Genialna matcha? Nie tylko w wersji "Matchak Latte". Sprawdź zalety zielonej herbaty z Japonii
Matcha powróciła na usta wszystkich koneserów, ale i amatorów. Ma wpływać na zapobieganie rakowi, pomagać w odchudzaniu i być prawdziwym orzeźwieniem w upalne dni. Czym jest matcha? To napój ze startych liści zielonej herbaty. Czy aby na pewno robi wszystko to, w czym ją zachwalają?
Czym jest matcha?
Matcha to zielona herbata robiona ze zmielonych liści Tencha (choć istnieją też inne odmiany, jak Gyokuro, Sencha, Genmaicha i Houjicha). Na cztery tygodnie przed przerobieniem liści w proszek – zwykle wiosną – roślina herbaciana jest przykrywana bambusowymi matami lub nieprzezroczystymi siatkami, dzięki czemu powstaje więcej chlorofilu. Podczas zbiorów ręcznie zbierane są tylko dwa górne liście. Następnie surowe liście herbaty Tencha są gotowane na parze i suszone do produkcji matchy, podczas których wszystkie składniki zostają zachowane. Liście (bez łodyg) są mielone na drobny proszek w granitowych młynkach kamiennych. Dzięki temu skomplikowanemu procesowi w ciągu godziny powstaje ok. 30 gramów ciemnozielonego, szlachetnego proszku matcha na młynek.Jak smakuje matcha?
Proszek, który faktycznie został zebrany z odmiany opracowanej w tym celu, nazywa się "prawdziwą matchą”.Smak matchy jest często określany jako "ziemisty", "orzechowy" i "pikantny", podobny do tradycyjnej zielonej herbaty. Szczególnie umami jest bardzo intensywne w matchy.
Umami to japoński termin ukuty w 1900 roku przez Kikunae Ikedę, który oznacza "bogaty smak", "nieopisany i intensywny smak", "pyszny" lub "przyjemny i pikantny smak". Ikeda wymyślił termin umami, kiedy jadł miskę zupy z wodorostów (dashi) i zaniemówił, ponieważ nie potrafił opisać smaku i doznań w kubkach smakowych podczas jedzenia.
Proszek zielonej herbaty matcha jest wykorzystywany nie tylko do napojów, ale też do ciast, pieczywa, lodów i dań wytrawnych.•pexels.com
Herbata matcha - szczypta historii
Matcha ma swoje początki w Chinach, ale wieki temu mnich Zen przywiózł do Japonii wiedzę na temat dobrej herbaty. Tam produkcja i przygotowanie zostały udoskonalone i zintegrowane z japońską ceremonią parzenia herbaty. Do najważniejszych regionów uprawnych należą dziś Kioto i Kagoshima.Zarówno z perspektywy historycznej, jak i kulturowej, a także z praktycznego punktu widzenia, świat herbaty matcha jest naprawdę rozległy. Japońska ceremonia parzenia herbaty, sformalizowana przez Rikyu Sena w XVI-wiecznej Japonii, wywarła ogromny wpływ na różne aspekty japońskiej kultury, w tym styl architektoniczny, kostiumy, kuchnię, porcelanę, lakiery, malarstwo, literaturę i tak dalej. Poznanie ceremonii parzenia herbaty i jej historii z pewnością zwiększy twoje uznanie dla japońskiej herbaty.
Matcha - właściwości
Herbata matcha określana często jako superfood, smakuje wyśmienicie i pobudza, podobnie jak tradycyjna japońska zielona herbata. Ponadto istnieją przesłanki, że jest korzystna dla zdrowia, ale jak dotąd nie ma konkretnych dowodów. Otwarte pozostaje również pytanie, ile musimy wypić matchy, aby zrobić coś dobrego dla naszego zdrowia.
Herbata matcha jest pełna cennych przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami, przeciwdziałają stanom zapalnym i mogą zapewnić zdrowe tętnice.
Kwas szczawiowy zawarty w matcha hamuje również wchłanianie wapnia, potasu, magnezu i żelaza przez jelita. Dlatego pij herbatę najwcześniej godzinę po jedzeniu. Do tego czasu minerały osiągnęły cykl. Kwas szczawiowy może również sprzyjać kamieniom nerkowym.
Abyś mógł cieszyć się herbatą matcha beztrosko i bez konsekwencji, ogranicz się do maksymalnie dwóch filiżanek dziennie. Twój organizm będzie również czekał na kilkudniową przerwę na matchy co dwa tygodnie.
Czy matcha to zdrowa alternatywa dla kawy?
Matcha zawiera tyle kofeiny w filiżance co espresso, czyli około 60 mg. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) uważa, że maksymalnie 400 mg kofeiny dziennie jest bezpieczne dla dorosłych. Odpowiada to mniej więcej 6-7 filiżankom herbaty matcha. Należy unikać picia matchy w czasie ciąży.Matcha zawiera dużo teaniny, katechiny i kofeiny, więc matcha jest nie tylko zdrowa, ale także bardzo odpowiednia do zwiększenia czujności i poprawy koncentracji, co może korzystnie wpłynąć na sprawność psychiczną i fizyczną.
Jednocześnie matcha zawiera również dużo L-teaniny – aminokwasu, który działa uspokajająco i znacznie zmniejsza pobudzające działanie kofeiny. Sproszkowana zielona herbata zawiera antyoksydanty chroniące komórki. Mówi się, że napój chroni serce i zapobiega rakowi i chorobie Alzheimera, choć nie ma na to dowodów naukowych.
Ze względu na dużą ilość kofeiny, jeśli wypije się zbyt dużo matchy, może ona wywołać bóle głowy, zawroty głowy, zgagę, a nawet biegunkę.
Jak przechowywać matchę?
Ten dość drogi proszek zielonej herbaty jest bardzo delikatny. Najlepiej przechowywać go w lodówce w hermetycznym pojemniku. Dzięki temu matcha nie wyschnie ani nie przesiąknie zapachami z lodówki. Po otwarciu opakowania matcha pozostanie świeża przez około 3-4 tygodnie. Nigdy nie zostawiaj matchy na słońcu, ponieważ zniszczyłoby to dużą część składników aktywnych. Jesienią i zimą można ją również przechowywać w tradycyjnej puszce do herbaty. Podobnie jak w przypadku owoców i warzyw, im świeższe jedzenie, tym lepszy efekt - podobnie jest z matchą.Jak przygotować matchę?
Tradycyjnie do miseczki, w której robi się herbatę matcha, bierze się 1-2 gramy proszku, parzy się ją gorącą wodą (około 80°C) i ubija delikatną bambusową miotełką (chasen).
Aby przygotować tradycyjną matchę, będziesz potrzebować:
- matchę bardzo dobrej jakości,
- trzepaczkę bambusową, zwaną także chasen, ew. bambusową szpatułkę (chashaku), w ostateczności łyżeczkę do herbaty,
- miskę do matchy, alternatywnie małą salaterkę,
- termometr do herbaty.
Przygotowanie matchy:
- przesiej matchę, aby uniknąć grudek,
- umieść w miseczce dwie bambusowe szpatułki lub alternatywnie łyżeczkę proszku,
- wlej około 100 ml wody, powinna wynosić 75-80°C,
- lekko zwilż bambusową miotełkę i luźnym nadgarstkiem ubij ją szybko do przodu i do tyłu, najlepiej ruchem w kształcie litery “W”,
- gdy herbata będzie równomiernie kremowa i bez grudek, przestań ubijać.
Teraz możesz ostrożnie poprowadzić bambusową miotłę wzdłuż krawędzi pianki, tak aby unosiła się wyżej na środku.
Matcha latte - hit ostatnich tygodni
Za sprawą współpracy rapera Maty i McDonald's na matchę znów padły blaski fleszy. Choć fastfoodowa wersja nijak ma się do prawdziwej matcha latte, to wiele osób skusi się, aby choć raz ją spróbować. Niestety, pierwsza przygoda z matcha latte może zniechęcić do dalszego eksperymentowania z cudownym, zielonym proszkiem.Jak zrobić matcha latte? Wystarczy tylko kilka składników:
- dobrej jakości zielona herbata,
- mleko roślinne,
- syrop klonowy lub z agawy (ostatecznie ksylitol lub cukier),
- esencja waniliowa.
Do wymieszania herbaty i roślinnego mleka może posłużyć spieniacz do mleka, shaker lub mikser. Po posłodzeniu napoju można wrzucić kostki lodu i posypać piankę kakao według uznania.
Matcha jest również uwielbiana przez Annę Lewandowską, którą chwali na swoim blogu za prozdrowotne właściwości.
Czytaj także: "Matchak Latte" smakuje ci "jak woda z akwarium"? Oto przepis na pyszne domowe matcha latte