Wieniawa o walce z chorobą. "Po 18 h spania nadal nie mogłam podnieść się z łóżka"
Jakiś czas temu Julia Wieniawa opublikowała filmik na TikToku, w którym zaapelowała do internautów, aby nie bagatelizowali objawów niedoczynności tarczycy i Hashimoto. Teraz aktorka gościła w programie śniadaniowym, gdzie opowiedziała, jak kilka lat temu wyglądał przebieg jej choroby. Gwiazda zachęciła do regularnych badań.
W poniedziałkowe przedpołudnie gwiazda zawitała do "Dzień Dobry TVN", gdzie w towarzystwie ginekolożki i endokrynolożki, dr Katarzyny Skórzewskiej odniosła się do głośnego nagrania i zmagań z chorobą.@juliawieniawa Mały apel ode mnie… ❤️
♬ dźwięk oryginalny - Julia Wieniawa
Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy a samopoczucie. Julia Wieniawa żyje z Hashimoto
Na kanapach znanej śniadaniówki Wieniawa odniosła się do swojego filmiku. "Chodziło o to, żeby zaapelować do ludzi, aby sprawdzali swój stan zdrowia. Ja w tamtym okresie czułam się bardzo źle, jakbym była bańką mydlaną, która zaraz pęknie. Byłam napuchnięta, miałam obrzęki na twarzy, na powiekach" – wspominała.Podkreśliła, że problematyczne objawy odczuwała jeszcze, gdy chodziła do gimnazjum i liceum. "W szkole ciężko mi się było uczyć, przysypiałam na lekcjach. Miałam stany anemiczne i lekko depresyjne" – zaznaczyła.
Ukryta choroba wpłynęła mocno na samopoczucie i codzienne funkcjonowanie młodej aktorki. Dopiero badania krwi pozwoliły ustalić, że hormony tarczycy nie były w normie.
"Po 18 godzinach spania nadal nie mogłam wstać z łóżka. Nie chciało mi się wychodzić do ludzi, a jestem duszą towarzystwa. Czułam, że coś jest nie tak. Lekarz zlecił mi badania krwi i wyszło, że mam podwyższone TSH. Okazało się, że to niedoczynność tarczycy" – tłumaczyła.
Gwiazda uspokoiła widzów i zapewniła, że na dłuższą metę z wykrytym i leczonym Hashimoto można żyć bezproblemowo. Ważna jest jednak dobrze dobrana dieta, suplementy, aktywność fizyczna i leki np. Euthyrox.
"Kiedy ma się Hashimoto lub niedoczynność tarczycy, nie powinno się robić zbyt mocnych treningów, a nawet nie powinno się biegać. To podwyższa kortyzol, a kortyzol zjada tarczycę i zapętla się koło. Na mnie o wiele lepiej działa joga albo pilates. Kiedy ćwiczyłam mocniej, miałam odwrotny efekt, puchłam i tyłam" – dodała.
Niedoczynność tarczycy - objawy
Osoby cierpiące na Hashimoto/niedoczynność tarczycy zmagają się na co dzień z różnymi zdrowotnymi problemami. Zaburzone funkcjonowanie tego gruczołu powoduje:- wolne tempo przemiany materii
- nagły wzrost masy ciała i problemy z chudnięciem
- zaparcia
- nieustanne uczucie zmęczenia i senność
- brak energii
- zaburzenia pamięci
- podatność na depresję
- nieregularne miesiączkowanie / zaburzenia wzwodu
- niepłodność
- suche i wypadające włosy
- sucha i blada skóra
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut