Jak dbać o łapy psa zimą, by były nawilżone i nie pękały? Oto sprawdzone sposoby

Daria Siemion
Sól, którą posypywane są chodniki i ulica, stanowi poważne zagrożenie dla psów. Przyczynia się do powstawania otarć, wysuszenia łap i pękania opuszek. W połączeniu ze śniegiem może być źródłem poważnych problemów. Przeczytaj ten tekst i dowiedz się, jak dbać o psie łapy zimą.
Jak dbać o psie łapy zimą? fot. pl.123rf.com

Czy psom marzną łapy?

Odpowiedź znajdziemy w badaniach przeprowadzonych na tokijskim Uniwersytecie Yamazaki Gakuen. Naukowcy obserwowali łapy psa pod mikroskopem elektronowym. Odkryli, że psie łapy mają więcej wspólnego z ogonem pingwina niż z ludzkimi dłońmi. Jak to możliwe?

Ludzkie ciało reaguje na mróz zwężeniem naczyń. Krew zostaje przekierowana z dłoni do najważniejszych narządów: mózgu, wątroby, nerek. Dlatego najpierw robi się zimno w ręce i stopy, a dopiero później w resztę ciała. U psów wygląda to zupełnie inaczej — mają w łapach przeciwprądowy wymiennik ciepła.


Tętnice w psich łapach są położone bardzo blisko żył. Krew tętnicza jest świeższa od krwi żylnej, a co za tym idzie — cieplejsza. Naczynia są położone tak blisko siebie, że krew z tętnic ogrzewa krew w żyłach. To sprawia, że psie łapy nie marzną zbyt szybko. Podobny mechanizm zaobserwowano u pingwinów, delfinów i lisów polarnych.

Wychłodzeniu zapobiega również budowa psich opuszkach. Głównym budulcem poduszek na łapkach psa jest tkanka tłuszczowa, które pełni funkcję izolatora i zatrzymuje ciepło. Nie oznacza to jednak, że pies nie może zmarznąć w łapy. Każdy dłuższy spacer to ryzyko, że łapy ulegną odmrożeniu, a pies się przeziębi.

Jak sól drogowa wpływa na psie opuszki?

Polacy ewidentnie przesadzają z używaniem soli drogowej. Każdego roku na polskich chodnikach i drogach ląduje ok. 500 tysięcy ton chlorku sodu, który przenika do wód gruntowych i podrażnia psie łapki.

Sól i obecne w niej zanieczyszczenia to bardzo duże zagrożenia dla czworonogów, Sól nie tylko wysusza łapki, ale może być źródłem zatrucia. Sól techniczna zawiera wiele zanieczyszczeń. Mogą pojawić się wymioty i obrzęki.

Pies, który ranił się w łapę, nie jest w stanie chodzić po obsypanym solą chodniku. Każdy krok to źródło bólu. Pies, który musi spacerować w takich warunkach, może stać się wycofany lub agresywny.

Żeby uniknąć tych przykrych konsekwencji, należy otoczyć swojego pupila specjalną troską. Najlepiej nie spacerować z nim po zaśnieżonych chodnikach. Zamiast tego warto wybierać trawniki i lasy.

Po każdym spacerze trzeba obejrzeć psu łapy i delikatnie opłukać je wodą. Oznaką, że coś jest nie tak, mogą być zaczerwienienia między palcami i popękane opuszki, a także nienaturalne podnoszenie łap.

Czym smarować psie łapy zimą?

Psie łapy zimą są narażone na przesuszenie i podrażnienia wywołane przez lód i sól. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego nie zapomnij o prawidłowej pielęgnacji psich łap w okresie zimowym. Oto środki, którymi możesz smarować psie łapy zimą.

Wazelina na psie łapy

Wazelina to produkt znajdujący szerokie zastosowanie w kosmetyce. Pomaga na spierzchnięte usta, suche pięty, szorstkie łokcie. Jest też świetną bazą do tworzenia kosmetyków home made. Ma działanie nawilżające i regenerujące naskórek.

Ale czy wolno smarować psu łapki wazeliną? I tak, i nie. Nie wolno smarować psu łap wazeliną bezpośrednio przed spacerem. Wazelina ma wodnistą konsystencję, przez co może zamarzać i powodować odmrożenia.

Wazeliny można używać po spacerze. Zanim kosmetyk zostanie nałożony, trzeba opłukać psie łapki letnią wodą. Jeśli pies ma tendencję do wylizywania wazeliny, na czas wchłonięcia substancji, warto dać mu zabawkę lub gryzak.

Maść na psie łapy

W sklepach zoologicznych można znaleźć duży wybór maści na psie łapy. Warto wybierać te, które składają się z naturalnych składników. Istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że będą uczulały lub podrażniały wrażliwą skórę psich opuszek.

Składniki, które powinny znajdować się w dobrej maści na psie łapy to: wosk pszczeli, masło shea, olej kokosowy i witamina E. Niektóre preparaty przybierają formę sztyftów — są niezwykle wydajne i przyjemnie pachną.

Mają działanie nawilżające i regenerujące skórę. Można używać ich zarówno przed spacerem, jak i po. Jeśli pies je wyliże, to nic mu się nie stanie. Takie preparaty można stosować również w trakcie upałów.

Buty dla psów

Czy zakładać zimą psu buty? Wiele zależy od rodzaju wybranej aktywności. Krótki spacer nie wymaga założenia butów, ale w trakcie wyjazdu z psem w góry, buty mogą okazać się niezbędne. Ochronią psa przed chłodem i skaleczeniem.

Buty dla psa stanowią barierę przed śniegiem, solą i śliskim podłożem. Przydadzą się psom, które mają problemy z poruszaniem. Najlepsze modele wyposażono w antypoślizgową podeszwę, która ułatwia wstawanie.

Psie buty są niezbędne, jeśli pies ma na łapie ranę. W zetknięciu z wilgocią rana może się "rozbabrać". Sól spowoduje, że rana będzie piekła i szczypała. Lepiej oszczędzić psu cierpienia i nauczyć go chodzić w butach.
Czytaj także: Czy ubierać psa, gdy jest zimno? Zapytaliśmy o to weterynarza

Domowy wosk ochronny

Wosk ochronny do psich łapek można zrobić w domu. Będzie to o wiele bardziej ekonomiczne niż zakup gotowego produktu. Ta opcja jest szczególnie opłacalna dla osób, które mają kilka psów.

Składniki: Składniki należy umieścić w małym garnuszku i podgrzewać na małym ogniu. Masę trzeba stale mieszać. Gdy stanie się całkowita płynna, można rozlać ją do wcześniej przygotowanych foremek (polecam foremki piekarnicze w kształcie kości!). Po wystygnięciu można aplikować go na łapy zwierzęcia. Jest w 100 proc. naturalny — pies może go lizać i nic mu się nie stanie.

Po czym poznać, że pies ma odmrożone łapy?

Pies nie jest w stanie powiedzieć, że coś go boli. Jedynie właściciel, który zna swojego pupila, może wiedzieć, że zwierzę cierpi. Najbardziej niepokojącym objawem jest brak apetytu, ale niekoniecznie musi on wystąpić w przypadku odmrożenia łap. Czego spodziewać się w takiej sytuacji?

Objawy odmrożenia łap przez psa: Wyróżniamy IV stopnie odmrożeń:
I stopień — przejściowe zaburzenie krążenia krwi, skóra staje się blada lub czerwona;
II i III stopień — na skórze pojawiają się bolesne pęcherze, pies nie kuleje;
IV stopień — pojawiają się czarne obszary objęte martwicą, poduszka jest zimna.

Jak pomóc psu, gdy zmarzły mu łapy?

W pierwszej kolejności należy przywrócić psim łapom odpowiednią temperaturę. Nie można tego robić zbyt gwałtownie, gdyż może dojść do szoku termicznego. Nie wolno opierać psich łap o rozgrzany kaloryfer, nagrzewać ich suszarką i wkładać do gorącej wody. Co zatem można zrobić?

Najlepszym rozwiązaniem jest ogrzewanie psich łap we własnych dłoniach. Jeśli pies nie lubim gdy ktoś dotyka mu łapy, można oblewać łapy psa letnią wodą, stopniowo zwiększając jej temperaturę do lekko ciepłej.

Po osuszeniu łap warto posmarować je maścią regenerującą na bazie naturalnych olejków i alantoiny. Jeżeli pies ma odmrożenia II stopnia i na łapach pojawiły się bolesne pęcherze, należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem.