MZ ujawniło nowy raport ws. zgonów na COVID-19. To wymowne dane dla niezaszczepionych Polaków

Anna Świerczek
Ryzyko zgonu na COVID-19 wśród osób niezaszczepionych jest blisko 60 razy większe – to główny wniosek, jaki wypływa z najnowszego raportu opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Dane do analizy zbierano od stycznia do października bieżącego roku.
Resort zdrowia przedstawił raport na temat ryzyka zgonu z powodu COVID-19 osób zaszczepionych i niezaszczepionych. Fot. Jakub Walasek / Reporter

"Ryzyko zgonu z powodu COVID-19 w populacji niezaszczepionych w stosunku do zaszczepionych wynosi 59,92 (95% C.I. 56,08 – 64,03), czyli jest blisko 60 razy większe!” – napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski, polecając przy tym lekturę najnowszego raportu
Analiza dotyczy ryzyka zgonu osób zaszczepionych i nieszczepionych przeciw COVID-19, a przeprowadzono ją z wykorzystaniem zbiorów danych otrzymanych z Departamentu Analiz i Strategii Ministerstwa Zdrowia (DAiS).


Pierwszy zbiór zawierał informacje o zgonach wszystkich osób w okresie od 1 stycznia 2021 do 10 października 2021 r. wraz z datą zgonu, datą ewentualnego zaszczepienia oraz wiekiem w ukończonych latach. Drugi zbiór zawierał informacje o wszystkich osobach zaszczepionych i dacie ich szczepienia. Obydwa zbiory zostały połączone, co pozwoliło na określenie statusu przeżycia osób zaszczepionych i nieszczepionych.

"Uzyskane wyniki wskazują na wielokrotnie większe niż w przypadku ogółu zgonów ryzyko zgonów z powodu COVID-19 osób niezaszczepionych w stosunku do zaszczepionych przeciwko COVID-19" – wskazano w raporcie.

Z załączonej do badania tabeli wynika między innymi, że wśród 42 586 osób zmarłych z powodu COVID-19 niezaszczepionych było 41 699, a 887 było zaszczepionych. Jeśli chodzi o podział na grupy wiekowe to z raportu wynika na przykład, że wśród 110 osób w wieku 11-30 lat, które zmarły w wyniku COVID-19 nie było żadnej zaszczepionej.

Ryzyko zgonu na COVID-19 wśród osób niezaszczepionych jest blisko 60 razy większe


"Ryzyko względne różniło się istotnie w grupach wieku i po uwzględnieniu różnic w strukturze wieku w obu grupach ryzyko zgonu w całej analizowanej populacji niezaszczepionych w stosunku do zaszczepionych wyniosło 59,92 (95% C.I. 56,08 – 64,03)" – czytamy w raporcie. Oznacza to więc, że ryzyko zgonu wśród osób niezaszczepionych jest blisko 60 razy większe.
– Porównanie tych dwóch grup pokazuje, że szczepienie zmniejsza 60-krotnie prawdopodobieństwo zgonu. To są naprawdę dane, które są porażające i niedecydowanie się na szczepienie to naprawdę jest aktem nieodpowiedzialności i wobec siebie, i wobec swoich najbliższych, i osób z otoczenia – komentował nowe dane Adam Niedzielski.

W podsumowaniu analizy podkreślono, że nie można interpretować uzyskanych wyników
jako mierzących efektywność szczepionek. Wyniki te można traktować za to jako przybliżoną miarę korzyści zdrowotnej (mierzonej brakiem zgonu) jaką osiąga populacja osób zaszczepionych w porównaniu z osobami niezaszczepionym.

Dodajmy, że 10 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od początku epidemii w Polsce wykryto 3 785 036 przypadków koronawirusa. Z rządowych danych wynika też, że w związku z COVID-19 zmarło łącznie 87 928 osób.
Czytaj także: Poseł PiS ujawnił, jakie obostrzenia rozważa rząd. Wspomniał o kontroli certyfikatów covidowych

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut