Nowe święto już w tym roku. Duda podpisał ustawę, która ma być "aktem dziejowej sprawiedliwości"
Zgodnie z wrześniowymi zapowiedziami Andrzeja Dudy, jeszcze w tym roku będziemy w Polsce obchodzić nowe święto. Ustanowiono bowiem 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Prezydent podpisał we wtorek ustawę w tej sprawie. Jednak, jeśli ktoś myślał, że z tego względu będzie mógł liczyć na kolejny dzień wolny od pracy, to srogo się zawiedzie.
Uhonorowanie Powstania Wielkopolskiego
To Duda wyszedł z inicjatywą ustawodawczą o ustanowienie nowego święta, jednak pomysłodawcami byli: wielkopolski samorząd i instytucje – Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski oraz poznański oddział IPN.Czytaj także: "To przebiegła pułapka, którą wymyślił rząd". Dostają rekordowe podwyżki, które już dzielą Polaków
Inicjatorzy napisali w oświadczeniu: "Jako dumni potomkowie Powstańców Wielkopolskich, tych pokoleń naszych braci i sióstr, którzy ponad 100 lat temu bohatersko upomnieli się o powrót na mapę Europy i świata wymazanej przez mocarstwa zaborcze Ojczyzny, zwracamy się z apelem o ustanowienie dnia 27 grudnia świętem państwowym, świętem wszystkich Polaków".
Ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego została jednogłośnie przyjęta przez Sejm i Senat, odpowiednio w: październiku i listopadzie.
Duda o nowym święcie
We wtorek Andrzej Duda złożył pod ustawą swój podpis. – Ustanowienie nowego święta jest naszym wspólnym aktem politycznym. Naszej wspólnej, narodowej, polskiej, a w tym wielkopolskiej, polityki historycznej. To jest akt dziejowej sprawiedliwości wobec powstania wielkopolskiego, jako niesłychanie ważnego czynu zbrojnego – oznajmił.Prezydent podkreślał, że zryw przez wiele lat nie był należycie "doceniany w przestrzeni ogólnopolskiej". Dodał, że nowe święto będzie obchodzone już w tym roku, jednak nie będzie dniem wolnym od pracy.
Jedyne zwycięskie polskie powstanie
Jak można przeczytać w preambule ustawy, jest to "hołd bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej".Czytaj także: Duda nie ma powodów do zadowolenia. W nowym sondażu Polacy wymownie ocenili głowę państwa
Powstanie Wielkopolskie wybuchło niedługo po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości. 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu mieszkańcy Wielkopolski przeciwstawili się państwu niemieckiemu. Chcieli, by ziemie znajdujące się pod zaborem pruskim również wróciły do Polski.
Z ok. 17 tys. ochotników, którzy brali udział w walkach, śmierć poniosło 2 tys. z nich, a rannych zostało 6 tys. Jednak ich poświęcenie przyniosło skutek. Powstanie Wielkopolskie było jedynym tego typu zwycięskim polskim zrywem.
Zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze. Oficjalnie większość terenów zajętą przez powstańców wielkopolskich, a także Kępno, Rawicz, Leszno, Chodzież, Nakło i Zbąszyń przyznano Polsce 28 czerwca 1919 roku po podpisaniu traktatu wersalskiego.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut