Jest reakcja KRRiT na skargę po programie Rymanowskiego. Chodzi o rozmowę z psychiatrą
To czerwcowe wydanie "Gościa Wydarzeń" w Polsat News wywołało prawdziwą burzę. W programie Bogdana Rymanowskiego wśród gości pojawiła się psychiatra, psychoterapeutka dr Katarzyna Ratkowska, która ze sceptycyzmem wyrażała się na temat skuteczności szczepień przeciwko COVID-19. Teraz w tej sprawie głos zabrała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
- Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydała decyzję ws. skargi dotyczącej programu "Gość Wydarzeń" z udziałem dr Katarzyny Ratkowskiej
- Psychiatra przytaczała fejkowe dane i twierdziła, że szczepionki przeciwko COVID-19 to "eksperyment medyczny"
- W zachowaniu prowadzącego rozmowę Bogdana Rymanowskiego KRRiT nie doszukała się niczego niewłaściwego
– Szczepionka została dopuszczona warunkowo, pod warunkiem, że nie ma skutecznych leków i będą na bieżąco i starannie analizowane powikłania. Niestety oba te warunki nie są spełnione. Te szczepionki są w trakcie badań klinicznych, czyli jest to eksperyment medyczny. Widzę nierówne standardy. Dopuszcza się do masowego stosowania preparaty genetyczne w fazie badań klinicznych – dowodziła w ogólnopolskiej telewizji lek. med., psychiatra Katarzyna Ratkowska.
Czytaj także: Na Rymanowskiego posypały się gromy. Do programu zaprosił przeciwniczkę szczepień
Na "rewelacje" dr Ratkowskiej odpowiedź padła na oficjalnym rządowym profilu #Szczepimysię. Wskazano, że to, co mówi lekarka, to manipulacja.
"Przedstawiane dane przez Panią dr Ratkowską mają błąd metodologiczny. Wyliczanie wskazanych wartości jako zwykłego procentu osób zmarłych w zbiorze osób zakażonych, pomijając odniesienie do całości populacji (oraz jej charakterystyki - np. wieku) biorącej udział w badaniu oraz całościowej liczby osób zakażonych w Wielkiej Brytanii, w czasie trwania badania jest niepoprawne. Przedstawianie i zestawianie w ten sposób danych jest nieprawidłowe metodologiczne i przez to wprowadza opinię publiczną w błąd" – napisano.
Jak dowiedział się portal wirtualnemedia.pl, po emisji programu do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęła jedna skarga. Rada już ją rozpatrzyła. W zachowaniu prowadzącego rozmowę Bogdana Rymanowskiego KRRiT nie doszukała się niczego niewłaściwego.
Bogdan Rymanowski do telewizji Polsat trafił jesienią 2018 roku. Wcześniej przez 17 lat był związany z Grupą TVN. W przeszłości pracował też m.in. w TVP, RMF FM czy w Radiu Plus.KRRiT "od strony warsztatu dziennikarskiego oraz w świetle przepisów ustawy o radiofonii i telewizji nie stwierdziła żadnych naruszeń. Zaproszeni goście prezentowali poglądy zarówno zwolenników, jak i przeciwników szczepień".
biuro prasowe KRRiT dla portalu wirtualnemedia.pl
Czytaj także: Rozstanie z TVN musiało wreszcie nastąpić. Bogdan Rymanowski to dziennikarz, który prawicowych poglądów nigdy nie krył
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut