Gardzi najlepszą karmą, ze smakiem zjada odchody. Dlaczego psy jedzą kupy?

Daria Siemion
Nie możesz wyjść spokojnie na spacer z psem, bo on, zamiast chodzić woli jeść kupy? A może wyjada z kuwety kupy kota? Powodów, dla których psy jedzą kupy, jest wiele. Z tego tekstu dowiesz się, skąd bierze się koprofagia u psów i jak jej zaradzić.
Co zrobić, gdy pies je kupę na spacerze? fot. vitplus / pl.123rf.com
W 2018 roku naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadzili badanie, z którego wynikało, że większość psów ma skłonności do koprofagii, czyli zjadania odchodów. Wśród właścicieli psów powoduje to uzasadnione obrzydzenie — psu śmierdzi z pyska i zwiększa się ryzyko chorób. Jest to jeden z najczęstszych problemów omawianych w gabinetach weterynaryjnych. Oto co powinieneś o nim wiedzieć.

Koprofagia u szczeniąt

Koprofagia u szczeniąt to powszechnie występujący problem. Dla właściciela, który przyjął pod swój dach małego, uroczego pieska, potrafi być prawdziwą zmorą. Jakie są przyczyny zjadania kup przez szczenięta i jak temu przeciwdziałać?


Kiedy pies jest niesamodzielny i zajmuje się nim matka, to ona dba o czystość w miejscu przebywania maluchów. Kiedy małe pieski zrobią kupę, suka zjadą ją, by zabezpieczyć szczenięta przed robaczycą i posprzątać.

Później, gdy pieski stają się bardziej samodzielne, zaczynają naśladować swoją mamę i tak jak ona jedzą kupy. Takie zachowanie mija w okolicach 6. miesiąca życia, gdy pieski uczą się załatwiać na zewnątrz.

Przyczyną koprofagii u starszych szczeniąt może być źle przeprowadzona nauka czystości. Gdy pies jest karcony za sikanie lub robienie kupy w domu, zaczyna bać się reakcji opiekuna i zjada odchody, by je ukryć.

Koprofagia a spaczone łaknienie (PICA)

Spaczone łaknienie (PICA) to zaburzenie występujące zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Polega na zjadaniu rzeczy, które nie są żywnością. Może to być ziemia, kreda, odchody.

PICA dzieli się na kilkanaście rodzajów ze względu na rodzaj spożywanego "pokarmu". Jeśli pies zjada nie tylko kupy, ale również wylizuje mocz, albo ma apetyt na wymiociny, to wysoce prawdopodobne, że przyczyną jest PICA.

Wyróżniamy następujące rodzaje spaczonego łaknienia (PICA): PICA może prowadzić do rozwoju nadwagi, otyłości, a także do wyniszczenia organizmu. Zaburzenie może powodować zaburzać pracę układu trawiennego i przyczyniać się do rozwoju zaburzeń elektrolitowych oraz odwodnienia.
Zawartość żołądka osoby z PICAMetalSlugX at English Wikipedia, Public domain, via Wikimedia Commons
Przyczyn PICA u psów należy upatrywać w niedoborach żelaza i witamin, a także w czynnikach kulturowych i chorobach psychicznych. Mogą to być zaburzenia lękowe lub adaptacyjne. U ludzi PICA bardzo często towarzyszy schizofrenii. Niegdyś była uważana za jeden z objawów opętania.

Odkryto, że istnieje zależność między spaczonym łaknieniem a rasą psa. To zaburzenie najczęściej dotyka owczarki niemieckie, czyli jedne z najinteligentniejszych psów na świecie. Zaburzenie może wiązać się z chorobami organicznymi mózgu, np. z glejakami.

Wiele wskazuje na to, że zaburzenia PICA jest problemem wtórnym. Pomoc psom cierpiącym na tę chorobę polega na zdiagnozowaniu podstawowego problemu i próbie jego rozwiązania. W tym celu behawiorysta powinien ocenić kondycję psychiczną psa, a weterynarz fizyczną.

Leczenie PICA u psów polega na ponownym socjalizowaniu psa. Czasami weterynarze decydują się na farmakoterapię. Konieczne jest uzupełnienie niedoborów pokarmowych oraz wyleczenie psa z otyłości bądź wychudzenia. Współpraca na linii weterynarz-behawiorysta jest niezbędna.

Choroby somatyczne a jedzenie kup przez psa

Właściciel powinien być szczególnie zaniepokojony, jeżeli pies nie przejawiał zainteresowania kupami, nic nie zmieniło się w jego życiu, a nagle zaczął je zjadać. Taki scenariusz może wskazywać na chorobę.

Przyczyną koprofagii mogą być następujące choroby: Powyższe choroby należy wykluczyć przed rozpoczęciem jakiekolwiek innego leczenia. Rozpoznanie jest stawiane na podstawie wywiadu z opiekunem zwierzęcia. Kluczowe znaczenie ma poinformowanie weterynarza o diecie psa i jego otoczeniu.
lek. wet. Remigiusz Cichoń
Przychodnia Weterynaryjna „DOG”

– W celu wyeliminowania chorób pierwotnych niezbędne jest pełne badanie kliniczne poszerzone o badania morfologiczne i biochemiczne krwi.

Leczenie koprofagii związanej z chorobami somatycznymi polega na wyleczeniu pierwotnej choroby. Należy jednak liczyć się z tym, że nawet po pełnym wyleczeniu, odruch jedzenia kup pozostanie w psiej psychice. Tutaj pole do popisu będzie miał opiekun psa i behawiorysta.

Dieta psa a jedzenie kup

U psów, które nie są karmione niskiej jakości karmą, mogą rozwinąć się niedobory składników odżywczych i witamin. Zaobserwowano, że u nieodżywionych i niedożywionych psów koprofagia występuje częściej.

Jakich witamin może brakować psu, jeśli zjada swoje kupy? Przede wszystkim tiaminy. Suplementacja tego składnika daje bardzo dobre efekty w leczeniu koprofagii. W dalszej kolejności warto zbadać poziom witamin B i K.

Jednym z czynników powodujących, że pies zjada kupy, jest zachwiana równowaga flory bakteryjnej jelit. To zaburzenie może objawiać w formie problemów skórnych, alergii i przewlekłych biegunek.

Psie odchody w 30 proc. składają się z bakterii. Jedząc kupy pies próbuje odbudować swój mikrobiom. Można zauważyć, że psy mają tendencję do zjadania kału po terapii antybiotykami, kiedy ich przewód pokarmowy jest wyjałowiony.

Warto wspomnieć, że u psów spożywających karmę bogatą w składniki odżywcze i witaminy, te niedobory i zaburzenia mikrobiomu są mało prawdopodobne. Dobre karmy komercyjne są bogate zarówno w błonnik, jak i witaminy B i K. W tym przypadku najlepszym sposobem leczenia koprofagii u psa jest zmiana diety.
Czytaj także: Kupujesz psu pierwszą lepszą suchą karmę? Lepiej przygotuj się na same kłopoty

Zaburzenia behawioralne psa a jedzenie odchodów

Koprofagią zagrożone są przede wszystkim psy lękliwe. Naukowcy uważają, że jedzą odchody, by poradzić sobie z dyskomfortem związanym z lękiem. Mogą robić to również wtedy, gdy obok stoi pełna miska.

Zjadanie kup u szczeniaków jest czymś normalnym. Robią tak, bo tak robiła ich mama. Jeżeli mały piesek zostanie skarcony za załatwianie się w domu, może mieć tendencję do zjadania własnych odchodów, by zatrzeć ślady "wybryku". U niekarconych szczeniaków koprofagia mija w okolicach 6. miesiąca życia. U karconych może trwać całe życie.

Koprofagia w dużej mierze jest problemem psów trzymanych na uwięzi. Psy co do zasady nie załatwiają potrzeb fizjologicznych w miejscu, w którym jedzą i śpią, ale gdy są trzymane w ciasnym kojcu lub na łańcuchu — nie mają wyboru. Odchody zjadają instynktownie, by posprzątać.

Z tego powodu koprofagia bardzo często pojawia się u psów adaptowanych z fundacji i schronisk. Badania przeprowadzone w 2020 roku wykazały, że aż 12,9 proc. psów wraca z tego powodu z adopcji. Skutecznym sposobem na oduczenie psa zjadania kup jest praca z behawiorystą.

Jedzenie kału a psi instynkt

Czy jedzenie kup może być związane z instynktem przetrwania? Wiele wskazuje na to, że tak. Widać to po suce, która zjada kupy młodych, a także po wilkach, które nie pozwalają, by kupy leżały w norze. Jeżeli jakiś osobnik jest chory i załatwi swoje potrzeby w norze, inny członek watahy natychmiast ją "sprząta" i zjada kupę.

Jedzenie kup zapobiega rozprzestrzenianiu się patogenów. Jest to ważne, jeśli pies ma do dyspozycji mało miejsca, mieszka w kojcu z innymi psami, albo ma młode. Im dłużej kupa leży w danym miejscu, tym więcej w niej patogenów. Dlatego też psy (wilki również) nie mają w zwyczaju zjadać kup starszych niż 2 dni.

Zjadanie odchodów może pełnić jeszcze jedną ważną funkcję. Wszyscy wiemy, jak pachną psie kupy — intensywnie i niezbyt ładnie. Gdy psy były dzikie, wiele zwierząt polowało na ich potomstwo. Zjadanie odchodów miało zapobiec wykryciu młodych przez drapieżniki.

Zjadanie kału przez psy może wiązać się z zaznaczaniem terytorium. Taką sytuację można zaobserwować, gdy pies zjada odchody innego psa, a potem obsikuje to miejsce, by zostawić na nim swój zapach.

Zjadanie odchodów a rasa psa

Nie wiadomo z czego to wynika, ale koprofagia dwa razy częściej występuje u ras dużych i olbrzymich niż u psów małych i średnich. W czołówce koprofagów są labradory oraz golden retrievery.

– Chociaż nie mamy dokładnego wyjaśnienia, dlaczego niektóre rasy psów wydają się bardziej skłonne do jedzenia kału, niedawno odkryto gen kodujący to, co naukowcy nazywają „obsesją na punkcie jedzenia" – wyjaśnia w swoim raporcie lek. wet. Remigiusz Cichoń.

Badania naukowe przeprowadzone w 2005 roku przez uczonych z Cornell University wykazały, że koprofagię bardziej narażone są psy płci męskiej. Udowodnienia, że koprofagia częściej towarzyszy szczeniętom odstawionym od matki przez 10 tygodniem życia.

Są te cenne wskazówki dla hodowców, którzy nie powinni krzyżować ze sobą dwóch psów z obsesją na punkcie jedzenia, a także nie zabierać ich zbyt wcześnie od matki. Miejmy nadzieję, że wkrótce uda się rozpoznać gen predysponujący do zjadania kup.

Leczenie koprofagii u psów

W pierwszej kolejności należy wykonać badania kliniczne, które wykluczą chorobę somatyczną będącą przyczyną koprofagii. Należą do nich badania morfologiczne i biochemiczne krwi. Jeżeli badania potwierdzą chorobę po wdrożeniu leczenia, problem powinien zniknąć.

Jeśli badania nie potwierdzą choroby, należy poświęcić swojemu psu większą ilość czasu. Możliwe, że poprzez jedzenie kup, chce zwrócić na siebie uwagę. Równie wazne jest zapewnienie psu dużej ilości zabawek na czas, gdy są same w domu. W rozwiązaniu mogą pomóc też częste spacery, które zmęczą psa. Dobrym pomysłem są też naturalne gryzaki: penisy wołowe, żwacze.

W przypadku psów, które cierpią na zaburzenia lękowe lub psią depresję, konieczna może być pomoc behawiorysty oraz wdrożenie leków przeciwlękowych i poprawiających nastrój. Psa należy nagradzać każdym razem, kiedy zrezygnuje ze zjedzenia kupy na rzecz przysmaku. Ta technika nazywa się pozytywnym wzmocnieniem.

Dobrym pomysłem jest ograniczenie dostępu do kup. Na wszystkich spacerach pies powinien być na smyczy. Gdy biega luzem powinien być w kagańcu, który uniemożliwi spożywanie odchodów. Co jeszcze można zrobić, by pies nie jadł kup?

Na rynku zoologicznym dostępne są odstraszacze, które zmieniają smak odchodów na nieatrakcyjny dla psów. Warto spryskiwać nim kupy, którymi zainteresował się pupil. Istnieje szansa, że kupy zaczną kojarzyć mu się z czymś nieprzyjemnym i zacznie ich unikać.

Jednak naskuteczniejszym sposobem oduczenia psa zjadania kup jest nauczenie go komendy "zostaw". Ta metoda może być wykorzystywana zarówno w domu, jak i podczas spacerów. Naucz jej swojego psa, a codziennie będziesz czerpać z tego korzyści.