Czy 11 listopada idzie się do kościoła?

Daria Siemion
11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, odzyskaliśmy niepodległość. Czy 11 listopada osoby wierzące powinny iść na mszę? Czy msza jest wtedy obowiązkowa?
Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w kościele w Lublinie fot. Wojciech Pacewicz / Reporter

Kodeks Prawa Kanonicznego a msza w Święto Niepodległości

Według Kodeksu Prawa Kanonicznego wierni są zobowiązani do uczestnictwa w mszy w święta nakazane. Należą do nich: Na liście tej nie ma Narodowego Święta Niepodległości. Oznacza to, że 11 listopada nie trzeba iść do kościoła, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by uczestniczyć w mszy.

Obchody Święta Niepodległości w kościele - kiedyś i dziś

W trakcie II wojny światowej obchody Święta Niepodległości były zakazane. Groziły surowymi represjami ze strony nazistów. Podobnie w czasach PRL. Komunistyczna władza zakazała Polakom obchodzenia święta 11 listopada. Zamiast tego świętem państwowym uczyniła dzień 22 lipca.


Mimo to, obchody Święta Niepodległości odbywały się i miały charakter "małego sabotażu". Swój udział w tym miał kościół, który organizował tajemne msze i udostępniał patriotom swoje sale.
Prof. Andrzej Chwalba
Historyk, Uniwersytet Jagielloński

– W końcówce lat 70. zaczęto organizować – z inicjatywy opozycyjnej względem władz PRL Konfederacji Polski Niepodległej – manifestacyjne spotkania na Wawelu w dniu 11 listopada. Odbywało się nabożeństwo, rozrzucano ulotki, przychodziły 2-3 tys. ludzi (wywiad dla portalu dzieje.pl).

Obecnie 11 listopada wiele osób idzie do kościoła, by podziękować Bogu za niepodległość. W niektórych miastach odprawiane są msze w intencji ojczyzny. Uczestniczą w nich politycy, przedstawiciele służb mundurowych i urzędnicy. Wynika to nie z obowiązku, a z tradycji i szacunku dla poległych patriotów.
Czytaj także: "Bić k**** i złodziei!" Te słowa znają wszyscy, ale czy ktoś wie, czemu Piłsudski je powiedział?

Czy 11 listopada można pracować koło domu?

11 listopada to dzień ustawowo wolny od pracy. Tego dnia dorośli nie pracują zawodowo, sklepy są zamknięte, a dzieci nie idą do szkoły. Stwarza to możliwość do udziału w wielu wydarzeniach o charakterze patriotycznym. Właśnie dlatego 11 listopada uczyniono dniem wolnym od pracy.

Jednak wiele osób traktuje Narodowe Święto Niepodległości jako dodatkowy dzień urlopu. Ludzie myją w tym czasie samochód, robią porządki koło domu, pracują w ogrodzie. Czy można tak robić? Nikt tego nie zabronił, ale z założenia powinien być to czas zadumy i oddania szacunku bohaterom, którzy oddali życie, żebyśmy mogli żyć w wolnej Polsce. Każdy powinien rozstrzygać to w zgodzie ze swoim sumieniem.

11 listopada nie jest świętem kościelnym. To święto państwowe. Władza nie może zakazywać ludności prac w ogrodzie, zabawy z psem, uprawiania sportu. Szczególnie, że grafiki w dzisiejszych czasach bywają napięte i ciężko wygospodarować czas na dodatkowe obowiązki.

Jak można uczcić 11 listopada poza kościołem?

Msza święta z okazji Narodowego Święta Niepodległości to niejedyna opcja na uczczenie pamięci wszystkich, którzy w imię Polski walczyli o wolność. W większych miastach odbywają się zapierające dech w piersiach defilady i uroczystości z udziałem miejskich władz.

W wielu miejscowościach organizowane są ciekawe wykłady, inscenizacje historyczne oraz zawody sportowe, głównie biegi. Niezapomnianym doświadczeniem może być udział w koncercie piosenki patriotycznej albo oddanie krwi.

Oficjalne obchody Święta Niepodległości odbywają się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Uczestniczy w nich prezydent, przedstawiciele wojska i najwyższej rangi urzędnicy państwowi. Obchody każdego roku są transmitowane w telewizji.