Sondaż dla naTemat. Czy Polacy są za obowiązkowymi szczepieniami na COVID-19?

Zuzanna Tomaszewicz
W związku z nagłym wzrostem zakażeń koronawirusem na nowo powrócił temat wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19. Jak Polacy oceniają ten pomysł? Kto jest przeciwny obowiązkowemu szczepieniu się? Oto wyniki badania, które dla naTemat przeprowadziła pracownia SW Research.
Marsz antyszczepionkowców i koronasceptyków. Nadal wielu Polaków nie wierzy w pandemię i nie chce się szczepić fot. Marek M Berezowski/REPORTER
Przypomnijmy, że zgodnie z raportem Ministerstwa Zdrowia dotyczącym SARS-CoV-2 w Polsce wykonano już ponad 19 mln szczepień pierwszą dawką i ponad 17 mln szczepień drugą dawką. Z danych wynika również, że zaledwie 0,1 proc. osób w pełni zaszczepionych zakaża się COVID-19.

W naszym badaniu zadaliśmy następujące pytanie: "Czy w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem rząd powinien wprowadzić obowiązkowe szczepienia?". Respondenci mieli możliwość użycia odpowiedzi "tak", "nie" lub "nie mam zdania".

Oto, jakie są wyniki analizy przeprowadzonej przez SW Research:

Sondaż dla naTemat: obowiązek szczepień

Na pytanie o to, czy rząd powinien wprowadzić obowiązek szczepienia się, odpowiedzi "tak" udzieliło 33,8 proc. respondentów, co jest wynikiem zdecydowanie niższym od odpowiedzi "nie", którą wybrało 47,3 proc. badanych. 18,9 proc. ludzi nie miało w tym temacie zdania.
fot. naTemat
Rozkładając wyniki na bardziej szczegółowe, okazuje się, że za obowiązkiem szczepień opowiada się więcej mężczyzn niż kobiet. 37,7 proc. mężczyzn zaznaczyło odpowiedź "tak", 47 proc. wytypowało odpowiedź "nie", zaś bez zdania pozostało 15,3 proc. osób z tej grupy płciowej.


Za obowiązkowym szczepieniem było zaś 30,7 proc. kobiet, przeciwko - 47,6. Kobiety częściej niż mężczyźni wybierały odpowiedź "nie mam zdania" - zrobiło tak 22,1 proc. respondentek.
Fot. naTemat

Młodzi na "nie"

Interesujące okazały się rezultaty badania w kategorii wiekowej. Najchętniej poparcie dla obowiązkowych szczepień zadeklarowały osoby powyżej 50 lat. Ich głosy wyglądają w następujący sposób: 41,4 procent odpowiedziało na "tak", 36,6 proc. odpowiedziało na "nie", natomiast 22 proc. nie miało zdania. To jedyna grupa respondentów, w której więcej osób popierało wprowadzenie obowiązku szczepień, niż było temu przeciwnych.

W grupie z przedziału wiekowego od 35 do 49 roku życia odpowiedź "tak" dla obowiązku szczepień wybrało 32,1 proc., "nie" 51,1 proc., "nie mam zdania" 16,7 proc.

Najmniej przekonani do pomysłu obowiązkowych szczepień okazali się młodzi.

W grupie wiekowej 25-34 lat poparcia udzieliło 24,3 proc. osób, przeciwko było aż 58,7 proc, a niepewnych pozostało jedynie 16,9 proc.

W najmłodszej grupie wiekowej, czyli do 24 roku życia, odpowiedź "tak" zaznaczyło 24 proc. badanych, zaś odpowiedź "nie" aż 60,9 proc. Wśród tych osób zdania nie miało 15,2 proc.
Fot. naTemat

Wieś i miasta

Przechodząc dalej do kategorii wielkości miejscowości, w których żyją nasi respondenci, największym poparciem dla pomysłu obowiązku szczepienia się wykazali mieszkańcy miast 200-499 tys. "Za" opowiedziało się tam 42,5 proc. osób, przeciwko było za to 46,1 proc. "Nie mam zdania" wytypowało 11,5 proc. badanych.

W miastach powyżej 500 tys. 37,4 proc. mieszkańców odpowiedziało na "tak" obowiązkowi szczepień. 44,1 proc. wybrało jednak odpowiedź "nie". 18,5 proc. nie zabrało żadnego z powyższych stanowisk.

W miastach 100-199 tys. odpowiedź "tak" zaznaczyło 37,2 proc, odpowiedź "nie" - 43,5 proc. W miastach 20-99 tys. okazało się, że obowiązkowe szczepienia na COVID-19 popiera 29,5 proc. Polaków. Przeciwnych było 45,4 proc. respondentów.

W miastach do 20 tys. "tak" oznaczyło 30,2 proc. osób, "nie" 50 proc. Na wsi poparcie wyniosło 33,3 proc. Przeciwnych obowiązkowym szczepieniom było 49,4 mieszkańców wsi.

Wykształcenie i dochód netto

W kategorii "wykształcenie" najwięcej odpowiedzi "nie" padło w przypadku wykształcenia wyższego - aż 49 proc. W tej grupie za wprowadzeniem obowiązku szczepień na koronawirusa opowiedziało się 36,1 proc. osób.

Wśród osób o średnim wykształceniu odpowiedź "tak" wybrało 32 proc. badanych, "nie" - 47 proc. 33,7 proc. badanych z wykształceniem zasadniczym zawodowym poparło pomysł dotyczący walki z COVID-19. Przeciwko obowiązkowym szczepieniom było 40,8 proc. pytanych.

Osoby z podstawowym lub gimnazjalnym wykształceniem odpowiedziały następująco: "tak" - 31,3 proc.; "nie" - 46,5 proc.; "nie mam zdania" - 22,2 proc.

Jeżeli chodzi o dochód netto, pozytywnie o obowiązkowych szczepieniach wypowiedziały się osoby o zarobkach powyżej 5000 złotych (47,2 proc. głosów na "tak"). Największą niechęć zademonstrowali natomiast Polacy z zarobkami 2001-3000 złotych (51,3 proc. głosów na "nie").

Badanie SW Research dla naTemat zostało przeprowadzone techniką CAWI na reprezentatywnej grupie 1000 osób.
Czytaj także: Czwarta fala koronawirusa przyspiesza. "Powinny się już świecić dwie czerwone lampki"

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut