Wypadanie włosów po COVID-19. Problem częstszy, niż się wydaje. Jak sobie z nim radzić?

Paulina Szymańska
Koronawirus powoduje wypadanie włosów? Niestety, ale to prawda. Przejście Covid-19 wiąże się z masą problemów dla organizmu. Jednym z nim jest utrata włosów po chorobie.
Wypadanie włosów po covidzie to jedna z dolegliwości, o której głośno się nie mówi. pexels.com

Wypadanie włosów po Covid

Wypadanie włosów jest częstym skutkiem ubocznym Covid-19 i traumą samej pandemii. Jeśli zauważyłeś, że twoje włosy stały się cieńsze po chorobie lub nadmiernie wypadają, nie jesteś sam. Dla wielu osób pandemia, lockdown i pożegnanie życia, jakie znaliśmy, objawiło się widoczną utratą włosów - łysiną, zakolami, a na pewno zatkanymi odpływami prysznicowymi.

Wypadanie włosów po koronawirusie

Gęste, lśniące i jedwabiste włosy są wyrazem naszej osobowości, witalności i często poczucia piękna. Tym większy szok, gdy włosy nagle stają się cienkie i wypadają, choć utrata 100 włosów dziennie jest uważana za normalną.


Rzadko omawianą długofalową konsekwencją koronawirusa są kępy wypadających włosów. Choć z koronawirusem wszyscy mamy styczność już od ponad roku i lekarze dużo wiedzą o chorobie, to pacjenci dotknięci problemem wypadania włosów są często pozostawieni sami ze swoimi lękami.

Czytaj także: "Rosołem w covid!". Młynarska pokazała przepis na zupę z dodatkiem... wody święconej

Dermatolodzy obserwują wzrost liczby pacjentów z wypadaniem włosów i chorobami skóry podczas pandemii Covid-19. Powodem tego jest prawdopodobnie stres, na który cierpi obecnie wiele osób.


Przyczyny wypadania włosów po Covid-19

Wypadanie włosów po koronawirusie nie jest wyłącznie zasługą wirusa, ale też objawów jakie wywołuje - w tym głównie gorączki. Podczas gorączki zmniejsza się praca/funkcjonowanie mieszków włosowych, aby oszczędzać siły organizmu. Zatem więcej włosów przechodzi w fazę spoczynku niż podczas normalnego trybu życia.

Im cięższy przebieg Covid, tym bardziej organizm musi oszczędzać zasoby, aby walczyć z chorobą. W ten sposób jeszcze więcej włosów przechodzi w fazę spoczynku, co prowadzi do jeszcze większego wypadania włosów. Włosy mogą przerzedzać się do tego stopnia, że ​​skóra głowy prześwituje.

Łysienie telogenowe a wypadanie włosów po Covidzie

Łysienie telogenowe jest jedną z najczęstszych form wypadania włosów u kobiet. Zidentyfikowano wiele czynników, które mają wpływ na przebieg łysienia, takich jak stres, leki, urazy, choroby endokrynologiczne, niedobory żywieniowe i stany gorączkowe.

Po stresie fizjologicznym pojawia się stan, który wpływa na cykl wzrostu mieszków włosowych. Nazywa się to łysieniem telogenowym i można go zaobserwować po wielu różnych chorobach, w tym malarii, gruźlicy i... koronawirusie.

Czytaj także: Mądrej głowy trzyma się bujna czupryna – obalamy 8 mitów na temat łysienia


Telogenowe wypadanie włosów zwykle objawia się około po 3 miesiącach od stresującego wydarzenia (operacji, utraty bliskiej osoby, ciężkiej chorobie) i może to dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet. W przypadku łysienia telogenowego zaburzony zostaje cykl wzrostu włosa, na który składa się:


Z kolei łysienie telogeniczne zwykle rozpoczyna się dopiero 2-4 miesiące po pewnym zdarzeniu, w tym przypadku po infekcji koronawirusa. W zależności od nasilenia objawów, od razu wypada około 20% do 50% włosów.

Wypadanie włosów po Covidzie - jak leczyć?

Z każdym wypadającym włosem wiele osób traci pewność siebie. Nie musi tak być, bo można zwalczyć objawy wypadania włosów zaczynając od naturalnych, domowych metod, a kończąc nawet na przeszczepie mieszków włosowych.

Aby stymulować wzrost włosów i zapewnić ich zdrową strukturę, ważna jest zbilansowana dieta. Sprzyja dostarczaniu energii i składników odżywczych do cebulek włosów. Następujące składniki odżywcze są szczególnie ważne dla zdrowego wzrostu włosów:



Oprócz zbilansowanej diety niezbędne jest też zniwelowanie czynników wpływających negatywnie na samopoczucie i psychikę. Nasz styl życia wpływa na porost włosów. Dlatego należy ograniczyć lub unikać negatywnych czynników. Należą do nich na przykład:

Podstawą powrotu do poprzedniego stanu jest wieloczynnikowe działanie. Warto wykonać pakiet badań, takich jak: morfologia, żelazo, ferrytyna, CRP, pakiet tarczycowy TSH i ATPO, pakiet dotyczący witamin B6, B12 i D3. Po wykluczeniu problemów zdrowotnych, czas na stosowanie preparatów bogatych w l-cysteinę, metioninę, selen, krzem, wapń, żelazo, witaminy A, B, PP czy też l-lizynę. Przydatne będą oleje i wcierki stymulujące wzrost nowych włośów.

Czy wypadające włosy po Covid odrosną?


Dobrą wiadomością jest, że większość osoób po wyleczeniu koronawirusa twierdzi, że włosy tylko chwilowo wypadały i powoli odrastają. Wymagany jest jedynie czas

Którego wypadania włosów nie powoduje koronawirus?

Różne rodzaje wypadania włosów mają zwykle różne przyczyny. Zakażenie koronawirusem Sars-CoV-2 może w pewnych okolicznościach spowodować łysienie rozlane lub łysienie plackowate.

Jeśli jednak zauważysz, że twoja linia włosów się cofa lub obszar łysienia się rozszerza, możesz cierpieć na wypadanie włosów o podłożu genetycznym, które uaktywniło się w tym samym czasie, co infekcja koronawirusem.

Czytaj także: Kolorowe włosy to idealny trend na lato. Oto jak uzyskać wymarzony róż i... nie zrobić sobie krzywdy

Co powoduje ogólne wypadanie włosów?


W przypadku wypadania włosów cebulki włosów nie są już odpowiednio zaopatrywane w niezbędne składniki odżywcze. Z wiekiem gruczoły łojowe skóry głowy zmniejszają swoją aktywność, a podział komórek w cebulkach włosów ulega spowolnieniu. Korzenie kurczą się, więdną i ostatecznie całkowicie wypadają w dotkniętych obszarach.

Przyczyny wypadania włosów niezwiązane z chorobą są różnorodne. Zwłaszcza u kobiet problem często ma charakter hormonalny. Nadmierne wypadanie włosów może wystąpić zarówno w czasie ciąży, jak i w okresie menopauzy. Inną przyczyną może być przyjmowanie leków regulujących ciśnienie krwi lub stosowanie antykoncepcji.

Wiele osób dotkniętych chorobą stosuje ubogą dietę i nie dostarcza organizmowi wystarczającej liczby składników odżywczych. Wysoki stres psychiczny w pracy lub rodzinie prowadzi do stresu, co z kolei może prowadzić do zwiększonego wypadania włosów. U mężczyzn wypadanie włosów jest w większości przypadków dziedziczne.