W jakich ziołach moczyć nogi? Najlepsze przepisy na moczenie nóg

Daria Siemion
Ziołowe kąpiele to niedrogi sposób na zdrowe i piękne stopy. Dzięki nim pozbędziesz się problemu nadmiernej potliwości, zapomnisz o popękanych piętach, a przede wszystkim — odprężysz się. Jakie zioła są najlepsze do moczenia stóp?
Kąpiele ziołowe to prosty sposób na piękne i zdrowe stopy fot. dragonimages / pl.123rf.com

Moczenie nóg w gorczycy

Gorczyca to jedna z najstarszych roślin leczniczych odkrytych przez człowieka. Pierwsze wzmianki o jej właściwościach pochodzą ze starożytnego Egiptu. Wykorzystywano ją również w Indiach i Grecji. Czemu gorczyca zawdzięcza swoją sławę?

Dawniej była uważana za afrodyzjak, obecnie wykorzystywana jest pomocniczo w leczeniu bólu. Gorczyca zawiera dużo cennych witamin, m.in. tiaminę, ryboflawinę i niacynę. Wszystkie one odpowiadają za piękny wygląd włosów i skóry.

Regularne moczenie nóg w wywarze z gorczycy zmiękcza naskórek, pomaga na popękane pięty i niweluje przykry zapach stóp. Jak przygotować kąpiel stóp w gorczycy? W dwóch litrach gorącej wody należy rozpuścić dwie łyżki zmielonej gorczycy. Stopy należy moczyć przez minimum 10 minut.


Moczenie nóg w liściach laurowych

Liście laurowe (inaczej nazywane wawrzynem szlachetnym) pochodzą z okolic Morza Śródziemnego. Jako przyprawa są wykorzystywane i cenione na całym świecie, jednak niewiele osób wie o ich właściwościach zdrowotnych. Liście laurowe zawierają duże ilości olejków eterycznych, pektyn, kwasu foliowego oraz minerałów — żelaza, wapnia, potasu.

Napar z liści laurowych pomaga na trądzik, poprawia kondycje włosów i przyspiesza procesy regeneracyjne naskórka. Jego dodatkową zaletą jest piękny zapach. A jak go przygotować? Opakowanie liści laurowych należy zalać pięcioma litrami wrzątku. Kiedy napar delikatnie ostygnie, można włożyć do niego nogi. Stopy należy moczyć minimum przez 15 minut.

Jakie efekty daje moczenie nóg w liściach laurowych? Przede wszystkim eliminuje problem nadmiernej potliwości stóp. Ponadto wygładza naskórek, zmiękcza pięty i ma działanie nawilżające. Przyspiesza także procesy gojenia.

Moczenie nóg w rozmarynie

Rozmaryn jest kojarzony głównie z kuchnią. Wielka szkoda, bo wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Jego kolejną zaletą jest niska cena — małe drzewko rozmarynu kosztuje ok. 5 zł. Ponadto ma piękny, intensywny zapach.

Rozmaryn powoduje miejscowe przekrwienie, dostarcza organizmowi cennych antyoksydantów, działa przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Zawiera wiele cennych składników takich jak witamina A, witamina E oraz kwas karnozolowy. Moczenie nóg w rozmarynie pomaga w walce z grzybicą stóp, przyspiesza leczenie odcisków, poprawia wygląd i kondycję paznokci.

Jak przygotować rozmarynową kąpiel dla stóp? To banalnie proste. Wystarczy wlać gorącą, przegotowaną wodę do miseczki i zanurzyć w niej od dwóch do czterech gałązek rozmarynu. Stopy trzeba moczyć minimum przez 15 minut. Zabieg warto wykonywać co najmniej dwa razy w tygodniu.

Moczenie nóg w rumianku

Rumianek słynie ze sprzyjania zdrowiu. Doceniają go kobiety zmagające się z bolesnymi miesiączkami, zespołem napięcia przedmiesiączkowego oraz osoby z chorobami jelit. Rumianek ma działanie rozkurczające, a jego zapach uspokaja.

Rumianek może nie poprawi znacząco estetyki stóp, ale na pewno wpłynie na ich zdrowie — przyspieszy gojenie pęcherzy na stopach, złagodzi podrażnienia, zniweluje problem nadmiernej potliwości i uczucie pieczenia stóp. Ponadto ma działanie przeciwgrzybicze.

Do moczenia nóg w rumianku można wykorzystać zarówno świeżą roślinę, jak i susz. Gotowe mieszanki można zakupić w sklepach zielarskich, ale równie dobrze można rozedrzeć torebkę herbaty. Pół garści rumianki należy wrzucić do dwóch litrów gorącej wody. Moczenie nóg powinno trwać min. 20 minut.
Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/300031,rumianek-pospolity-wlasciwosci-lecznicze-na-co-dziala-napar-z-rumianku


Moczenie nóg w szałwii

Szałwia to jedna z najpowszechniej stosowanych roślin leczniczych. Słynie z właściwości bakteriobójczych i nawilżających. Jest składnikiem tabletek do ssania, syropów. Można wykorzystać ją również do leczniczych kąpieli stóp.

Moczenie nóg w szałwii należy rozpocząć od przygotowania naparu. Potrzebna będzie garść liści szałwii oraz dwa litry wody. Szałwię trzeba wrzucić do wody i podgrzewać. Ważne jest to, żeby woda nie uległa zagotowaniu — szałwia straci wtedy swoje właściwości. W tak przygotowanym naparze można moczyć stopy. Zabieg należy wykonywać minimum dwa razy w tygodniu.

Kąpiele stóp w szałwii pomogą na nadmierną potliwość, pomogą w leczeniu grzybicy, przyniosą ukojenie zmęczonym i piekącym stopom. Po kąpieli stopy pięknie pachną, skóra jest miękka i przygotowana do starcia naskórka.