Rzecznik rządu przyznaje: Należy spodziewać się, że zaliczki na KPO nie będzie

Agata Sucharska
Polski Krajowy Plan Odbudowy wciąż nie został zaakceptowany przez Komisję Europejską. – Jeżeli chodzi o działania Komisji Europejskiej, to w tej chwili można się różnych wariantów spodziewać, łącznie z tym, że faktycznie w tym roku samej zaliczki nie będzie – oświadczył rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.
KPO dla Polski. Müller przyznaje, że zaliczki może nie być w tym roku. Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER


Zaliczka z KPO dla Polski. Komentarz Müllera

W środę na konferencji prasowej rzecznik prasowy rządu Piotr Müller zdradził, że rząd pracuje nad kolejnymi zmianami w strukturze wymiaru sprawiedliwości i "jednym z wariantów branych pod uwagę jest spłaszczenie struktury sądów". Mają one m.in. dotyczyć struktury postępowań dyscyplinarnych.


– Chodzi o to, aby ta kwestia w tym roku była rozstrzygnięta – zaznaczył cytowany przez RMF FM rzecznik. Przekonywał, że "nie ma podstaw prawnych, żeby ktokolwiek z Komisji Europejskiej oczekiwał, że warunkiem wypłaty Krajowego Planu Odbudowy jest podejmowanie działań w tym obszarze".
Müller zwrócił też uwagę, że większość państw dostanie dopiero pod koniec roku środki z Funduszu Odbudowy, bo czym innym jest akceptacja KPO, a czym innym wypłata zaliczek.

– W tej chwili można spodziewać się różnych wariantów, łącznie z tym, że faktycznie w tym roku samej zaliczki nie będzie. Natomiast to akurat w perspektywie kilku miesięcy nie jest najważniejsze, bo akurat środki płynnościowe Polska na ten okres ma – wyjaśniał.

– My przecież w przyszłym tygodniu będziemy ogłaszać kwestie np. rozstrzygnięcia rządowego funduszu Polski Ład finansowanego ze środków krajowych, i on jest dużo większy niż roczna zaliczka np. z Krajowego Planu Odbudowy – dodał rzecznik rządu.

Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki wziął niedawno udział w debacie w Parlamencie Europejskim i twardo bronił wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. europejskiego prawa. Zapowiedział jednak likwidację Izby Dyscyplinarnej SN, której wstrzymanie działania nakazał Trybunał Sprawiedliwości SN.
– Zamierzamy zlikwidować Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, bo nie spełnia naszych oczekiwań. Mam nadzieję, że nowe procedury będą możliwe do przyjęcia. Bo chyba wszystkim nam zależy na odpowiedzialności – mówił.

Prawdopodobnie ta "dobra wola" szefa polskiego rządu na niewiele się jednak zda. Komisarz unijny Didier Reynders ocenił, że zapowiedź Morawieckiego nie wpłynie na decyzję Komisji Europejskiej ws. wypłaty pieniędzy dla Polski.
Czytaj także: Polska nie dostanie pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Wiceprzewodnicząca PE nie ma wątpliwości

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut