Zebrane grzyby możesz zamrozić. Zanim jednak włożysz je do zamrażarki, pamiętaj o kilku rzeczach

redakcja naTemat
Mrożenie to świetny pomysł na dłuższe zachowanie świeżości produktów żywnościowych, również grzybów. Dzięki temu możemy się nimi cieszyć nawet kilka miesięcy po grzybobraniu lub kupnie. Jak mrozić grzyby i jak długo można je przechowywać?
Jak mrozić grzyby? Fot. 123RF
Odpowiednie przechowywanie żywności jest bardzo istotne dla naszego zdrowia. To samo tyczy się jej mrożenia, które jest świetnym rozwiązaniem, gdy mamy więcej jedzenia i nie chcemy, aby się zmarnowało lub mamy w planach późniejsze przygotowanie posiłku. Mrożone jedzenie nie tylko dłużej zachowa świeżość, ale również składniki odżywcze.


Mrozić można sporą część żywności, np. pieczywo, ryby, owoce, warzywa, wędliny, mięso, ciasta czy gotowe dania, jak zupy, bigos czy pierogi. Nie wszyscy z nas wiedzą, że mrozić możemy również grzyby – wyjątkowo popularne w Polsce szczególnie w jesiennym okresie grzybobrania.

Jakie grzyby można zamrozić?

Do mrożenia nadaje się większość występujących w Polsce grzybów, w tym: Mrozić można grzyby zarówno surowe (głównie podgrzybki, borowiki i kozaki), jak i po obróbce termicznej (warto ugotować rydze i kurki, aby nie stały się gorzkie po rozmrożeniu). Przeważnie zalecana jest jednak ta druga opcja, gdyż gotowane dłużej zachowają świeżość i wytrzymają w zamrażarce.

Niezależnie od tego, czy mrozimy grzyby surowe, czy po obróbce termicznej, muszą być one świeże. Dokładnie sprawdźmy, czy zebrane lub kupione przez nas grzyby są jędrne, zdrowe oraz wystarczająco twarde. Grzyby zepsute lub robaczywe od razu wyrzućmy. Najlepiej mrozić grzyby od razu po zbiorze lub kupnie.

Jak przygotować grzyby do zamrożenia?

Jak mrozić grzyby?

Grzyby umieśćmy w woreczkach strunowych lub plastikowych pojemnikach na żywność (koniecznie z przykrywkami). Pamiętajmy, aby szczelnie je zamknąć. Nie zapominajmy także, aby podzielić grzyby na porcje i każdą z nich mrozić oddzielnie. Dzięki temu później rozmrozimy za jednym zamachem jedynie tyle grzybów, ile potrzebujemy. Rozmrożonych grzybów (tak jak większość żywności) nie powinno się bowiem ponownie zamrażać, gdyż jest to szkodliwe dla naszego zdrowia i możemy nabawić się zatrucia pokarmowego.

Co zrobić, żeby grzyby nie skleiły się podczas mrożenia? Najlepiej oddzielić je od siebie folią. Jeśli jednak podzielimy grzyby na porcje, które później przyrządzimy (np. usmażymy lub ugotujemy), ich sklejenie nie ma większego znaczenia. Pamiętajmy również, aby na każdym woreczku i pojemniku z grzybami napisać, kiedy zostały zamrożone i jaki to gatunek.
Czytaj także: Jak przechowywać suszone grzyby, by nie straciły aromatu? To bardzo proste

Mrożone grzyby: jak długo można przechowywać?

Jak długo można przechowywać mrożone grzyby? Długość przechowywania grzybów w zamrażarce zależy od tego, czy zamroziliśmy je surowe, czy po obróbce termicznej. Surowe grzyby możemy trzymać w chłodzie (w temperaturze co najmniej -20 stopni Celsjusza) około 6-8 miesięcy.

Ugotowane, zblanszowane lub podsmażone grzyby wytrzymają w zamrażarce znacznie dłużej, bo nawet rok, czyli do następnego sezonu na grzyby. Pamiętajmy jednak, że grzyby muszą być przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze, czyli we wspomnianych -20 stopni Celsjusza.

A jak rozmrozić grzyby? Unikajmy całkowitego rozmrożenia grzybów, gdyż mogą one gorzej smakować. Najlepiej przyrządzić grzyby, które są rozmrożone w połowie. Dzięki temu zachowają swoje cenne walory smakowe.