Dna moczanowa a czosnek. Czy czosnek pomaga w walce z chorobą?

Daria Siemion
Wiele osób chorujących na dnę moczanową obawia się jedzenia czosnku, który ma powodować zwiększenie obrzęków i tkliwości stawów. Ale czy to prawda? Co warto jeść przy dnie moczanowej, a co lepiej odstawić?
Dna moczanowa to bardzo bolesna choroba fot. 9nong / pl.123rf.com

Czym jest dna moczanowa?

Dna moczanowa to choroba, która skutkuje niezwykle bolesnym zapaleniem stawów. Zajęte miejsce staje się opuchnięte i nie sposób go dotknąć. Schorzenie to inaczej nazywane jest artretyzmem lub podagrą. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad 1 mln osób.

Artretyzm polega na zaburzeniach transportu kwasu moczowego, który gromadzi się w tkankach i powoduje zapalenie. Lekarz ustala rozpoznanie na podstawie badania stężenia kwasu moczowego we krwi.

Dna moczanowa objawia się ograniczeniem ruchomości stawów, nadmiernym złuszczaniem naskórka i silnym bólem. Początkowo objawy artretyzmu można zauważyć jedynie w miejscach dotkniętych chorobą. Później dna moczanowa dotyczy całego ciała.


Choroba jest uwarunkowana genetycznie, ale można nabyć ją w następstwie innych chorób, np. zaburzeń funkcji nerek, cukrzycy i białaczki. Ponadto może być wynikiem radioterapii i przyjmowania leków obniżających ciśnienie.

Jaki wpływ na przebieg dny moczanowej ma dieta?

Dieta ma ogromny wpływ na przebieg choroby. Zmiana nawyków żywieniowych może być wystarczająca do utrzymania prawidłowego stężenia kwasu moczowego we krwi. Niektórzy chorzy nie muszą brać leków.

W tym celu stosuje się dietę ubogopurynową, która wyklucza spożywanie alkoholu, palenie papierosów, picie herbaty i spożywanie niektórych produktów. Chorym zaleca się picie dużych ilości płynów.

A skąd pochodzi nazwa tej diety? Puryny to związki stymulujące produkcję i nadmierne odkładanie kwasu moczowego w tkankach. Nie da się całkowicie wykluczyć ich z diety, ale ograniczając je, można zniwelować przykre objawy choroby.

Czy chorzy na dnę moczanową mogą jeść czosnek?

Czosnek jest jednym z warzyw, który można jeść w przebiegu dny moczanowej. Zawiera on niewielkie ilości puryny, a dostarcza organizmowi wiele cennych substancji. Zaliczamy do nich potas, wapń oraz witaminy (C, B1, B2, PP, A).

Czosnek zawiera dwusiarczek dwuallilu, który zapobiega powstawaniu enzymów odpowiadających za niszczenie chrząstki stawowej i kości. W tym niepozornym warzywie znajdziemy wiele antyoksydantów, które niwelują stany zapalne i zmniejszają ból.

Czosnek jest zatem produktem zalecanym osobom chorym na artretyzm, natomiast nigdy nie zastąpi leczenia prowadzonego przez lekarzy. Można stosować go pomocniczo, ale kluczowym działaniem jest zrezygnowanie z produktów niezalecanych.
Czytaj także: Gdzie się podział lider Korei Północnej? Kim Dzong Un cierpi na podagrę, czyli "chorobę królów"

Czego nie jeść przy dnie moczanowej?

Dieta ubogopurynowa wyklucza następujące produkty:
Objawy dny moczanowej może nasilać spożywanie słodkich napojów.

Produkty zalecane osobom z dną moczanową

Zalecane są wszystkie produkty niskopurynowe. Zaliczamy do nich jajka, owoce, tłuszcze roślinne oraz produkty zbożowe. Świetnie sprawdzi się też większość warzyw, m.in. dynia, szczypiorek, kapusta, marchewka.

Dobrym rozwiązaniem są przetwory mleczne. Szczególnym uznaniem wśród osób chorych cieszy się zsiadłe mleko i chude twarogi. Oprócz tego można spożywać jogurty naturalne, kefiry i maślanki.

Warto sięgnąć po zioła
, które będą wsparciem dla obciążonych nerek. Przede wszystkim będzie to pokrzywa oraz skrzyp polny, ale w swojej diecie dobrze znaleźć miejsce dla dziurawca i zielonej herbaty.
Czytaj także: „Strzelasz” palcami u rąk? Zobacz, co się dzieje z twoimi stawami