TK Przyłębskiej zdecydował. Europejska Konwencja Praw Człowieka częściowo sprzeczna z Konstytucją

Agata Sucharska
Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej orzekł, że art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka jest częściowo niezgodny z polską Konstytucją, w zakresie dokonywania oceny legalności wyboru sędziów TK. W ten sposób Trybunał przyznał rację Zbigniewowi Ziobrze, który wnioskował o zbadanie tego prawa.
Jest orzeczenie TK ws. art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Fot. screen Trybunał Konstytucyjny


Trybunał Konstytucyjny ws. art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka

Jak informowaliśmy w naTemat.pl Zbigniew Ziobro złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie przepisów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Chodzi konkretnie o zapis art. 6 Konwencji, w którym jest mowa o prawie każdego do "sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy" przez "niezawisły sąd".


Przepis ten stanowi, że "każdy ma prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą przy rozstrzyganiu o jego prawach i obowiązkach o charakterze cywilnym albo o zasadności każdego oskarżenia w wytoczonej przeciwko niemu sprawie karnej".

To odpowiedź na ostatnie orzeczenie ETPC. Sprawa została rozpatrzona przez polski trybunał 24 listopada pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej. W składzie sędziowski zasiedli też: Zbigniew Jędrzejewski, Bartłomiej Sochański, Wojciech Sych oraz Michał Warciński. Trybunał orzekł, że:

1. Art. 6 ust. 1 zdanie pierwsze Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, sporządzonej w Rzymie dnia 4 listopada 1950 r., zmienionej następnie Protokołami nr 3, 5 i 8 oraz uzupełnionej Protokołem nr 2 (Dz. U. z 1993 r. Nr 61, poz. 284, ze zm.) w zakresie, w jakim pojęciem sądu użytym w tym przepisie obejmuje Trybunał Konstytucyjny, jest niezgodny z art. 173 w związku z art. 10 ust. 2, art. 175 ust. 1 i art. 8 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. 2. Art. 6 ust. 1 zdanie pierwsze konwencji powołanej w punkcie 1 w zakresie, w jakim przyznaje Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka kompetencję do oceny legalności wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego, jest niezgodny z art. 194 ust. 1 w związku z art. 8 ust. 1 Konstytucji.

Ponadto TK postanowił umorzyć postępowanie w pozostałym zakresie. Orzeczenie zapadło jednogłośnie.
Czytaj także: Ziobro składa kolejną skargę do Trybunału Przyłębskiej. Tym razem chodzi o kary dla Polski

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut