Jak czyścić nagrobek z marmuru? Zapomnij o rdzy i matowych plamach

Daria Siemion
Marmur to najbardziej prestiżowy materiał wykorzystywany do budowy nagrobków. Jego fenomen wynika z niezwykłej różnorodności i przepięknych "żył". Niestety jest to kamień trudny w utrzymaniu. Na marmurowych nagrobkach bardzo często pojawia się rdza, pęknięcia i matowe plamy. Jak wyczyścić grób z marmuru przed Świętem Zmarłych i jak dbać o niego na co dzień?
Marmurowe nagrobki wymagają specjalnej pielęgnacji fot. cameris / pl.123rf.com

Domowe sposoby na czyszczenie marmurowych nagrobków

Do marmuru bardzo mocno przywiera kurz. Nieregularna pielęgnacja skutkuje zmatowieniem kamienia. Aby tego uniknąć, należy czyścić płytę nagrobną przynajmniej raz w miesiącu.

Do czyszczenia nagrobków z marmuru nie wolno używać twardych szczotek. Najlepiej wykorzystać miękką ściereczkę z mikrofibry albo gładką stronę zmywaka. Domowe sposoby na mycie marmuru polegają na zastosowaniu rozpuszczalnych preparatów z neutralnym pH. Może to być rozcieńczony w wodzie płyn do mycia naczyń lub szare mydło.

Można również wykorzystać mieszankę ciepłej wody z wodą utlenioną. Roztwór nie może być zbyt silny, żeby nie wyżarł powierzchni marmuru. Zalecana dawka to jedna mała łyżeczka wody destylowanej na 1 l wody. Ale uwaga! Zanim ją zastosujesz, upewnij się, że nie niszczy kamienia.


Z czego składają się środki do czyszczenia marmuru?

W składzie profesjonalnych środków przeznaczonych do czyszczenia marmuru znajdują się niejonowe środki powierzchniowo czynne, fosfoniany i wodorowęglan sodu. Niektóre z nich zawierają rozpuszczalniki, które tylko pozornie czyszczą marmur, w rzeczywistości go niszcząc.

Preparaty na bazie niejonowych środków powierzchniowo czynnych nie powinny mieć kontaktu ze skórą. Natomiast fosfoniany mogą powodować alergie i podrażnienia skóry. Pod tajemniczą nazwą "wodorowęglan sody" kryje się soda oczyszczona, której kilogram kosztuje 4 zł.

Czy warto zatem stosować profesjonalne środki do czyszczenia marmuru? Tak, ale tylko pod warunkiem, że nie zawierają rozpuszczalników, a przy ich stosowaniu zostaną zachowane środki bezpieczeństwa (maseczka i rękawiczki).

Jak usunąć rdzę z marmurowego nagrobka?

Na nagrobkach z marmuru bardzo często osadza się rdza. Można zauważyć ją w zespoleniach wazonów oraz w pobliżu delikatnych zarysowań i pęknięć. Na szczęście osady z rdzy da się usunąć.

Najlepiej zrobić to za pomocą mieszanki sody oczyszczonej z wodą utlenioną. Należy zmieszać substancje w takiej proporcji, aby z ich połączenia powstała gęsta pasta. Mieszankę warto przetestować w niewidocznym miejscu.

Jeżeli wytworzony preparat nie odbarwi i nie zmatowi kamienia, można posmarować nim osady z rdzy. Mieszankę należy zostawić na 10-15 minut, a następnie wetrzeć ją za pomocą waty stalowej i zmyć dużą ilością ciepłej wody.

Na rynku dostępne są również specjalne odrdzewiacze. Je również można wykorzystać do usuwania rdzy z nagrobka, ale trzeba sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy nie niszczą marmuru. Lepiej unikać środków z rozpuszczalnikami.

Czy można czyścić marmur octem i cytryną?

Marmur nie odpowiada dobrze na kontakt z cytryną. Jest to kamień mocno porowaty, w który z łatwością wnikają płyny. Sok z cytryny może powodować odbarwienia (szczególnie na ciemnym marmurze) i odbierać marmurowi blask.

Podobnie z czyszczeniem marmuru octem. Biały ocet ma niskie pH i może zmniejszać odporność na zniszczenia. Pomnik regularnie czyszczony octem może stać się nie tylko matowy, ale również kruchy.
Czytaj także: Jak wyczyścić nagrobek z lastryko? Pożegnaj brud i zielone naloty

Czym nabłyszczać marmur?

Marmuru nie wolno nabłyszczać tłuszczami. Oleje powodują zatykanie porów i w dłuższej perspektywie niemal na pewno zmatowią kamień. Podobnie ze środkami na bazie silikonu. Lepszym wyborem są woski do marmuru.

A co znajdziemy w popularnych preparatach do nabłyszczania marmuru? Niejonowe środki powierzchniowo czynne i fosfoniany, czyli praktycznie to samo, co w środkach do czyszczenia marmuru.

Wychodzi więc na to, że żaden nabłyszczacz nie będzie tak skuteczny, jak regularne czyszczenie kamienia. Tylko w ten sposób marmur nie ulegnie zmatowieniu, a jego blask ucieszy następne pokolenia.