Wyruszasz w podróż z czworonożnym przyjacielem? Nie zapomnij o paszporcie dla swojego zwierzaka

redakcja naTemat
Planujesz podróż do kraju Unii Europejskiej i będzie towarzyszył ci w niej twój pupil? Obowiązkowy będzie paszport zwierzęcia domowego. Co powinno się w nim znaleźć, jak wyrobić ten dokument i o czym jeszcze należy pamiętać?
Przed zagraniczną podróżą ze zwierzakiem potrzebny będzie paszport Fot. 123RF
Co zrobić ze swoim zwierzakiem, gdy planujemy podróż? Możemy zostawić go pod opieką bliskiej osoby lub przyjaciela, skorzystać z płatnych usług opiekuna zwierząt (np. dogsittera) lub zostawić pupila w hotelu. Coraz więcej osób postanawia jednak zabrać swojego psa czy kota na zagraniczne wojaże. W takim przypadku niezbędny będzie paszport.

Paszport zwierzęcia domowego – kiedy jest obowiązkowy?

Mimo że my nie potrzebujemy paszportu podczas podróży po terytorium Unii Europejskiej, to inaczej jest z naszymi zwierzakami, a dokładniej z psami, kotami i fretkami. Zgodnie z prawem unijnym właściciel zwierzęcia domowego powinien wyrobić mu paszport, czyli – jak precyzuje Główny Inspektorat Weterynarii – "dokument identyfikacyjny wystawiany na potrzeby przemieszczania zwierząt domowych należących do gatunków psy, koty, fretki, pomiędzy państwami członkowskimi UE".


Dokument ten jest obowiązkowy podczas podróży do 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Irlandii Północnej. Paszport zwierzęcia domowego jest także koniecznością, gdy podróżujemy do kraju unijnego i Irlandii Północnej z państwa lub terytorium poza terenem Wspólnoty Europejskiej, w tym z: Norwegii, Szwajcarii, Wysp Owczych, Gibraltaru, Grenlandii, Islandii, Liechtensteinu, Monako, San Marino, Watykanu i Andory. Uwaga: unijny paszport dla naszego zwierzaka możemy również wyrobić w jednym z tych państw i terytoriów.

Pamiętajmy również, że w przypadku podróży ze zwierzęciem poza granice Unii Europejskiej obowiązują nas także wymagania danego kraju trzeciego. Należy zapoznać się z nimi w placówce dyplomatycznej lub konsularnej tego kraju albo na ich oficjalnych stronach internetowych.

Paszport zwierzęcia domowego – informacje

Jakie informacje muszą znaleźć się w paszporcie naszego zwierzęcia? Dokument ten, który wyrabiany jest według jednego, standardowego wzoru, przede wszystkim ma za zadanie informować o stanie zdrowia naszego psa, kota i fretki (np. w przypadku konieczności leczenia pupila za granicą). Dokument ten ma również pomóc w przypadku zaginięcia naszego zwierzaka.

Jednak nie tylko takie informacje są umieszczane w tym unijnym dokumencie. W paszporcie zwierzęcia domowego znajdziemy (za Głównym Inspektoratem Weterynarii):

Paszport zwierzęcia domowego: jak wyrobić?

Paszport wystawia zwierzęciu domowemu (psu, kotu lub fretce) upoważniony lekarz weterynarii. Nie jest to jednak weterynarz, który na co dzień dba o zdrowie naszego zwierzęcia, ale lekarz, który znajduje się w rejestrze medyków mających uprawnienia do wystawiania paszportów zwierzętom domowym. Lista tych lekarzy weterynarii (według województw) znajduje się na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, upoważniony weterynarz może wystawić dokument dopiero po: Paszport wydany zwierzęciu w Unii Europejskiej można sprawdzić w rejestrze dokumentów identyfikacyjnych dostępnym na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej (KILW) za pośrednictwem systemu VETSystems. Dokument znajdziemy poprzez numer paszportu lub mikroczipu.

Paszport zwierzęcia domowego: cena

Koszt wyrobienia paszportu naszemu zwierzakowi to 100 złotych. Co składa się na tę kwotę? 70 złotych to wynagrodzenie lekarza weterynarii, który wystawia dokument identyfikacyjny, a 30 złotych to pokrycie wydatków, które ponosi Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna. Pamiętajmy jednak, że jeśli nie posiadamy stosownych, ważnych szczepień, a nasze zwierzę nie posiada mikroczipu lub tatuażu, musimy oczywiście pokryć te koszty dodatkowo.

Ile czeka się na wyrobienie paszportu zwierzęciu? Na szczęście niedługo, bo dokument można odebrać jeszcze tego samego dnia. Jest jednak warunek: zwierzę musi posiadać ważne szczepienia oraz posiadać mikroczip lub tatuaż. Jeśli te wymogi nie zostały spełnione, musimy zadbać o to znacznie wcześniej przed wyrobieniem dokumentu oraz planowaną podróżą.

Warto podkreślić, że paszport zwierzęcia jest ważny przez całe jego życie. Wymaga jednak aktualizacji i niezbędnych uzupełnień (np. dotyczących szczepień).
Czytaj także: Kiedy ostatnio odrobaczałeś swojego psa? To ważniejsze niż myślisz. Robaki przechodzą na ludzi

Świadectwo zdrowia zwierzęcia

Paszport zwierzęcia domowego może jednak nie wystarczyć. Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, "w przypadku niekomercyjnego przemieszczania w UE psów, kotów i fretek w liczbie większej niż 5 sztuk, zwierzętom, oprócz paszportu, musi towarzyszyć świadectwo zdrowia". W celach niehandlowych można bowiem przemieszczać się między granicami krajów UE z maksymalnie pięcioma zwierzętami.

Świadectwo zdrowia jest także konieczne, gdy podróżujemy ze zwierzęciem domowym w celach komercyjnych, czyli w przypadku sprzedaży lub adopcji zwierzaka przez innego właściciela. W takim przypadku zwierzę musi posiadać również paszport. Jak podkreśla Główny Inspektorat Weterynarii, świadectwo zdrowia wystawia urzędowy lekarz weterynarii państwa członkowskiego pochodzenia.