Czy kot brytyjski uczula? Internet jest pełen sprzecznych opinii. Oto fakty

Daria Siemion
Marzysz o kocie, ale masz alergię? Na pewno czytałeś wiele poradników, w których napisano, że objawy "alergii na koty" nie ujawniają się w obecności kotów brytyjskich. Zanim kupisz kota tej rasy, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Kot brytyjski fot. niserin / pl.123rf.com

Istota alergii na koty

W polskich badaniach epidemiologicznych przeprowadzonych przez ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) wykazano, że 12,8 proc badanych ma dodatnie wyniki testów z alergenami kota. Jednocześnie aż 48 proc. Polaków ma w swoim domu przynajmniej jednego kota.

Alergia na koty to nic innego jest nietolerancja na wydzielinę znajdującą się nie tylko w sierści, ale przede wszystkim w ślinie kotów. To dlatego uczulają nie tylko persy, ale również koty "z włosami" i łyse. Kot spędza 1/6 życia na wylizywaniu futra. Nie widać tego, ale na sierści mruczka są białka, które uczulają. Znajdują się one również w kale i moczu.


Oto lista kocich alergenów: .Alergik nie musi dotykać kota, by wystąpiła u niego reakcja alergiczna. Kocie alergeny unoszą się w powietrzu i są wciągane z każdym wdechem. Typowe objawy alergii na kota to kichanie i zaczerwienie. U niektórych osób reakcja alergiczna przebiega intensywniej — pojawiają się duszności i opuchlizna.

Kot, który nie uczula to marzenie każdego kociarza. Niestety, ale fakty są takie, że hipoalergiczny kot nie istnieje. A już na pewno nie będzie to brytyjczyk. Koty wywodzące się z tej rasy mają gęsty podszerstek i wbrew opiniom rozpowszechnionym w internecie — uczulają tak jak wszystkie inne koty.

Koty brytyjskie uczulają

W internecie można znaleźć wiele rankingów ras kotów, które nie uczulają. Szkoda, że w każdym rankingu pojawiają się inne dane, a w przypisach nie ma żadnych źródeł.

Na stronie jednego z producentów karm dla kotów znajdziemy informację, że koty rosyjskie i syberyjskie wydzielają mniejsze ilości alergenów niż inne koty. W zestawieniu innego producenta pojawiają się koty brytyjskie. Jaka jest prawda?

Badania naukowe dotyczące hipoalergiczności kotów dowodzą, że płeć, kolor, rasa, czy wiek kota nie mają wpływu na stężenie kocich alergenów. Zmienność stężenia Fel d 1 (najbardziej uczulające białko) nie jest powiązana z żadnym z tych czynników. Koty brytyjskie uczulają tak samo jak syberyjskie czy persy.
Czytaj także: Dlaczego kot ugniata łapkami brzuch, koc lub kołdrę? Przyczyną mogą być groźne choroby

Test na alergie to za mało, by ją potwierdzić lub wykluczyć

Chcesz kupić kota, ale nie wiesz, czy masz alergię? Na pewno powinieneś zrobić test na alergię na koty, ale to nie wszystko. Przed zakupem zwierzęcia odwiedź znajomego, który ma koty i idź na wystawę kotów rasowych. Głaszcz kotki, całuj i przytulaj. Dlaczego powinieneś to zrobić?

W zamkniętym pomieszczeniu sierść i uczulające białko kotów będą dosłownie wszędzie. Jeżeli masz ukryta alergię, te czynniki na pewno ją wyzwolą. Najczęstsze objawy "lekkiej alergii" (która może przerodzić się w dużą, a nawet we wstrząs anafilaktyczny...) to kichanie, swędzenie i pieczenie oczu. Na szczęście te dolegliwości nie wykluczają posiadania mruczka.

Odczulanie, a właściwie immunoterapia swoista, to rozwiązanie, po które sięgają osoby uczulone na koty. Taka terapia trwa 3-5 lat, ale warto jej się poddać. Istnieje możliwość całkowitego wyleczenia z alergii na koty.