18 pasażerów lotu do Amsterdamu zakażonych wariantem Omikron

Weronika Tomaszewska
18 pasażerów lotu z Johannesburga jest zakażonych wariantem Omikron koronawirusa. Wszystkie chore osoby przyleciały do Amsterdamu pod koniec listopada. Jak przechodzą zakażenie?
18 pasażerów lotu z Johannesburga zakażonych wariantem Omikron. Fot. M.Lasyk/REPORTER

18 pasażerów samolotu zakażonych Omikronem


Podróżujący przylecieli do Amsterdamu 26 listopada dwoma lotami KLM z Johannesburga. Ze względu na wprowadzone w ubiegły piątek nowe obostrzenia dotyczące lotów z krajów południowej Afryki, wszyscy zostali poddani testom na obecność koronawirusa.

2 grudnia było już wiadomo, że zakażonych nowym wariantem - Omikron jest czternaście osób. Tymczasem Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) podał, że liczba chorych wzrosła do 18.

Pasażerowie, u których stwierdzono pozytywny wynik testu, przebywają w odosobnieniu w jednym z hoteli, który znajduje się w pobliżu lotniska Schiphol w Amsterdamie. RIVM dodał, że osoby zakażone Omikronem, które wylądowały w Holandii mają łagodne dolegliwości lub nie mają ich wcale.


Obostrzenia w Polsce w związku z nowym wariantem Omikron koronawirusa


W związku z pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa Omikron w Polsce od 1 do 17 grudnia 2021 roku obowiązują nowe przepisy. Osoby, które wracają z Republiki Botswany, Królestwa Eswatini, Lesotho, Republiki Mozambiku, Republiki Namibii, Republiki Południowej Afryki i Republiki Zimbabwe obowiązuje 14-dniowa kwarantanna.

Wprowadzono także nowe limity osób przebywających na terenie kościołów, lokali gastronomicznych, hoteli, placówek kulturalnych, obiektów sportowych i kasyn. Ograniczenia nie dotyczą osób zaszczepionych na COVID-19.

Izrael: Szczepionka Pfizer skuteczna na koronawirusa w wariancie Omikron


Przypomnijmy, że Izrael to jedno z państw mogących pochwalić się najwyższym odsetkiem obywateli w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Większość Izraelczyków przyjęła w ostatnich miesiącach preparat stworzony przez Pfizer i BioNTech, więc dane napływające z tego państwa są szczególnie miarodajne, jeśli chodzi o ocenę skuteczności amerykańsko-niemieckiej szczepionki na COVID-19.

Jak poinformowała stacja telewizyjna Keshet 12, pierwsze izraelskie badania wskazują, że szczepionka Comirnaty w starciu z Omikronem radzi sobie tylko nieznacznie gorzej niż w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 w wariancje Delta. Skuteczność spada z 95 do jedynie 90 proc.

– Jest miejsce na optymizm. Istnieją przesłanki, że w pełni zaszczepieni dwoma dawkami lub dawką przypominającą będą chronieni – cytuje ministra zdrowia Izraela Nitzana Horowitza "The Jerusalem Post".

Izraelskie media podają także uspokajające dane na temat legendarnego już wysokiego poziomu zakaźności Omikronu. Według najnowszych danych, ta wersja koronawirusa ma być tylko o 1,3 razy bardziej zdolna do zakażenia wystawionej na kontakt z nią osoby.

Dowiedz się więcej o koronawirusie w wariancie Omikron: