Dlaczego podczas mrozu chce się pić?

Paulina Szymańska
Dlaczego podczas mrozu chce się pić? Każdy zna uczucie w upalne dni lub po wysiłku fizycznym: suchy język i niepohamowana chęć napicia się - pragnienie. Co jednak z uczuciem pragnienia zimą?
Dlaczego podczas mrozu chce się pić? pexels.com

Dlaczego podczas mrozu chce się pić?

Czy słyszałeś kiedyś powiedzenia "idzie mróz, bo chce mi się pić", albo "idzie mróz, bo Janusza suszy"? Jest w tym ziarenko prawdy!

Ciało dorosłego człowieka składa się w około 60-70% z wody (przy urodzeniu nawet w ponad 90%). Organizm jest bardzo wrażliwy na utratę wody, ponieważ ważne narządy mają dużą jej zawartość. Mózg i wątroba człowieka składają się w 85% z wody. Za nimi plasują się płuca z 84%, krew, nerki i stawy z 83%. Oczy są w czołówce - składają się z wody w 99%

Ile należy pić wody zimą?

Zdrowa osoba dorosła potrzebuje zwykle od 1,5 do 3 litrów wody dziennie, co daje wynik około trzech do czterech szklanek wody na godzinę.


Czytaj także: Wiesz, co pijesz? 4 ważne fakty o wodach mineralnych i źródlanych

Dlaczego podczas mrozu chce się pić? Czy zimą grozi odwodnienie?

Wydawać by się mogło, że odwodnienie może grozić wyłącznie przy bardzo wysokich temperaturach. Niestety, ale brak intensywnej potliwości jak podczas lata jest wyłącznie mylnym wrażeniem, że picie wody nie jest nam potrzebne. Nie daj się zwieść zimnej pogodzie. Kiedy temperatura spada, a nasze ciała drżą, by się ogrzać, ostatnią rzeczą, o której myślimy, jest nawodnienie, a jego brak w zimne dni jest bardzo poważnym problemem.
Dlaczego podczas mrozu chce się pić? Jest na to wytłumaczenie!pexels.com


Chociaż możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ciało traci znaczną ilość wody w chłodne dni, zwłaszcza podczas ćwiczeń.

Po pierwsze, odzież zimowa może sprawić, że ciało będzie pracować nawet o 40% ciężej niż zwykle, co zwiększa utratę potu. Połącz to ze zwiększonym tempem metabolizmu (mechanizm naszego ciała utrzymujący nas w cieple), a wewnętrzna temperatura twojego ciała wzrośnie, sygnalizując pocenie się, aby pomóc regulować temperaturę ciała.

Po drugie, pot szybciej odparowuje w niskich temperaturach, zamieniając się w parę. Nie tylko przyczynia się to do odwodnienia, ale ponieważ nie widzimy kropli potu na naszej skórze, możemy przegapić wizualną wskazówkę, aby pić więcej płynów.

Trzecią rzeczą do rozważenia w chłodne dni są straty wody oddechowej. Oddychanie zimnym, suchym powietrzem powoduje, że organizm traci znaczne ilości wody przez samo wykonywanie tej czynności. Kiedy możesz zobaczyć swój oddech w mroźny zimowy dzień, tak naprawdę widzisz parę wodną, ​​którą traci twoje ciało. Im niższa temperatura i intensywniejsze ćwiczenie, tym więcej pary i płynów stracisz.

Czytaj także: Czysta woda to luksus, na który stać coraz mniej ludzi. Pandemia obnażyła skalę tego problemu

Może to być spowodowane faktem, że nasze naczynia krwionośne kurczą się w niskich temperaturach (zwężenie naczyń obwodowych), co z kolei prowadzi do zwiększenia objętości krwi w centrum i stymulacji receptorów objętości ośrodkowej, zasadniczo oszukując organizm, by myślał, że jest dobrze nawodniony.

Więc jeśli nie czujesz się spragniony, strzeż się. Możesz się odwodnić, nie zdając sobie z tego sprawy.

Jak uniknąć odwodnienia zimą?

Połączenie zwiększonej utraty płynów i zmniejszonego spożycia płynów w niskich temperaturach może szybko przyczynić się do odwodnienia. Nie pozwól, aby do tego doszło:


Czytaj także: Jakie sporty uprawiać zimą? [Lista aktywności]

Zwykłe pragnienie, czy może polidypsja?

Polidypsja to "techniczne" określenie nadmiernego pragnienia. Pierwotna polidypsja opisuje nadmierne pragnienie bez przyczyny fizycznej, takiej jak uszkodzenie organiczne.
Czy odwodnienie zimą jest możliwe? Okazuje się, że tak!pexels.com


Najczęściej polidypsja występuje, gdy mocz w nerkach nie może być wystarczająco skoncentrowany, a organizm traci nadmierną ilość wody w moczu. Wielomocz, czyli nadmierne wydalanie moczu, jest w większości przypadków związane z polidypsją. Ze względu na aktywność fizyczną lub szczególnie gorący klimat zespół może wystąpić krótko i jest całkowicie nieszkodliwy. Jeśli nadmierne przyjmowanie płynów i nietypowe pragnienie utrzymuje się wraz z częstymi wizytami w toalecie, należy udać się na badanie lekarskie, ponieważ wtedy może być odpowiedzialna przyczyna organiczna.