Słowacki parlament odrzucił projekt zaostrzający prawo aborcyjne. Zaważył jeden głos

Weronika Tomaszewska
Słowacki parlament odrzucił w czwartek jednym głosem projekt ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne. Proponowane nowe przepisy wydłużałyby czas oczekiwania na zabieg, zakazały reklamy klinik aborcyjnych, czy oferowały pomoc finansową dla rodzin w przypadku narodzin niepełnosprawnego dziecka.
Na zdjęciu Anna Záborská, autorka wniosku o zaostrzenie prawa aborcyjnego na Słowacji. Fot. You Tube / REFRESHER SK

Przepisy dotyczące aborcji na Słowacji


Obecnie na Słowacji aborcja na żądanie jest do 12. tygodnia ciąży. Nie mają znaczenia ewentualny brak zagrożenia dla zdrowia i życia kobiety lub wady genetyczne płodu. Kobiety nie muszą przedstawiać powodu swojej decyzji.
Czytaj także: Tak wygląda "Słowacki trójkąt bermudzki". W Trybeczu zniknęło podobno kilkadziesiąt osób
Natomiast do 24. tygodnia ciąży aborcję w tym kraju można przeprowadzić z przyczyn zdrowotnych.

11 listopada w słowackim parlamencie odbyło się głosowanie nad projektem, który zaostrzałby prawo aborcyjne. Jak podaje portal euractiv.pl, został on odrzucony jednym głosem.


Zmiany przepisów ws. aborcji chcieli politycy chrześcijańskiego ugrupowania Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości. Główna autorka nowelizacji ustawy była Anna Záborská. Parlamentarzystka zapowiedziała, że za pół roku ponownie przedłoży projekt, bo pozwala jej na to słowackie prawo.

Słowackie media zaznaczają, że wynik głosowania był w pewnej mierze dziełem przypadku, ponieważ w decydującym głosowaniu nie wzięło kilku z konserwatywnych parlamentarzystów, którzy deklarowali poparcie dla zaostrzenia przepisów.

Jakie zmiany ws. aborcji chcieli wprowadzić politycy na Słowacji?


Projekt ustawy przewidywał, że aborcja może być przeprowadzona po czterech dniach po zgłoszeniu się u lekarza. Teraz wystarczą dwa dni. Dodatkowo kobiety musiałyby przedstawiać powód.

Co więcej ginekolodzy mieliby mieć obowiązek informować kobietę o procedurze zabiegu oraz o możliwościach urodzin i zakwaterowania w specjalnych ośrodkach. Nowe przepisy miałaby także zakazywać reklamowania usług przez kliniki aborcyjne. A jeśli dziecko urodziłoby się niepełnosprawne, wypłacana byłaby rodzicom jednorazowa pomoc finansowa.

Zdaniem zwolenników zmiany przepisów ws. aborcji miałaby "pomóc kobietom w podejmowaniu świadomych decyzji". Przypomnijmy, że podobny projekt został odrzucony przez parlament na Słowacji w 2020 roku.
Czytaj także: Zmiana zasad wjazdu na Słowację. Wprowadzono nową definicję "osoby w pełni zaszczepionej"

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut