Nowy sondaż niemile zaskoczy Morawieckiego. Źle zainwestował w sprawie Francji

Jakub Noch
Wygląda na to, że niedawne spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z powiązaną z Władimirem Putinem francuską populistką Marine Le Pen nie było opłacalną inwestycją polityczną. Najnowszy sondaż Harris-Interactive sugeruje, iż wcale nie będzie ona najpoważniejszą konkurentką Emmanuela Macrona w zbliżających się wyborach prezydenckich.
Spotkanie Mateusza Morawieckiego z Marine Le Pen tłumaczono prawdopodobieństwem wygrania przez nią wyborów prezydenckich we Francji. Nowy sondaż wskazuje, że populistki może nawet zabraknąć w II turze. Fot. Twitter.com/MLP_officiel


Nowy sondaż dowodem, że spotkanie Morawieckiego z Le Pen było błędem

Na marginesie październikowego szczytu Rady Europejskiej premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przywódczynią francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen. Wzbudziło to wiele kontrowersji, gdyż jest ona zagorzałą przeciwniczką Unii Europejskiej i utrzymuje tak bliskie kontakty z Władimirem Putinem, że na prowadzenie jednej z kampanii zapożyczyła się w kremlowskim banku. Rozmowę Morawieckiego z Le Pen w Prawie i Sprawiedliwości tłumaczono dyplomatycznym pragmatyzmem. Ekipa z Nowogrodzkiej twierdziła, że trzeba było odbyć takie spotkanie, gdyż polityczka ta wkrótce może zastąpić Emmanuela Macrona w fotelu prezydenckim.


Harris-Interactive: Zemmour najsilniejszym rywalem Macrona

Jak jednak wskazuje sondaż Harris-Interactive dla "Challenges", ta polityczna inwestycja może okazać się nietrafiona. Z nowego badania wynika, że gdyby wybory prezydenckie we Francji odbywały się już teraz... Le Pen nie weszłaby do drugiej tury.

Największym poparciem wśród respondentów Harris-Interactive cieszył się urzędujący prezydent V Republiki. Emmanuel Macron zanotował poparcie w zakresie 23-24 proc. Na drugim miejscu z wynikiem 17-18 proc. uplasował się natomiast Éric Zemmour, czyli prawicowy publicysta, który coraz skuteczniej skrada serca francuskich eurosceptyków i nacjonalistów.

Marine Le Pen w tym sondażu zajęła dopiero trzecie miejsce, uzyskując poparcie w zakresie 15-16 proc. A po piętach depcze jej centrysta Xavier Bertrand z 14-proc. wynikiem.

Na mniej niż pół roku przed wyborami w sondażowej "trzeciej lidze" jest natomiast większość kandydatów lewicowych. Wśród nich najlepiej radzi sobie socjalista Jean-Luc Mélenchon, ale cieszy się on zaledwie 10-proc. poparciem.
Czytaj także: Kaczyński o wspólnej deklaracji z Orbanem i Le Pen. "Nie chcemy rewolucji proponowanej przez UE"

Niewielkie szanse na zmianę w Pałacu Elizejskim

Z sondażu Harris-Interactive wynika, że jeśli kampania wyborcza nie doprowadzi do jakiegoś politycznego trzęsienia ziemi, to zmiany lokatora Pałacu Elizejskiego nie należy się spodziewać. W prognozie dotyczącej drugiej tury wyborów Macron okazuje się bezkonkurencyjny w porównaniu z wszystkimi potencjalnymi rywalami.

Gdyby w finałowym starciu mierzyli się z nim Zemmour, urzędujący prezydent Francji wygrałby z 57-proc. poparciem. Jeśli do drugiej tury dostaliby się jednak Le Pen lub Bertrand, Macron mógłby liczyć na 54 proc. głosów. Najłatwiej o zwycięstwo byłoby mu w starciu z Mélenchonem, w którym uzyskałby aż 62-proc. poparcie.

Dowiedz się więcej o zagranicznych sondażach politycznych: