Grzyby w listopadzie - czy warto wybrać się na grzybobranie?

Paulina Szymańska
Grzyby w listopadzie? To możliwe! Choć dla wielu grzybiarzy sezon grzybowy kończy się późną jesienią to nawet w listopadzie nadal możesz znaleźć to, czego szukasz - jadalnych i smacznych grzybów.
Gdzie warto się wybrać na grzyby jeszcze w listopadzie? unsplash.com

Grzyby w listopadzie

Grzyby w listopadzie potrafią zaskoczyć! Naprzemienna pogoda ze słońcem i ciepłem, a także deszczem sprawia idealne warunki do nowych okazów w lesie! Najlepszą porą dnia na zbieranie grzybów jest wczesny poranek. Wtedy możesz być pewien dobrego znaleziska i doświadczysz przy okazji wspaniałych wschodów słońca i spokoju w lesie.

Jakie grzyby zbierzesz w listopadzie?

Lasy w listopadzie obfitują w takie gatunku grzybów jak:


Bardzo rzadkimi okazami w listopadzie okażą się maślaki, borowiki i koźlarze, których sezon kończy się w październiku. Szczegółowe informacje na temat obecności grzybów wprost od grzybiarzy znajdują się na stronie grzyby.pl
Występowanie grzybów w danym regionie - informacje prosto od grzybiarzyhttps://grzyby.pl/wystepowanie.htm



Gdzie na grzyby w listopadzie?

Wszyscy doskonale wiedzą, że szczytową porą na zbieranie grzybów jest połowa lata i połowa jesieni. To wtedy w lasach można spotkać najwięcej amatorów grzybobrań. Natomiast doświadczeni grzybiarze doskonale wiedzą, że listopad to również dobry moment na zbieranie dorodnych okazów. Jednak nigdy nie zdradzają swoich sprawdzonych miejsc.

Czytaj także: Makaron z kurkami i whisky to niekwestionowany hit sezonu! Mamy sprawdzony przepis

Gdzie szukać grzybów (nie tylko w listopadzie)?

Jedno jest pewne - grzyby rosną wszędzie. Wystarczy, że będziesz mieć dobre oko i... będziesz wiedział gdzie ich szukać.

Pierwsze grzyby pojawią się na obrzeżach lasu, na południowych zboczach, polanach i pastwiskach z rozgrzaną od słońca glebą. Główny sezon grzybowy w lasach rozpoczyna się w lipcu. Grzyby preferują drzewostany dębowe, bukowe, świerkowe i sosnowe. Rzadko spotyka się jadalne grzyby pod lipami, olchami i jesionami. Szczególnie warto poszukać maślaków, kurek czy brzozowych pod pojedynczymi brzozami oraz pod modrzewiami między sosnowymi i świerkowymi lasami.

Kolejnym miejscem do poszukiwania grzybów to prawie nagie dna lasu porośnięte mchem i porostami. Grzybów nie znajdziesz w miejscach, gdzie rosną bujne trawy, zioła i paprocie.

Lasy liściaste są domem dla wielu różnych rodzajów grzybów, ale także tych trujących. Dlatego początkujący powinni najpierw zbierać swoje pierwsze okazy w lesie iglastym. Jest tu mniej gatunków, co równa się mniejszym ryzykiem pomyłki.

Czytaj także: Kupujesz grzyby na bazarze lub przy drodze? Koniecznie zwróć uwagę na te szczegóły

Jak prawidłowo zbierać grzyby?

Abyś nie popadł w konflikt z prawem i bezpiecznie przyniósł leśne smakołyki do domu, podpowiadamy, jak prawidłowo zbierać grzyby o każdej porze roku.

Poznaj przepisy

Polskie przepisy są o bardziej liberalne na tle innych krajów. Może to wynikać z faktu, że około 80% lasów należą do państwa i nie są sprywatyzowane. W polskich lasach, grzyby można zbierać bez ograniczeń, co jest niemożliwe np. w Niemczech czy Austrii. Jedynymi warunkami w zbieraniu grzybów w polskim lesie jest nie niszczenie młodych drzewostanów lub ich nasiennej fazy, a także w ostojach zwierzyny. Zakazane jest z kolei zbieranie grzybów w parkach narodowych i rezerwatach.
Art. 163. Kto w lesie rozgarnia ściółkę i niszczy grzyby lub grzybnię, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Czytaj także: Czy dzieci mogą jeść pieczarki i boczniaki? Jakie grzyby dać dzieciom? Odpowiada ekspert

Prawidłowo zbieraj grzyby

Grzyby i grzyby należy zawsze ostrożnie odkręcać lub ciąć tuż nad ziemią, aby nie uszkodzić grzybni. W ten sposób grzyb może ponownie wyrosnąć w tym samym miejscu w przyszłym roku. Najlepiej też sprzątać na miejscu.

Nie pozwól, aby grzyby się pociły

Kosz to dobry sposób na transport grzybów. Woreczki foliowe są bardzo złe, bo grzyby szybko zaczynają się „pocić” i psuć. Lepszym rozwiązaniem będzie wiklinowy koszyk.

Zbieraj grzyby z umiarem

Grzyby trudno przechowywać w stanie świeżym. Dlatego należy zabrać ze sobą tylko tyle, ile możesz przetworzyć w ciągu najbliższych dni. Jeśli nie uda się spożyć wszystkich grzybów, możesz je zamrozić lub wysuszyć.

Czytaj także: Jak przechowywać suszone grzyby, by nie straciły aromatu? To bardzo proste