemów z dostępem do strony. Przykładowo usterkę Facebooka 4 października w kulminacyjnym momencie (ok. godz. 17.50) zgłosiło 123 908 internatów. Wykres pokazuje również, ile zgłoszeń wpływało w kolejnych godzinach.
Czytaj także: Dlaczego Facebook nie działał? Eksperci mówią o gigantycznym wycieku. Czy możliwe, że to był atak?

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut