W centrum Warszawy ustawiliśmy wielki zegar. Odlicza czas do katastrofy klimatycznej
Jeden z najsilniejszych huraganów w historii, pożary w Australii, w których spłonął obszar wielkości Anglii, historyczna powódź w środkowej Europie. Co łączy te i wiele innych wydarzeń? Do każdego z nich doszło w ostatnich latach. Globalne ocieplenie to fakt, z którym już ciężko dyskutować. Przypomina o tym zegar klimatyczny odliczający czas do punktu bez powrotu. Teraz w centrum Warszawy razem ze Screen Network pokazujemy wam dziesięć katastrof naturalnych, do których doszło w ostatnim czasie, oraz wspomniany zegar. Ku przestrodze.
Pierwszy taki zegar pojawił się w ubiegłym roku na Manhattanie — nowojorczycy zamiast aktualnej godziny zobaczyli nagle, ile czasu zostało nam do katastrofy. Podobne zegary zainstalowano w tym roku także w Seulu czy Glasgow.
Zegar klimatyczny to nasza wspólna akcja społeczna ze Screen Network, firmą, która w całej Polsce posiada sieć 20 tysięcy ekranów, a treści z nich docierają aż do ponad 6 milionów Polaków dziennie. Z kolei ekrany, które wykorzystujemy w naszej akcji, każdego dnia widzi 150 tysięcy ludzi.
Ale zaraz, po kolei. Czemu w ten środowy poranek zawracamy Wam tym głowę, kiedy każdy z Was realnie spieszy się do pracy, a właśnie ucieka tramwaj, a kolejny jest przeładowany? Przede wszystkim wierzymy w naTemat, że każdy moment jest dobry na refleksję. A zwłaszcza na refleksję w takiej sprawie.
Wiecie, że w ciągu trzech ostatnich lat doszło do sześciu największych pożarów w historii Kalifornii? Albo że w 2020 roku na Atlantyku zarejestrowano aż 30 cyklonów tropikalnych?
Zmiany zachodzą na naszych oczach i naprawdę – zostało nam już tylko kilka lat do momentu, w którym nasz klimat zostanie zmieniony w sposób nienaprawialny. Za kilka lat obudzimy się na innej planecie.
Dlatego teraz – na ekranie w centrum miasta – pokazujemy Wam realny wymiar globalnego ocieplenia.
Jeśli będziecie w tej okolicy – zatrzymajcie się na chwilę i pozwólcie sobie na chwilę refleksji. Natomiast dla tych z Was, którzy nie są z Warszawy, niedługo opublikujemy nagranie na YouTube.
Równolegle do tego w Grupie naTemat będziemy publikować teksty związane z szeroko pojętą tematyką klimatyczną i ekologiczną.